Mogherini, mikesha e Ramës në hetim nga BE për përvetësim fondesh

Mogherini, mikesha e Ramës në hetim nga BE për përvetësim fondesh

21:11, 11/08/2020

Mogherini, mikesha e Ramës, nën hetim nga BE për përvetësim fondesh

11/08/2020

Frederiça Mogherini, mikesha e Ramës dhe Vuçiçit, ish-komisionerja e BE-së për Zgjerimin është vënë nën hetim nga BE për përvetësim fondesh.

Anëtarët e Parlamentit Evropian do të kërkojnë hapjen e një hetimi për përvetësimin e fondeve që i atribuohen Libanit, një rast në të cilin janë përfshirë ish-Komisioneri i Jashtëm, Federica Mogherini dhe 2 ish-kryeministrat libanezë, Saad Hariri dhe Najib Mikati, apo edhe Hezbollah, thotë faqja e internetit e TRTËorld.

Kështu, ata presin të rikuperojnë më shumë se 38 milion dollarë në një rast të përvetësimit që normalisht i atribuohet menaxhimit të mbeturinave dhe gjithashtu dëshirojnë që procedurat ligjore të fillojnë kundër atyre që janë përgjegjës për këto krime.

Sipas një studimi të publikuar majin e kaluar (dmth Dhjetor 2019), këto fonde, të destinuara fillimisht për instalimin e inceneratorëve për një shumë prej një miliardë dollarë në ndihmë ndërkombëtare, ishin devijuar në favor të disa palëve të interesuara lokale, zëra të ngritur për rritjen e nivelit të kancerit në Liban, pas zbatimit të këtyre projekteve.

Nga ana e saj, Feredica Mogherini thuhet se është në shenjestrën e eurodeputetëve, pasi refuzoi të hapte një hetim për këtë çështje gjatë verës. Ajo besonte se hetimet fillestare nuk treguan “asnjë shenjë korrupsioni”.

Ish-komisionerja europiane ka pranuar vetë që atëherë, gjatë një seance dëgjimore para mbledhjes së Parlamentit në Strasburg, se ishin vërejtur disa parregullsi.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

KS11/08/2020 23:45

Mogerini Vllahutin Soreka dhe ai tranvestiti i OSBE po te hetohen kjo çeshtja korrupsionit te Libanit do ju duket si lek xhepi, ne shqiperi kane bere namin ne miljarda euro kto bastardet e BE ne ortakeri me Edi Ramen por ishalla i dalin te gjitha ksaj kurves te Italise se po ja kapen vjedhjen Mogerinit kjo i terheq te gjithe me vete pas hekurave.

Mondi11/08/2020 21:25

NDYRESIRE !

Martin 11/08/2020 21:22

Ku ka Italiane e ke te sigurte korrupsionin.

Shto koment

Denonco