Kërkesa greke/ Bushati heq stendën e librave çam nga panairi...

Kërkesa greke/ Bushati heq stendën e librave çam nga panairi...

17:40, 16/05/2018

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka ndërhyrë për të hequr stendën e librave çam nga Festivali Ditenetet e Librit në Muzen Kombëtar në Tiranë. Ishte pala greke që ka bërë një kërkesë të tillë, e cila është marrë në konsideratë nga Bushati.

“Hiqet stenda e librit Çam në Festivali Ditenetet e Librit.

Me kërkesën e ambasadës greke, dhe ndërhyrjen e ministrit re jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, sot u hoq stenda e librave çam nga Festivali Ditenetet e Librit ne Muzeun Kombëtar në Tiranë.

Cilido që i thotë vetes shqiptar e ftojmë të na bashkohet... ky është akt i pastër genocidi...”, shkruan Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda në një postim në rrjetet sociale.

Ndërkohë, shoqata “Çamëria” akuzon ambasadën greke në Tiranë se ka kërkuar heqjen e stendës me librat për Çamërinë, te Festivali Ditenetet e Librit që po organizohet te Muzeu Kombëtar.

Duke e cilësuar këtë si një veprim të pajustifikuar, përfaqësues të shoqatës thonë se: “Përfaqësues të lartë të Ambasadës kanë shkuar te Shtëpia Botuese “Çamëria” dhe te organizatorët e Panairit të Librit, duke u bërë presion për të hequr këtë stendë”.

Përfaqësuesit e Ambasadës greke, sipas shoqatës “Çamëria”, janë shprehur se për heqjen stendës “kanë folur edhe me Ministrin Ditmir Bushati”.

Shoqata Patriotike “Çamëria” dënon këtë veprim dhe e cilëson ant-ligjor.

 “Ministria e Jashtme ti kërkojë Ambasadës greke të mos ndërhyjë në punët e Brendshme të Shqipërisë, se ndryshe ne do të përshkallëzojmë dhe ashpërsojmë qëndrimet tona, në mbrojtje të çështjes çame. Shoqata Patriotike “Çamëria” nuk do lejojë që presioni grek të heqë këtë stendë dhe i kërkon z.Ditmir Bushati të shprehet për këtë çështje.

Shpresojmë që z.Bushati të mos bëhet pjesë e “lojrave greke” duke rënë dakort që të hiqet një stende më librat për Çamërinë. Gjithashtu ne i kërkojmë Ambasadës Greke që të tërhiqet nga kjo kërkesë. Librat për Çamërinë do të qëndrojnë aty, që çdokush të lexojë për historinë e shqiptarëve të Çamërisë që u larguan me forcë nga trojet e tyre. Edhe në këto momente përfaqësuesit grek po qëndrojnë te Muzeu Kombëtar, duke këmbngulur për heqjen e stendës “Çamëria”, thuhet në deklaratën e shoqatës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Po moj timoshenkoja Po 16/05/2018 22:29

Te erdhi mire Kur more voten time Dhe I hodhe ne shtratin e rames. Ku je Ti, idrizi bregorja e te tjere qe dolet kunder PD ne ferr vafsh Ti Dhe plehrat qe shitet voten time

Alb16/05/2018 18:53

Mostra qe u sherben nacionalistve greke qe ne nje ane nxisin dropollin ne anen tjeter perçundnojne historine e kombit shqipetar ne tempullin e tij Muzeun Kombetar

Loran shehu16/05/2018 18:45

Po normale pdiu sesht me parti rsht kthyer ne ku di un se car grupim mund ti thuashahagaga

Daj Jaku16/05/2018 18:31

Në situatën e mu*** ku janë katandisur, kanë nevojë si për ajrin që të sigurojnë një konfirmim ndërkombëtar (qoftë ky edhe nga Greqia). Në këto kushte, janë gati të shesin edhe mëmën, jo më Shqipërinë, me çfarëdo çmimi, edhe gratis, për çamërinë nuk ERRUJN fare, mendojnë vetëm të shpëtojnë bythën. As enver dulla nuk ka qenë antishqiptarë sa këta brraca. Çfarë turpi.

Shto koment