VIDEO/ Milo: Skënderbeu sllav. Mbrojti kryqin, jo Shqipërinë

VIDEO/ Milo: Skënderbeu sllav. Mbrojti kryqin, jo Shqipërinë

21:13, 26/05/2020

Paskal Milo në një debat televiziv duke diskutuar për një ndër figurat më të mëdha shqiptare Gjergj Kastrioti Skënderbeu ka thënë që duhet ta “zbresim me këmbë në tokë” se çfarë ka qenë në të vërtetë.

Përmes një gjuhe të pazakontë, Milo thotë se nëna e Skenderbeut ka qenë sllave, ndërsa heroi ynë kombëtar ka lindur ortodoks.

Gjithashtu Milo e ka çuar dhe më tej manipulimin e tij keqdashës duke shtuar se emrat e fëmijëve të Gjon Kastriotit janë me origjine sllave.

“Nëse duam ta zbresim Skënderbeun me këmbë në tokë duhet t’i themi disa gjëra që i kanë thënë historianë me kohë e me shekuj”, shpehet Milo.

Më tej, Milo hedh tezës, sipas së cilës, Skënderbeu luftoi për mbrojtjen e krishtërimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

arilde 29/05/2020 19:43

covid 19 ka kryer funksionin e vet në mos funksionimin e trurit.Të shkuara profesor...........

arilde 29/05/2020 19:40

covid 19 ka kryer punën e vet.Të shkuara profesor.....

Albi28/05/2020 20:14

Ti nuk e meriton me emrin Profesor dhe i ben te ndihen keq ata qe kane qene studentet tuaj. Nuk e di nga te erdhi kjo ide brilante (aq me teper ne kete moshe) kur ke qene ti per shume kohe qe ne salla e auditore ke pranuar shume here Skenderbeun si heroin Kombetar te Shqiperise dhe me te padiskutuarin. Vetem kaq mund te them...Ne rastin me te mire nje lajthitje nga ana jote, se rasti me i keq je i shitur. Felliqsire vanitoze .

Aureli28/05/2020 12:13

O klysh anadolli u bleve dhe ti?!

leke marku28/05/2020 11:55

Ore Pas Kalit, emri gjergj, ose Gjon, te duken sllav, Pagzimi u be ne kishe ortodokse? kurore vuri ne kishe ortodokse? Ti leh sipas guzhines ku ha. Si more injorant thua lindi ortodoks, kure ne fene kristjane si ate katolike dhe ortodokse feja merret ne momentin e pagzimit. Por ti leh se po te jepet mundesia,

Rezari27/05/2020 19:24

I nderuar profesor Do te desha t'ju kujtoj nje shprehje te ketij populli per te cilin luftoi Gjergj Kastrioti: O Balo te hengert tenja se te keqen e ke nga brenda. Sipas studiuesve te kohes se tij, Skenderbeun e njohen me titullin princ i Shqiperise dhe i Epirit.Nuk kemi pare asnje dokument te vjeter ku ai quhet princ i Serbise. Ti do te ulesh Skenderbeun nga kali por ne qe na rrjedh gjak shqiptari ne deje dhe jo sllavi apo greku do ta grejme edhe me lart. Edhe Caresha e Rusise Ekaterina e dyte , ishte 100 perqind gjermane por eshte krenaria e kombit rus se per ate luftoi. Cudi qe nuk keni marre versionin grek te origjines se Skenderbeut . Sipas argumentimit tend si duhet te quhen amerikanet, australianet, kanadezed etj.

qirifu27/05/2020 17:38

kur rilindasit tane, ato para 100 e ca vitesh jo keto te rames, me instistim dhe ndihme te austrohungarezeve e sollen skenderbuen si hero kombetar.... 99% e shqiptareve te asaj kohe who the fuck is he? AH & Rilindasit thanë he is ur motherfuckin national hero from now and on. pastaj ato thane ate shprehjen qe mbas 100 vjetesh e kopjoji rilidasi rama... what the fuck

qirifu27/05/2020 17:23

kur rilindasit tane, ato para 100 e ca vitesh jo keto te rames, me instistim dhe ndihme te austrohungarezeve e sollen skenderbuen si hero kombetar.... 99% e shqiptareve te asaj kohe who the fuck is he

Ganksteri fierak 27/05/2020 17:19

Kam inat qe SKEDERBEU nuk eshte nga anet tona ! Po ky dhaskal milo trap eshte ,mos ja vini re

Ganksteri fierak 27/05/2020 14:45

Juve tia rruani milos se ky eshte burre i zgjuar edhe me personalitet te larte jo si juve ngelet si barbona rugesh apo me vrape te lokali edhe ne kafene keni bythe juve beheni po ngelet duke u share legenave te mutit bythe qira legena llapa qente e mutit...

Pa emer27/05/2020 07:36

Shashka e Edit

Balo Bna27/05/2020 01:07

Edhe i ndjeri Adrian Klosi kështu shprehej... Përse qenkan teza antishqiptare!? Pavarsisht rrënjëve të origjinës Skënderbeu hyri në histori jo vetëm si shqiptar,jooo,por si guri i themelit të ndërgjegjes tonë kombëtare...pra shumë më tepër sesa çdo mundej secili shqiptar,me origjinë "të pastër" ,më pas.... Kjo është postulat për çdo historian në Botë,dhe nuk e diskutojmë dot më... Paskal Petromilo,nuk ka thënë ndonjë gjë gabim..... Ndoshta koha kur e thotë,nuk është e duhura.....

Shqipe27/05/2020 00:07

O Paskal Milo , o bastrd cfar thua o kriminel per Heroin Tone Kombetar , Mother Fucker

altini26/05/2020 23:08

Mire se Paskal Milo, si historian thellesisht komunist, mund te rreshqase dhe te beje gafa te ketij lloji. Por ju lutem juve te Syrit, mos merrni per baze cfare nxjerrin ne youtube nen siglen "the osmanlit", se jane pasardhesit e osmaneve te dikurshem qe duan te ringrejne serish ne kembe Perandorine e dikurshme Osmane, prej se ciles shpetuam te fundit, pasi na copetuan. Harruat masakrat e osmaneve dhe turqve te shekullit XIX dhe XX mbi popullsine shqiptare? Mos bini ne kthetrat e turkoshakeve.

Cpati ky?26/05/2020 23:00

Cpati ky? Mire ishte. E mbanim edhe per historian. Por nga sot na zhgenjeu. Ky ben sikur ka jetuar ne kohen e Skenderbeut dhe e njihka mire. Po ik ore komunist i kamofluar. Te nxori Rama te besh bllof te marresh vemendje? Ik ore matuf. Ste beson njeri me keto idiotesi qe thua per Gjergj Kastriotin.

Shqiptari26/05/2020 22:33

NGA U BERI TI O LEGEN MUTI, PROFESOR I HISTORISE SE SHQIPERISE!!! TI VETEM HISTORINE QE TE KA MESUAR ENVER HOXHA DHE SHOVINISTET GREKE DI O PLEHRE!!!

Gjon USA 26/05/2020 22:32

Palo gjakprishur, i shitur, si te gjithe para e pas ardhesit e tu tek politika serbo-greko-turko. Ju nuk dini historine reale te vendit tuaj. Ne, ishim Bizante, dhe ardhja e Turkut ne Iliri(Ballkani sot), shenoi renien e Bizantit. Bizanti e ndertuan fene e tyre mbi krishterimin. Kjo nuk eshte rastesi, por realitet. Shko gjakeprishur e gjakeshitur ne serbi tek majka jote.

Shqiptari26/05/2020 22:30

IK ORE LEGEN MUTI!!! IK ORE GREK PLEHRE!!! PO RROCKA E GJON KASTRIOTIT NGA SERBIA ISHTE?? VOJSAVA ESHTE SERBE??!!!! EDHE SIKUR TE ISHTE, NE SHQIPTARET MARRIM PER KOMBESI KOMBESINE E BABAIT. PO JU GREKET??? O MILO, O ROBT KU TI KESH!! TA BERI MIRE SALI LUSHAJ, QE TE THEU NOFULLAT NE MES TE BRUKSELIT!!!

Barbarosa26/05/2020 22:27

Ti nuk je historian, as shqiptar por një pis, pervers, sharlatan i shitur. Turp për ty .

Ridhjeresi26/05/2020 22:07

Dhe vdesin gjithe ata njerez te mire.......

Suzi26/05/2020 22:06

Pse nuk thoni qe do heqin edhe skenderbeun nga sheshi!!!!!!!! Bravoooooo Komunizem si ky ne shqiperi nuk gjendet

Kopetatividti.26/05/2020 22:01

Historia e Skenderbeut,eshte shkruar nga shume autor dhe per shume shekuj,nje nga to versione eshte dhe i Profesor Milolos qe po komenton nuk duhet paragjykuar e cvendosur perball si kundeshtar.Mbasi nuk citon fjalet e tija por te historianeve nder vite

Arjan26/05/2020 21:58

Historian komunist qe edhe historine ja u ka diktuar Serbia.Sa per Gjergj Kastriotin mund ta interpretosh si te duash:por lindi ne trojet Shqiptare,luftoi dhe i mbrojti ato.Nqs ai ishte i Krishtere ashtu si shume te Krishtere te tjere qe kishte ne Shqiperi para pushtimit Turk atehere ku qendron problemi qe ishte shqiptar.Dhe mos harro qe ky ishte fakt dhe luta e Tij ishte te mbroje trojet Shqitare she ashtu ndodhi.Me duket se luftrat qe ka bere Gjergj Kadtrioti i ka bere ne trojet shqiptare.Spartak qe je nje turp je , por deri aty sa te shvlersosh luften e Gjergj Kastriotit tregon karakterin tend.Geneshtrat qe beson ti nuk shiten per te verteta.

Loran shehu26/05/2020 21:27

Ky ka koh qe ka rreshkit po der ne kte derexhe sma hante mendja

Shto koment

Denonco