Reforma zgjedhore, SHBA merr në dorë situatën

Reforma zgjedhore, SHBA merr në dorë situatën

20:35, 31/05/2020

Përfaqësuesi i ambasadës amerikane në Tiranë ka thirrur në një takim jashtë mbledhjes së Këshillit politik, në një sallë brenda ambienteve të Pallatit të Kongreseve Damian Gjiknurin, Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin.

Në takim mungojnë përfaqësuesja tjetër e Këshillit Politik, Rudina Hajdari.

Burime për Syri.net theksojnë se, takimi ka nisur para 30 minutash dhe është në vazhdim e sipër.

Mbledhja e Këshillit Politik nisi në ora 19:00 dhe me gjithë volumin dhe vështirësinë e negociatave, pjesa pozitive është se në tryezë sontë nuk ka çështje të reja. Opozita i ka dorëzuar që mbrëmë propozimet për garancitë e votës në zgjedhje, duke e çuar deri në fund pjesën e angazhimit të saj me reformën zgjedhore.

Pjesë e këtyre propozimeve janë edhe qeveria kujdestare për zgjedhjet dhe roli i gjykatës kushtetuese.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari01/06/2020 00:07

AJO DIHET QE KONSENSUS NUK KA DHE NUK DO TE KETE KURRE PER SA KOHE REFORMEN NE DREJTESI E KANE NE DORE POLITIKANET!!! ATE QE KERKON NJERI E RREZON TJETRI DHE ANASJELLTAS DUKE KRIJUAR NJER RRETH VICIOZ ME QELLIMIN E VETEM MOS VENDOSJEN E SISTEMIT ZGJEDHOR PROPORCIONAL KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA!!! KY ESHTE I GJITHE QELLIMI PER "MOSARRITJEN E DAKORDESISE" NGA PERFAQESUESIT POLITIK! KJO ESHTE LOJE E NJOHUR E POLITIKANEVE TANE "ARMIQ" ME NJERI TJETRIN!!! REFORMEN ZGJEDHORE DUHET TA MARRIN NE DORE NJE KOMISION I EKSPERTEVE LIGJORE TE PERBASHKET AD-HOCK NGA SHBA, BE DHE OSBE/ODIHR SOT POLITIKANET SHQIPTARE DHE ORTAKET E TYRE MATRAPAZE DHE TE KORRUPUAR NDERKOMBETARE E KANE TMERR VENDOSJEN E SISTEMIT ZGJEDHOR PROPORCIONAL KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA!!! E KANE TMERR ARDHJEN E DEMOKRACISE SE VERTETE DHE TE SHTETIT LIGJOR. SIDOMOS PAS ARRESTIMIT TE KRYEMINISTRIT TE BOSNJE-HERCZEGOVINES!!! BE ESHTE THJESHT NJE ENDERR NE DIELL!!!

Shqiptari31/05/2020 22:41

VETEM PO NDERHYRI SERIOZISHT SHBA, VETEM SHBA MUND TA RREZOJE REGJIMIN NARKO-KOMUNISTO-FASHIST TE RILINDJES!!! OSE SHBA TE NDERHYJE FUQISHEM NE SHQIPERI PER VENDOSJEN E DEMOKRACISE DHE SHTETIT LIGJOR OSE TE ORGANIZOJE NJE REFERENDUM MBARE POPULLOR APO MBARE KOMBETAR QE SHQIPERIA TE BEHET SHTETI I 52 I SHBA! HISTORIA KA TREGUAR QE SHQIPTARET GJITHMONE E KANE DEMTUAR VENDIN E TYRE ME SHUME SE SA PUSHTUESIT E HUAJ!

kuksiani i varfer31/05/2020 21:30

Burimet thone se Perfaqesues te Ambasades Amerikane, i kane kap per veshesh Gjiknurin dhe Bylykbashin dhe po i perplasen here pas here me koke ndermjet njanitjerit!....marreveshja do permbyllet sonte , thone burimet!....

Shto koment

Denonco