Meta nderohet me Titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia e AdministratĂ«s Publike tĂ« Azerbajxhanit

Meta nderohet me Titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia e AdministratĂ«s Publike tĂ« Azerbajxhanit

13:27, 15/03/2019

GjatĂ« vizitĂ«s nĂ« Azerbajxhan, Presidenti i RepublikĂ«s, Sh.T.Z. Ilir Meta, u nderua me Titullin “Doctor Honoris Causa” nga Akademia e AdministratĂ«s Publike tĂ« Azerbajxhanit.

Në emër të Akademisë dhe në prani të profesorëve e studentëve të Akademisë, Presidentit Meta ia dorëzoi titullin, Rektori i saj Dr. Urkhan Kazim oglu Alekperov.

Në fjalën e tij, Rektori Alekperov, vlerësoi rolin e veçantë të Presidentit Meta në forcimin e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Azerbajxhanit.

Ndërsa, Presidenti Meta e konsideroi titullin si shenjë mirënjohje dhe vlerësimi ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve dhe reflektim të marrëdhënieve të shkëlqyera midis dy vendeve.

Në mënyrë të veçantë, Presidenti Meta vlerësoi se në dekadën e fundit marrëdhëniet midis dy vendeve janë intensifikuar shumë dhe realizimi i projektit TAP i ka dhënë mundësi e dimensione të reja këtij bashkëpunimi.

Gjithashtu, Presidenti Meta nënvizoi se përtej marrëdhënieve ekonomike, një vëmendje më e madhe i duhet kushtuar shkëmbimeve kulturore dhe eksperiencave akademike midis dy vendeve.

“Nxitja e bashkĂ«punimit dypalĂ«sh nĂ« fushĂ«n e arsimit dhe tĂ« kulturĂ«s dhe kontakteve tĂ« drejtpĂ«rdrejta mes studentĂ«ve, akademikĂ«ve e qytetarĂ«ve tĂ« tĂ« dy vendeve Ă«shtĂ« investimi mĂ« i madh e afatgjatĂ«â€, – theksoi Presidenti Meta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment