Paloka: Ministria na ka bllokuar informacionin, të zgjatet komisioni hetimor

Paloka: Ministria na ka bllokuar informacionin, të zgjatet komisioni hetimor

13:18, 30/01/2019
A+ Aa A-

Nënkryetari i PD, Edi Paloka, në Konferencën e Kryetarëve në Kuvend ka kërkuar shtyrjen e mëtejshme të afatit të komisionit hetimor për implikimin e strukturave të policisë në trafikun e drogës.

Ai ka denoncuar problemet me të cilat po përballet Komisioni Hetimor për shkak të mungesës së bashkëpunimit nga ana e institucioneve shtetërore.

Ai foli për kërkesat e disa institucioneve shtetërore për të shtyrë afatin për kthimin e përgjigjeve lidhur me dokumentacionin e kërkuar nga komisioni hetimor, afate që gjithsesi ishin absurde qysh në fillim.

“Ministria e Brendshme dhe Drejtoria e PĂ«rgjithshme e PolicisĂ« janĂ« nĂ« krye tĂ« institucioneve qĂ« refuzojnĂ« tĂ« kthejnĂ« pĂ«rgjigje lidhur me dokumentacionin e kĂ«rkuar nga komisioni hetimor dhe nĂ« disa raste, kĂ«rkesave tona u pĂ«rgjigjen me kĂ«rkesa pĂ«r shtyrjen e afatit tĂ« dorĂ«zimit tĂ« dokumentacionit,- tha Paloka. - Disa herĂ« gjatĂ« 2018-s kemi marrĂ« kĂ«rkesa pĂ«r shtyrje afatesh pĂ«r dokumentacion, me alibinĂ« se kĂ«rkohet njĂ« volum i madh pune, por s’kemi marrĂ« asnjĂ« dokumentacionin e kĂ«rkuar. PĂ«r tĂ« gjitha kĂ«tĂ« problematikĂ«, - vijoi mĂ« tej kryetari i komisionit hetimor parlamentar,- unĂ« kam kĂ«rkuar qĂ« ju t’i ktheni dinjitetin e duhur parlamentit dhe tĂ« ndaloni mĂ« tej vijimin e kĂ«tij bllokimi antikushtetues.

Opozita, tĂ« vetmen mundĂ«si qĂ« ka janĂ« parlamenti, komisionet hetimore, por nĂ«qoftĂ«se kĂ«to instrumente bllokohen, sepse dihet historia e komisioneve hetimore dhe e marifeteve tuaja me ndryshimin e objekteve hetimore, atĂ«here s’mbetet veçse shtyrja nĂ« kohĂ« e tĂ« gjitha afateve hetimore.

Siç e dini, të gjitha aspektet procedurale dhe ligjore për marrjen në shqyrtim të dokumentacionit janë kaluar. Për ne është e qartë se gjithçka bëhet për të penguar hetimin, thjesht se gjithë kupola e kësaj mazhorance ka qenë e implikuar, nga kryeministri deri tek ministrat e brendshëm, familjarë të ministrave të brendshëm, përfshirë edhe Xhafën, kanë qenë pjesë e të implikuarve në trafikun e drogës, dhe se kjo është e vetmja mënyrë për të bllokuar hetimin.

NĂ« kĂ«to kushte, unĂ« kĂ«rkoj edhe njĂ«herĂ« shtyrjen e afatit tĂ« komisionit dhe ju drejtohem ju zoti kryetar qĂ« t’u bĂ«ni apel institucioneve qĂ« tĂ« zbatojnĂ« kushtetutĂ«n dhe t’u pĂ«rgjigjen kĂ«rkesave tĂ« komisionit tonĂ« hetimor”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

i deleguari30/01/2019 14:01

Nje cullufe mbi balle,nje celular ne dore,nje tjeter apo dy ne xhep,nje shall te lidhur qe te duket edhe pak kollarja,si trendi,nje thes me pordhe per miletin dhe nje grusht me miza per militantet Kjo eshte udheheqja e opozites qe ka qef te marri pushtetin,se populli e ka xhan. .ky eshte zevendsi i Olandezit dhe te mendosh qe ky eshte shume "me i zoti" se zevendsi tjeter, demek edhe presor Spaho.(imagjino keshtu i therret Noriega) ! Pika mu ne byth ksaj opozite leshi,qe nuk na i dhenkan as dokumentat per te hetuar?! Ju marrte topi i karadakut o Edvin Paloka!

Shto koment

Denonco