Lajmi i fundit

Çim Peka Live/ Kurti vs Vuçiç, kush triumfoi?

Amerika flinte, Kina vidhte fermën

Amerika flinte, Kina vidhte fermën

Nga Chris Bennett - 10/06/2021

Fermerët amerikanë flenë gjumë ndërsa një hajdut u vjedh makineritë, hambarin, koshat dhe fushat e të gjitha gjërave me vlerë – e pastaj kthehet për më tepër. Kina ka thyer muret e brendshme të industrisë bujqësore të SHBA në atë që ka qenë pa dyshim grabitja më e gjatë në historinë e bujqësisë dhe aktualisht po përpiqet të vjedhë ose të hakojë çdo aspekt të mundshëm të teknologjisë së bujqësisë amerikane.

Partia Komuniste e Kinës (PKK) ka deklaruar hapur qëllimin e saj për të dominuar industritë e teknologjisë së lartë në të gjithë botën, përfshirë bujqësinë, deri në vitin 2025. Kina ka hartuar planet për të arritur e vetme në shkallën më lartë të fuqisë globale shkallë deri në vitin 2049 – sundimi ndërkombëtar. Në mënyrë që të ushqejë ngjitjen e saj, PKK është përfshirë në vjedhje të përhapura, hakera kibernetike dhe spiunazh, me SHBA burimin kryesor të fitimit të paligjshëm.

Një raport i vitit 2017 nga Komisioni Amerikan për Vjedhjen e Pronës Intelektuale Amerikane flet shumë dhe vlerëson një kosto 255 deri në 600 miliard dollarë për ekonominë amerikane çdo vit dhe e vë Kinën si ‘shkelësin kryesor të IP’. Në vitin 2020, FBI pranoi standarde të shumta spiunazhi: një çështje e re e kundërzbulimit në lidhje me Kinën hapet çdo 10 orë; mbi gjysma e të gjitha rasteve aktive të kundërzbulimit të FBI përfshijnë Kinën; dhe përgjatë 10 viteve të fundit, spiunazhi ekonomik i lidhur me Kinën u rrit me gati 1,300 për qind.

Gjatë dekadës së kaluar, Kina ka përvetësuar trilionë dollarë në teknologjinë e sofistikuar amerikane, me një interes të madh për përparimet e fundit në industrinë e bujqësisë. Në 2013 dhe 2015, shtetas kinezë u kapën në flagrancë nga autoritetet federale amerikane duke u përpjekur të çonin në Kinë farë misri dhe orizi të vjedhur. Sidoqoftë, ndërsa arrestimet dhe ndjekjet penale bënë tituj kombëtar, provat e forta mbetën të injoruara. Bazuar në një ekzaminim të përciptë të gjurmës së spiunazhit të PKK, vjedhjet e farës janë thjesht emblematike dhe përfaqësojnë majën e ajsbergut: Pekini po plaçkit fermën amerikane.

‘Po ndodh tani’

* Në 2011, kur Mo Hailong, drejtori amerikan i biznesit ndërkombëtar për Beijing Dabeinong Technology Group, u pa duke u zvarritur nëpër rreshtat e misrit në Iowa në dy incidente të veçanta, duke futur në xhep farën e varieteteve Pioneer dhe Monsanto, kurioziteti nxiti një hetim shumëvjeçar të FBI zbuloi që Hailong i dërgonte fara me vlerë të lartë një të afërmi në Kinë.

Hailong dhe disa kolegë kinezë u arrestuan në 2013, teksa po hipnin në një aeroplan që shkonte në Kinë dhe në bagazhet e tyre, fshehur nën qese kokoshkash dhe pecetash, autoritetet gjetën qindra mostra farërash.

Hailong u dënua me 36 muaj burg. (Të paktën pesë vjet para arrestimeve, dokumentet zbuluan lavdërime me cilësi të lartë nga Kina në lidhje me farat e vjedhura të Hailong, duke sugjeruar që ngarkesa totale ishte masive.)

* Weiqiang Zhang studioi prodhimin e bimëve bioteknologjike në Universitetin Shtetëror të Kansasit, mori një diplomë doktorature në gjenetikë orizi në Universitetin Shtetëror të Luizianës dhe fitoi punë në Ventria (korporatë private biofarmaceutike me bazë në Kansas duke përdorur oriz OMGJ në prodhimin e proteinave rekombinuese)  si një mbarështues farërash.

Zhang fitoi aksesin në një dhomë farash të klimatizuar dhe vodhi mostra me vlerë kërkimore 75 milion dollarë. Ai më pas përdori letrat me vlerë USDA për t’u dërguar letra të falsifikuara gjashtë kolegëve të kërkimeve të kulturave në Kinë, duke i ftuar ata në një turne në Ventria dhe disa ndalesa të tjera të bujqësisë në SHBA. Delegacioni u shfaq më 2013 dhe plotësoi turin, (përfshirë Qendrën Kombëtare të Kërkimeve të Orizit Dale Bumpers në Stuttgart, Arkansas, ku bashkëpunëtori kryesor i Zhang, Wengui Yan, punonte si studiues gjenesh), por u kapën nga agjentët e Doganave të SHBA gjatë një inspektimi rutinë të bagazheve që zbuloi qindra fara, misër, oriz, sojë dhe grurë. Zhang u dënua me afërsisht 10 vjet burg.

* Në vitin 2008, Haitao Xiang filloi të punojë për Monsanto si një shkencëtar i imazhit në The Climate Corporation. Një pjesë kryesore dixhitale e platformës së të dhënave të mëdha të The Climate Corporation ishte një algoritëm i pronarit i etiketuar Nutrient Optimizer. Xiang u kap (me biletë vetëm vajtje për në Kinë) në aeroport, besohet me një kopje të algoritmit në një micro SD Card.

Rastet e misrit, orizit dhe algoritmit morën tituj, por rëndësia e tyre sugjeron se çfarë qëndron poshtë, dmth, ato shfaqën një pjesë të incidenteve të vjedhjes. ‘Është e drejtë t'i emërtosh këto raste si maja e ajsbergut ose maja e pirunit të darkës’, thotë Koloneli në pension John Mills, një profesionist i sigurisë kombëtare dhe ish-Drejtor i Politikës së Sigurisë Kibernetike, Strategjisë dhe Çështjeve Ndërkombëtare në Departamentin e Mbrojtjes. ‘Dua të them se ato janë vetëm një pikë në një kovë me ujë. Për kaq shumë kohë, kundërzbulimi i SHBA ka qenë i përqendruar te Rusia, megjithatë Kina paraqet një kërcënim shumë herë më të madh. Kina synon të katalogojë farërat dhe ADN-në në një shkallë të gjerë, dhe ata kanë kaluar të paktën 10 vjet duke thithur çdo pjesë të teknologjisë nga çdo sektor në SHBA. Të jeni të sigurt: Bujqësia është e para për nga rëndësia dhe kjo po ndodh tani’.

Synimi për t’i mbajtur për vete

Me 1.4 miliard banorë rreth tryezës, Kina është e dëshpëruar për më shumë toka bujqësore. Megjithëse Presidenti Xi Jinping rrallë harxhon një mundësi fjalimi pa përmendur sigurinë ushqimore, Kina është importuesi numër 1 i mallrave në të gjithë botën. (Në mënyrë domethënëse, farat e sojës vlerësohen si importi nr 2 në vit, i regjistruar nga avionë komercialë dhe automobila).

Ministri i bujqësisë i Kinës së fundmi njoftoi se vendi do të zgjerojë tokën bujqësore, shpjegon gazetari dhe regjisori i dokumentarëve Lance Crayon, duke shtuar se ‘plani i Kinës është që të ketë tokë bujqësore me madhësinë e Irlandës deri në fund të vitit 2021, dhe për shkak se qëllimi u njoftua, ai do të arrihet’.

Sidoqoftë, riorganizimi i 16.5 milion hektarë në tokë bujqësore në 2021 (me të vërtetë, afërsisht ekuivalent në madhësi me Republikën e Irlandës), zbehet në krahasim me planin e përgjithshëm. Një dekadë prapa, PKK njoftoi një parashikim të ri të tokës bujqësore për 132 milion hektarë në afërsisht 10 vjet. Kthimi i sipërfaqes në akra të madhësisë së të gjithë shtetit të Kalifornisë në ‘tokë bujqësore me standard të lartë’ është dëshmi e qartë e synimit të Kinës për të arritur nivele të pashembullta të sigurisë ushqimore.

Më tej, në 2017, ChemChina ra 46 miliardë dollarë në Syngenta, duke fituar akses në farat transgjenike dhe produktet e mbrojtjes së të korrave. Blerja përfaqëson një dërrasë të vetme në platformën e Kinës për të mbajtur bazën e saj të ushqyer ndërsa ndjek një makinë me të gjitha kostot drejt blerjes së teknologjisë ag.

Shumë përtej sigurimit të grurit dhe mishit për kombin më të populluar në historinë botërore, PKK-ja mbështet një furnizim të besueshëm ushqimi si një komponent jetik i lëvizjes së tij drejt pikës 1 të energjisë globale. Kina po luan për mbajtje: Në vitin 2013, Xi filloi Brez dhe Rrugë Intiative (BRI), një projekt infrastrukturor që synon t'i japë Kinës qasje të pashembullt në tregtinë globale deri në vitin 2049 - 100-vjetori i Republikës Popullore të Kinës.

Plotësimi i BRI, Prodhuar në Kinë 2025 afrohet si një program tjetër alarmues i PKP. Shpallur në 2015, nisma 10-vjeçare projekton dominimin e 10 sektorëve të teknologjisë së lartë deri në vitin 2025 - përfshirë teknologjinë e informacionit, inteligjencën artificiale, telekomunikacionin, automjetet elektrike, inxhinierinë hapësinore, elektronikën e përparuar, biomjekësinë, hekurudhën me shpejtësi të lartë, inxhinierinë detare - dhe bujqësinë teknologji

Për më tepër, Xi planifikon të modernizojë forcat e armatosura të Kinës deri në vitin 2035 - me ritëm për të rivalizuar SHBA në Indo-Paqësor. (Shpenzimet ushtarake kineze arritën 252 miliardë dollarë në vitin 2020, duke tejkaluar shpenzimet ushtarake të çdo kombi përveç SHBA) Në mënyrë domethënëse, Xi ka një komandë të tërë të ushtrisë kushtuar luftës kibernetike, Forcën e Mbështetjes Strategjike, pjesë e përpjekjes së tij për reformën ushtarake. Xi gjithashtu përfshiu një program Fusion Ushtarak-Civil të shkruar në kushtetutën e Kinës: Çdo risi e sektorit privat duhet të transferohet në ushtri. (Shprehur në Ushtrinë Çlirimtare të Popullit Daily, spiunazhi civil-ushtarak industrial në vende të tilla si SHBA përshkruhet në mënyrë eufemiste si ‘mbledhja e luleve në toka të huaja për të bërë mjaltë në Kinë.’)

Xi dhe PKK përballen me një llogari të thjeshtë: Çdo lëvizje në sediljen ndërkombëtare të zogjve kërkon teknologji të prodhimit bujqësor me sirtarë të lartë, dhe nëse nuk mund të blihet ose zhvillohet - mund të vidhet.

Objektivat më të butë

Autoriteti qeverisës i Kinës përbëhet nga 90 milion anëtarë të PKK. Ata qëndrojnë të përkushtuar në një betim besnikërie, duke premtuar të ‘zbatojnë vendimet e Partisë, të respektojnë në mënyrë rigoroze disiplinën e Partisë, të ruajnë sekretet e Partisë, të jenë besnikë ndaj Partisë, të punojnë shumë, të luftojnë për komunizmin gjatë gjithë jetës time, të jenë të gatshëm në çdo kohë për të sakrifikoj gjithçka për Partinë dhe njerëzit dhe kurrë mos e tradhtoj Partinë. ‘

Sipas drejtorit të FBI Christopher Wray, ‘Shërbimet e inteligjencës kineze përdorin strategjikisht çdo mjet në dispozicion të tyre, përfshirë bizneset shtetërore, studentët, studiuesit dhe gjoja kompanitë private, për të vjedhur sistematikisht informacionin dhe pronën intelektuale’.

Një e treta e të gjithë studentëve ndërkombëtarë në SHBA janë nga Kina, afërsisht 360,000 shtetas kinezë, të cilët paguajnë më shumë se tre herë normat e shkollimit, duke përfaqësuar të paktën një fluks prej 14 miliardë dollarësh për universitetet amerikane dhe ekonomitë lokale.

Në vitin 2019, Joe Augustyn, një veteran 28-vjeçar i CIA-s, tha, ‘Ne e dimë pa dyshim që në çdo kohë që një student i diplomuar nga Kina vjen në SHBA, ata informohen kur shkojnë dhe informohen kur të kthehen’.

‘Ata nuk vijnë thjesht këtu për të spiunuar ... ata vijnë këtu për të studiuar dhe shumë prej tyre janë legjitime,’ tha Augustyn. ‘Por nuk ka asnjë pyetje në mendjen time, në varësi të vendit ku janë dhe çfarë po bëjnë , se ata kanë një rol për të luajtur për qeverinë e tyre ‘.

Duke marrë parasysh 360,000 shtetas kinezë të regjistruar në universitetet e SHBA (shumë prej atyre që japin gra universitare me përqendrime të mëdha kërkimore në bujqësi), nëse PKK prek vetëm 1% të eksporteve të studentëve si burime të drejtpërdrejta të inteligjencës - matematika përkthehet në 3,600 burime informacioni në tokën e SHBA. Dhe nëse PKK prek një numër shumë më të madh studentësh në universitetet e SHBA, siç besojnë shumë analistë, niveli i mbikëqyrjes së PKK kërcen në mënyrë eksponenciale.

John Mills vlerëson një përqindje të lartë të studentëve të huaj të Kinës në informacionin e hinkës së SHBA në PKK. ‘Opinionshtë mendimi im që shumë njerëz ose po punojnë për Ministrinë e Sigurimit të Shtetit (organizata hibride CIA-FBI e Kinës), dhe 100% janë plotësisht të vetëdijshëm për detyrimin e tyre ndaj PKK. Ky është çmimi për të qenë këtu. Një pjesë e pranisë së tyre këtu, e dhënë me leje nga PKK, është një premtim, shpesh një quid pro quo, për të ndihmuar PKK-në për të marrë gjithçka që nevojitet’.

‘FBI u zgjua për këtë kërcënim shumë vonë, dhe tani ne jemi në thellësi,’ vazhdon Mills. ‘Goalshtë qëllimi i PKK të vjedhë, të mbledhë, të marrë, të transkriptojë dhe të fotografojë çdo gjë me vlerë nga SHBA, dhe sektori i bujqësisë është në krye. Kina është një importuese neto e ushqimit dhe kjo është një cenueshmëri strategjike e PKK ‘.

Teknologjia bujqësore e SHBA-së, thekson Mills, është drejtpërdrejt në pikëpyetjet e PKK-së. ‘Kina është një importuese neto e ushqimit. Ata nuk mund ta ushqejnë popullsinë e tyre pa fermerë amerikanë. Rritja e çmimeve të proshutës gjatë viteve të fundit lidhet me kërkesën e Kinës për mish derri dhe është një shembull i situatës strategjike të ushqimit. Ag është absolutisht një nga objektivat kryesorë të mbledhjes së inteligjencës nga PKK, dhe fatkeqësisht për fermerët amerikanë, ag është një nga synimet më të buta përmes vjedhjes së pronës intelektuale, kërkimit të privilegjuar të ndërmarrjes ose vjedhjes fizike të farës. Të jeni të sigurt, edhe nëse Kina nuk mund të prodhojë një kulture me informacionin e vjedhur, ata po e kalojnë atë në kombet e tjera të shportave të bukës që janë farefis, ose të paktën të shohin, për të ndihmuar në rritjen e ushqimit. ‘

Implikimet shqetësuese

Arritja e PKK në institucionet akademike dhe kërkimore të SHBA shtrihet përtej përgjimit të studentëve për mbledhjen e inteligjencës. Në përgjithësi, PKK përdor një qasje dyplanëshe për të fituar hyrjen në universitet: Institutet e Konfucit dhe Shoqatat e Studentëve dhe Studiuesve Kinezë (CSSA). Institutet e Konfucit operojnë në afërsisht 50 universitete amerikane si makina ideologjike të marketingut. Ato financohen përmes marrëveshjeve të partneritetit midis PKK dhe universiteteve të SHBA (instruktorët zgjidhen nga PKK) dhe paraqiten si qendra arsimore, por vazhdimisht janë të lidhura me spiunazhin dhe mbikëqyrjen e PKK. ‘Ato janë fole ndikimi, zbulimi,’ tha Kongresmeni Christopher Smith. (Mbi 75 universitete kanë mbyllur Institutet e tyre Konfuci.)

Rreth 140 Shoqata të Studentëve dhe Studiuesve Kinezë (CSSA) funksionojnë në SHBA, gjoja për të siguruar mbështetje kulturore për studentët, megjithatë shumica e CSSA-ve mbikëqyren drejtpërdrejt nga personeli i ambasadës kineze. Pavarësisht nga rëndësia e Instituteve të Konfucit dhe CSA-ve, kërcënimi më i thellë vjen nga studiuesit e përgjuar nga PKK brenda sferës akademike dhe të korporatave. Gjatë dëshmisë së tij para një komiteti të Senatit, Michael Lauer, zëvendës drejtor i kërkimeve ekstramurale në Institutet Kombëtare për Shëndetin (NIH), pranoi se agjencia ka gjetur 500 ‘shkencëtarë shqetësues’ në institucionet e financuara federalisht. Më tej, që nga Prilli 2021, NIH ka kontaktuar ‘më shumë se 90 institucione të vlerësuara’ në lidhje me çështje specifike me 200 shkencëtarë.

Lisa Aguirre, ushtruese e detyrës së drejtorit të Zyrës së Sigurisë Kombëtare të HHS, dëshmoi gjithashtu para komitetit, duke përsëritur shqetësimet e Lauer: ‘koleksionistët jotradicionalë mund të përfshijnë studiues të huaj të cilët janë rekrutuar nga programe rekrutimi të talenteve të huaja, hakera kibernetikë dhe studentë të huaj që kanë qenë bashkë -vendosur ose detyruar për të spiunuar për qeveritë e huaja dhe shërbimet e tyre të inteligjencës. ‘

Rruga e Thesarit

PKK mbështetet në programe të shumta rekrutimi të dizajnuara për të mbledhur teknologji të huaj. Në krye të përpjekjeve të tyre për rekrutimin e teknologjisë është Plani i Mijë Talenteve, i përdorur gjatë 20 viteve të fundit për të vjedhur teknologji dhe të dhëna nga laboratorët kërkimorë të të gjitha shiritave. Në 2019, një raport dypartiak i kongresit ofroi një rishikim të ashpër të programit.

Senatori Rob Portman (R-OH), ofroi vërejtje kthjelluese dhe një përfundim të mallkuar: ‘Kina përdor më shumë se 200 programe rekrutimi talentesh për të joshur shkencëtarët, studiuesit dhe sipërmarrësit e stërvitur në të huaj për t’i ofruar Kinës njohuri teknike, ekspertizë dhe teknologji e huaj. Hetimi ynë u përqendrua në programin më të shquar të Kinës të quajtur Plani i Mijë Talenteve. Nisur në vitin 2008, Kina hartoi Planin e Tijë Talenteve për të rekrutuar 2,000 ekspertë të jashtëm me cilësi të lartë. Deri në vitin 2017, Kina tejkalon në mënyrë dramatike qëllimin e saj të rekrutimit, duke rekrutuar më shumë se 7,000 profesionistë të nivelit të lartë’.

‘Një mijë anëtarë të Planit të Talenteve zakonisht marrin një pagë dhe fonde për kërkimet e tyre nga institucionet kineze, të tilla si universitetet kineze ose institucionet kërkimore. Në këmbim të pagës dhe fondeve kërkimore, të cilat nganjëherë përfshijnë atë që quhet një laborator hije në Kinë, anëtarët nënshkruajnë kontrata ligjore detyruese me institucionet kineze që zakonisht përmbajnë dispozita që parandalojnë anëtarët të zbulojnë pjesëmarrjen e tyre në program. Kjo kërkesë, natyrisht, bie ndesh me rregulloret e SHBA që kërkojnë nga përfituesit e granteve të zbulojnë burimet e huaja të financimit. Në fakt, ajo stimulon anëtarët e programit të gënjejnë në aplikimet për grante në agjencitë e grant-marrjes në SHBA dhe të shmangin zbulimin e fondeve të tyre nga institucionet kineze. Kina tani dëshiron ta mbajë këtë të qetë. ‘

Vlerësimi i Portman ishte i qartë: ‘Programet e rekrutimit të talenteve’ janë një fitore me dy koka për PKK. Së pari, fatura e hulumtimit mbështetet nga taksapaguesit amerikanë. Së dyti, PKK drejton hulumtimin drejtpërdrejt në ekonominë dhe ushtrinë e vet.

Rasti në pikë. Pasi Universiteti A&M i Teksasit (dhënia e tokës) filloi të tërhiqte perden, duke u përpjekur të zbulonte se sa profesorë dhe studiues ishin përfshirë me rekrutimin kinez, përgjigjja ishte e ashpër. Nga Wall Street Journal, 30 janar 2020: «Kur zyrtarët në Sistemin Universitar A&M të Teksasit kërkuan të përcaktonin se sa shumë fonde nga qeveria kineze po merrnin anëtarët e fakultetit të saj, ata u mahnitën me rezultatet - më shumë se 100 ishin të përfshirë në një kinez programi i rekrutimit të talenteve, edhe pse vetëm pesë kishin zbuluar pjesëmarrjen e tyre. Një patolog i bimëve në sistemin Teksas, ku paga mesatare vjetore për shkencëtarë të tillë të punësuar nga shteti është rreth 130,000 dollarë, u tha zyrtarëve se studiuesit u ishin ofruar 250,000 dollarë kompensim dhe më shumë se 1 milion dollarë para farë për të filluar një laborator në Kinë përmes një nga programet e talenteve. ‘

(Për një listë të pjesshme të incidenteve të fundit të spiunazhit kinez që synojnë SHBA, shih CSIS. Shënim, lista nuk përfshin mbi 1.200 raste të procesit gjyqësor IP nga kompanitë amerikane kundër njësive kineze.)

Sipas FBI, Kina ka caktuar 15% të produktit të përgjithshëm të brendshëm bruto (2008-2020) në rritjen e burimeve njerëzore, duke u barazuar me gati 2 trilion dollarë. Me dëshirën e saj, Kina trumbeton një statistikë tronditëse: Nga viti 2008 në 2016, programet e rekrutimit të talenteve të PKK mblodhën 60,000 profesionistë të huaj. Pamja e plotë e tërheqjes së talenteve mbetet një turbullirë, por një supozim i arsyeshëm është i mundur: Një pjesë e konsiderueshme e 60,000 punoi në një industri të lidhur me bujqësinë.

‘Besojini hajdutët’

Në mars 2021, Kongresmeni Rick Crawford prezantoi Aktin e Masave të Inteligjencës Bujqësore (AIM) (HR 1625) që synonte të krijonte një zyrë për mbledhjen e inteligjencës brenda USDA, ‘për të shfrytëzuar aftësitë e komunitetit të inteligjencës për të siguruar Sekretari i Bujqësisë është plotësisht i informuar për të gjitha kërcënimet e afërta dhe bujqësia Amerikane është e sigurt nga të gjitha kërcënimet si të huaja ashtu edhe ato të vendit. Kjo zyrë shumë e specializuar do të punojë për të kuptuar çdo përpjekje për të vjedhur njohuritë dhe teknologjinë e bujqësisë amerikane .... ‘

Në prill 2021, i shtyrë nga senatori Tom Cotton (R-Ark.), Akti AIM u prezantua në Senat: ‘Partia Komuniste Kineze dëshiron të minojë industritë vitale amerikane përmes sabotimeve dhe vjedhjes së pronës intelektuale - SHBA. bujqësia nuk është përjashtim, ‘tha Cotton. ‘Fatura jonë do të ndihmojë në ruajtjen e ushqimit dhe teknologjisë nga e cila varet vendi ynë për prosperitetin dhe lirinë e tij.’

Sidoqoftë, legjislacioni i AIM arrin vonë në lojë. PKK, për të paktën 20 vitet e fundit, me sa duket e ka trajtuar bujqësinë amerikane si një dyqan ushqimesh dyqanesh të vërteta, duke vjedhur dyqane teknologjinë kryesore të ushqimit me pothuajse asnjë dënim.

Në mënyrë të ngjashme, Akti i Kufijve të Pafund (tani i shënuar me Ligjin e Inovacionit dhe Konkurrencës në SHBA), prezantuar nga senatorët Chuck Schumer (DN.Y.) dhe Todd Young (R-Ind.), Kërkon të forcojë dhe mbrojë teknologjinë e SHBA duke hedhur fonde për institucione kërkimore, por me mbi 1.500 faqe tekst dhe të paktën 200 miliard dollarë në shpenzime, ai përfshin një tren të projekteve pa lidhje. Përtej pyetjeve mbi shpenzimet, senatori Marco Rubio (R-Fla.), Pohon se akti është i gabuar dhe mund t'i paraqesë Kinës më shumë mundësi për vjedhje: ‘Por imagjinoni nëse po përpiqeni të thoni, shpenzojmë 150 miliardë dollarë për kërkime përmes universiteteve në të cilat ne (Kina) tashmë kemi thonjtë tanë. Shumë mirë. Thjesht do ta vjedhim. Vazhdoni e shpenzoni paratë tuaja dhe ne do të vjedhim kërkimet tuaja’, tha Rubio. ‘Është çmenduri.’

Ndërsa Crayon sheh vjedhjen e horizontit në lidhje me PKK, ‘Zgjidhja e vetme që ka kuptim, nëse do të donit të mbronit teknologjinë e përparuar të SHBA, do të ishte të zbatonit të njëjtat kufizime të imigracionit dhe vizave si Kina. Nëse SHBA nuk ngutet dhe nuk barazon fushën e lojës, fermeri amerikan do të vazhdojë të vuajë në kurriz të një Kine ambicioze. ‘

‘A ka qenë në gjumë bujqësia amerikane? Unë do të thosha se shumica e të gjitha industrive të SHBA kanë qenë në gjumë, sigurisht duke përfshirë bujqësinë, ‘shton Mills. ‘PKK na dha një plan dhe njoftoi se ata do të merrnin përsipër industri të caktuara të teknologjisë së lartë, dhe bujqësia ishte aty në listë. Ata i thanë botës fjalë për fjalë se çfarë do të bënin. Nëse një bandë hajdutësh ju thotë se do t’ju vjedhin fermën, duhet t'i besoni ‘.

/Marrë nga Agweb.com-Përgatiti: SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

xj10/06/2021 17:31

KUR KINEZET BONIN SHPIKJE JU FLINIT ME NJE VEND ME DERRAT. SMIRZINJ.

Shto koment

Denonco