Markezi dhe Sali Berisha

Markezi dhe Sali Berisha

Nga Mehmet Elezi - 20/09/2021

G. Markezi ka një tregim atipik (letërsia e madhe nuk mund të jetë tipike). Titulli: “Rrugë të mbarë zoti President!”.

Presidenti i Markezit është në pension, shumëkush mendon se është i mbytur në pare, “tërë bota e di se ai përlau floririn e shtetit dhe se është syrgjyni më i kamur i Martinikas”, thotë për të një grua në tregim.

Ndërkohë presidenti në pension shet suveniret e familjes për të kryer një ndërhyrje kirugjikore në spital dhe për të mbijetuar. Dhe prapë nuk e përballon joshjen me u vu «në krye të një lëvizjeje të re për një çështje të drejtë dhe një atdhe dinjitoz”, shkruan Markezi. 

Berisha i përket kësaj race politikanësh. Gjithnjë e më të rrallë. Si çdo gjë fort e çmuar.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Lomy20/09/2021 10:59

Sa e duan njeri-tjetrin kelyshet e sllavokuq te ramizit…

tirana20/09/2021 10:47

Shkrimet tuaja si gjithmone jane te gjetura dhe shume interesante ....por , per mendimin tim doktori per shume arsye te trashegimise politike shqiptare te pas viteve 1990 , asnjehere nuk tentoi te ngreje nje admministrate perendimore se pari ne strukturat e partise demokratike e se dyti edhe ne administraten shteterore . Per kete qellim asnjehere nuk pati studime te mirefillta te perberjes shoqerore tradicionale dhe asaj politike te elektoratit qe votonte per te .

Shto koment

Denonco