Ndryshimi i hartës territoriale, Panariti: Manovër abuzive

Ndryshimi i hartës territoriale, Panariti: Manovër abuzive

09:32, 12/06/2019

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka komentuar ndryshimet në hartën territoriale të Shqipërisë, të miratuar nga Kuvendi në vitin 2016 dhe me vendim të marrë disa ditë më parë nga Qeveria.

NĂ« njĂ« postim nĂ« Facebook, Panariti shkruan se ndryshimi i kufijve bashkiake me VKM dhe pa ligj, sidomos pranĂ« zgjedhjeve, synon ‘ripaketim’ tĂ« votuesve nĂ« dĂ«m tĂ« opozitĂ«s.

‘Salamandren’ e zgjedhjeve me ndryshim tĂ« kufijve e kanĂ« zbuluar dhe denoncuar amerikanet qĂ« para 200 viteve!

Prandaj ‘korrigjimi’ i kufijve administrative bashkiake prane zgjedhjeve , synon deformim tĂ« votes! 

. Ndryshimi i kufijve bashkiake me VKM dhe pa ligj, sidomos prane zgjedhjeve, synon ‘ripaketim’ tĂ« votuesve brenda dhe jashtĂ« njesise administrative pĂ«r tĂ« ‘holluar’ dhe neutralizuar efektin e votave tĂ« opozitĂ«s.

Kjo njihet si nje manover abuzive sidomos nĂ« garen nĂ« maxhoritar pĂ«r zgjedhjen e kryetareve tĂ« Bashkive! Quhet efekti ‘salamander’ e cila u zbatua nĂ« vitin 1812 nga guvernatori Elbridge Gerry pĂ«r avantazhe elektorale.

NĂ« ‘shkencen’ e zgjedhjeve me hile, ky fenomen njihet me termin ‘Gerrymandering’ , shkurtim i epitetit Gerry Salamandra.’-shkruan Panariti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco