Zv/ Presidenti i KE: Marrëveshja për ‘Zgjedhoren’ arritje e rëndësishme, vlerësojmë gatishmërinë politike për konsensus

Zv/ Presidenti i KE: Marrëveshja për ‘Zgjedhoren’ arritje e rëndësishme, vlerësojmë gatishmërinë politike për konsensus

21:58, 05/06/2020

Zv. Presidenti i KE, Josep Borrell ka vlerësuar konsensusin e sotëm të arritur mes palëve politike për Reformën Zgjedhore.

Borrell thotë se kjo është një arritje e rëndësishme që adreson një kusht kryesor për të filluar negociatat me BE dhe e çon Shqipërinë një hap më afër Unionit.

Po ashtu Borrel shton se kjo marrëveshje dhe Reforma Zgjedhore do të jetë mirë për përparimin e ardhshëm në reformat e nevojshme të Shqipërisë për në BE.

‘Ne i urojmë të gjitha palët për marrëveshjen e sotme të rëndësishme për reformën zgjedhore. Ne e mirëpresim procesin gjithëpërfshirës dhe vlerësojmë gatishmërinë politike për të arritur konsensus. Kjo është një arritje e rëndësishme që do të përfitojë nga qytetarët e Shqipërisë.’

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco