Zgjedhjet në Universitete, Boçi: Rezikohet përcaktimi i emrave në zyrat politike kryeministrore

Zgjedhjet në Universitete, Boçi: Rezikohet përcaktimi i emrave në zyrat politike kryeministrore

12:59, 05/07/2020

Për procesin zgjedhor në Universitete ka reaguar ish deputet demokrat Luçiano Boçi cili në një inrtvistë për Syri TV dhe se rregullorja parashikon një periudhë zgjedhore jo vetëm 30 ditore por edhe më ta gjatë.

Sipas tij, argumentat e pandemisë të nxjerra nga Ministra e Arsimit nuk qëndrojnë. Shahini nuk i tha këto argumenta në kohën kur kishte gjendje të jashtëzakonshme.

“Pandemia nuk ka një prespektive zgjidhjeje, por kjo nuk e pengon Shahinin që të shtyje mandatet e drejtesuve aktualë që lancimi i kandidatëve të jetë brenda nje procesi normal”.

“Dhe jo të bëjmë gjera të shpejta të nxituara për të arritur qëllime të mbrapshta. Siç është përcaktrimi i emrave në zyrat politike kryeministrore”.

“Këto janë zgjedhje antikushtetuese dhe antiligjore”, tha Boçi. “Duhet të shtyhen zgjedhjet sepse kemi vetëm Ministrinë që kërkon bërjen e zgjedhjeve pasi kërkon që të mbahen zgjedhje të nën trysni politike në universitete”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco