Këta banditë, nuk duhen thjeshtë të përmbysen politikisht, ata duhen përbuzur estetikisht

Këta banditë, nuk duhen thjeshtë të përmbysen politikisht, ata duhen përbuzur estetikisht

23:24, 19/06/2019

Nga Andi Bushati

Këtë të mërkurë në mbrëmje, ndërsa Edi Rama fliste urtësisht në një intervistë të TV publik, në të gjitha ekranet e tjera, familjeve shqiptare iu ngjall krupa, duke dëgjuar përgjimet e reja të Bild.

Ndryshe nga herët e tjera, kur kemi parë një film me hajdutë, banditë, kriminelë, narkotrafikantë, këtë radhë e reja ishte tjetër: këta rilindas masakrues votash, dolën para së gjithash edhe njerëz të shëmtuar dhe banalë.

Nuk kishte një bisedë të vetme, kur ministra, deputetë shefa policie, mos përmendnin në zhargonin e tyre të përbuzshëm, organin e tyre mashkullor.

Ky virilitet barkderrësh, që flasin si nën avujt e alkoolit zgjedhor, i transmetuar në “prime time” ishte neveria e fundit e një historie që filloi si një gafurrje të fortësh dhe përfundoi si një rrëfim i denjë për kronikat e Nurembergut të Hanna Arendt, ka një lajm të ri.

 

Tani ushtarët e Edi Ramës, nuk i shohim më vetëm si grabitës dhe banditë. Tani ata nuk mund ti rrefuzojmë vetëm si të tillë.

Kjo nuk është më një risi. Risia sot është se ata duhet ti rrefuzojmë edhe për krupën që përcollën përmes ekranit në shtëpitë tona. Ata arritën deri në pikën e paimagjinuar kurrë më parë për ti përbuzur edhe estetikisht. Ajo janë mishërimi njerzor i banalitetit të së keqes. Tani le të vazhdojnë ti tundi hallatet e tyre./lapsi.al/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

dddddd :)20/06/2019 08:23

keto ndoshta vetem porno Star jan.po kurr se si politikan me nivel prosty.KETO DUHET ME SHKUND MIR DHE ATO FJALET PISTA TI MBAJNE PER FAMILJET E VETA.SE SI POPULL NUK U KEMI BORGJ ME MARR EDUKIMI E KETYRE HORAVE HAJDUTAVE PA NIVEL ikeni keputeni qafen se boll fukaralleku ju kemi dhe juve mangut tani!

Gramoz20/06/2019 00:18

Çfar mund te pritej tjeter nga rrugaç ordiner si ky Qefalia apo drogaxhiu Saje qorri apo qelbesira Ulsi katnari apo kryehorri Damjan guruja dhe koka e gjith kesaj farse elektorale krye kreu i gjith llumit siçilist, mutacaku me i modh i gjith kohrave, kryebajga e Shqiperise, zorraxhiu unikal ne rruzull Edver Taqi firmetar i varjes se poetit!!!

Shqiptari19/06/2019 23:54

Ke shume te drejte z. Bushati. Por mos e nda nga tufa edhe kapterrin me te peshtire, me te shemtuar, me te pamoralshem, njeriun me pa dinjitet, me te korruptuar te terrenit mediatik dhe mediaviziv qe bredh ekran me ekran, famekeqin qe zgerdheshet pa piken e turpit, Kapterr Peza! Eshte fytyra me e shemtuar, me e paskrupull dhe me e felliqur e gazetarise shqiptare. Eshte nje nga priomanet e pamoralshem te zjarrit qe po i vihet Shqiperise! Ai po e ndez zjarrin nepermjet mediave! Ai duhet refuzuar, injoruar dhe perbuzur me indinjate! Ai eshte i marre peng per 1 milion eurot e fshehura

Askushi19/06/2019 23:49

Ata duhen permbysur, terhequr zvatte dhe varur ne litare. Ata meritojne denimin kapital me ato cja i beren keti vendi. Dhe perbuzur ata dhe te pjellet e tyre.

Shto koment

Denonco