Ja shprehja e Lincoln që Basha përdori për t’iu përgjigjur Ambasadës së SHBA

Ja shprehja e Lincoln që Basha përdori për t’iu përgjigjur Ambasadës së SHBA

20:07, 19/02/2019

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar pas mbledhjes së kryesisë së PD lidhur me deklaratën e ambasadës së SHBA për lënien e mandateve nga deputetët e opozitës.

Zoti Basha ka cituar një shprehje nga ish-Presidenti Amerikan Abraham Lincoln. Një mënyrë elegante kjo reagimi ndaj deklaratës së ambasadës amerikane.

Në vecanti mes galerisë së personaliteteve që kanë dhënë për SHBA vecoj Presidentin Lincoln. tha Basha, i cili citoi në kontekstin shqiptar, një prej shprehjeve të tij më të famshme:

 “That these dead shall not have died in vain. That this nation under God, shall know a new birth of Freedom and that Government of the people, by the people and for the people shall not perish from the face of Earth”. 

“Shpresoj që kjo sakrificë, nuk do të shkojë kot, se ky komb nën Zot, do të ketë një lindje të re të lirisë, dhe demokracisë dhe se qeverisja e njerëzve, nga njerëzit dhe për njerëzit, nuk do të zhduket nga faqja e dheut.”.

Zoti e bekoftë Shqipërinë, Zoti e bekoftë Amerikën”, mbylli prononcimin e tij z. Basha.    

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shkodrani i varfer19/02/2019 20:55

Hajde Lul e mesojua demokracine SHBA-se.....mos shko mbas Sales, se ate e ka lene mendja....eshte ba per me percjelle drejt Sharres....

B19/02/2019 20:53

Bravo basha, shqiptaret jane ndergjegjsuar dhe kete e pashe tek protesta qe isha, dhe njerzit nuk largoheshit nga protesta.TANI strukturat e pd jane me te forta dhe njerzit jane kthyer kunder Rames dhe prane PD dhe kjo eshte gjeja me e mire.DUHET qe njerzit te jene me te vendosur dhe te pergatiten qe te perballen me shtetin edhe me force ,nqs duhet me perdore forcen ,dhe nqs reziston dhe fiton kunder shtetit atehere ka fituar populli dhe kjo behet se nuk durohen me padrejtesite dhe se shqiperia eshte e shqiptareve dhe jo e krimineleve.

Shto koment