Pse ra heshtja për skandalin gjyqësor në Durrës?

Pse ra heshtja për skandalin gjyqësor në Durrës?

Nga Neritan Sejamini - 20/07/2019

Nga Neritan Sejamini

Veprimi i Gjykates se Durresit qe hodhi poshte nje vendim te sajin, duke e rigjykuar te nesermen ne te njejtin nivel gjykate, eshte shkaterrim i shtetit te se drejtes dhe dhunim i çdo ligji, standardi e koncepti te drejtesise.

Ky veprim eshte dhune e paster: dhuna e nje regjimi autokratiko-kriminal kunder Kushtetutes, kunder demokracise, kunder qytetareve.

Por baballaret e reformes ne drejtesi, qindra punonjes te drejtesise, qindra “intelektuale” fjaleshume mediatike dhe diplomatet zakonisht te zhurmshem ne Tiane kane heshtur, sikur nuk ka ndodhur asgje.

Heshtja eshte interesi i te gjitheve. Baballaret e reformes heshtin sepse kjo eshte drejtesia qe duan dhe qe me ne fund e arriten: në sherbim te tyre, per interesa politike dhe korruptive; punonjesit e drejtesise heshtin se kane frike nga vetingu dhe nga hakmarja e baballareve te reformes; intelektualet mediatike heshtin se ata ushqehen nga meshira e baballareve te reformes; diplomatet e huaj, disa bashkebaballare te reformes, heshtin sepse duan te fshehin deshtimin spektakolar te eksperimentit te tyre arrogant dhe medioker.

Viktimat e heshtjes vetesherbyese te tyre jane njerezit e thjeshte, demokracia, stabiliteti i Shqiperise dhe e ardhmja e shqiptareve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Fidani23/07/2019 15:28

SH.SH. SH. jo P.P.P
Shkurt, shqip paster

krasasi tp21/07/2019 16:14

Ne vendimin e pare te Gjykates se Durresit, kemi ne rastin me te mire shprehjen me te qarte te pa aftesise profesionale,te kontaktit te pa pershtatshem(me partine), nuk dime nese ka element te tjere korruptiv.Ne gjykimin e dyte ,jemi ne rastin e "nxjerrjes se pykes me pyke"nga qeveria, me ndihmen e gjykates.Brutalisht Ju, brutalisht edhe Ne.Nisur nga te dyja gjykimet ,mund te pohojme se, per nevoja politike, gjyqtaret komandohen dhe sherbejne.Ngjarja tregon, jo se sistemi i drejtesise ka qene i pa kapur dhe sot "Baballaret e Reformes" po e kapin per t'ja dhuruar sot E.Rames dhe neser L.Bashes apo kryeministrit te radhes.Ju Z.Sejamini flisni sikur te jeni keshilltar i Z.L.B apo Znj.M.K,me mllef ndaj RD dhe ndaj partnereve miq te Shqiperise.Shpresa se do ta sabotoni RD eshte feminore .Po aq sa Ne kur ishim femije dhe kujtonim se do nxirnim trenin nga shinat duke pshurrur mbi shinat,ngaqe shifnim qe saurrela xhironte dhe spostohej edhe me nje kanoçe uje, po ta hidhje ne rruge.Ne femije ishim atehere.Ju sot jeni goxha burre.

vera 21/07/2019 13:22

Edhe me te heshturit,te pakten,nuk e perlyen ndergjegjen e tyre,nuk realizuan votime, te cilat i pa ene bufi, qe nuk ishin te perligjura.

Alfons Malo21/07/2019 13:17

Po ku eshte "avokat " ngjela? Ku eshte ky i amerikaneve?Ne Ç'nen te kushtetutes,te kodit zgjedhor,te kodit civli e ku dreqin tjeter te ketyre kodeve qe jane bere lemsh ,eshte e shkruar qe ne te njeten gjykat nuk e miraton ti ,hajde e se bej une? Ku jane keta analiste qe thone se "nuk" eshte kapur drejtesia?Çfare drejtesie kemi ?Tall bythen o ed rama tal me kete popull ? Po te them te lumt ai shpirt K... qe i ke futur në çitjanet e tua me drejtesi,,me prokurori,me opozite, me ambasadore .Edhe kjo eshte nje merit per ty .Edhe njehere te "lumt' Le te mbajne sehire se mire e kane

Berti20/07/2019 21:42

Te lumte Neritan ! Lidershipi i PD te tille intelektuale duhet ti therrase ne forumet drejtuese, sikunder eshte intelektuali Neritan Sejamini

Shto koment

Denonco