Rama në Arabinë Saudite. Përse?

Rama në Arabinë Saudite. Përse?

Nga Shënim - 08/02/2019

Rama është larguar nga Shqipëria drejt Arabisë Saudite ndërkohë që priste një ftesë të rëndësishme nga një drejtues të rëndësishëm global që mesa duket është anulluar dhe kur në parlamentin e Shqipërisë zhvillohej një debat i ashpër politik, një javë para demostratës qytetare të paralajmëruar nga opozita.

Përse?

Cili ishte qëllimi i vizitës? Përse është zgjedhur pikërisht ky moment për vizitën?

Për çfarë është biseduar përtej atyre që janë thënë publikisht?

Nëpër rrjeshtat e deklaratave për shtyp nga pala e Arabisë saudite ndër të tjera thuhet se “bashkëbiseduesit trajtuan edhe cështje të zhvillimeve rajonale”.

Lindin me këtë rast disa pyetje:

Me çfarë zhvillimesh në rajonin ku është Arabia Saudite është i njohur dhe i interesuar Rama?

Mos vallë autoritet saudite e kanë përshëndetur Ramën për largimin e dy diplomatëve iranianë?

A kanë biseduar për vrasjen e gazetarit Khashoggi?

A kanë biseduar për rolin e “Princit Mohammad bin Salman, trashëgimtar i fronit të Mbretërisë së Arabisë Saudite, në vdekjen e Khashoggit”?

A e ka takuar informalisht Rama princin Mohammad bin Salman?

Mos vallë qëllimi kryesor i vizitës së Ramës në Arabinë Saudite lidhet pikërisht pe përgjigjet e këtyre pyetjeve? A është përcaktuar koha e vizitës nga anulimi i ftesës së rëndësishme? Apo mos vallë është një largim i Ramës nga turbulenca e zhvillimeve në Shqipëri që duket i kanë krijuar përshtjellim të madh.

Ndërkohë që gjithcka tjetër nga vizita duket një rutinë që s’përbën substancë për vizitën e një Kryeministri, aq më tepër që edhe dy nga marrëveshjet janë firmosur nga ambasadori i Shqipërisë në Arabinë Saudite.

Syri.net/ 8 shkurt 2019

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

epadiskutueshme09/02/2019 21:32

Rames, sikur te ja japi truri ta regulloje ate popull dhe ta beje si Gjermnia, gje te cilen vetem Ai e ka ne dore ta baje dhe i ka te gjitha mundesite, atehere keta qe duan ta rrezojne le te hipin.... dhe te shohin mullarin; ai nuk rrezohet, kjo eshte e padiskutueshme!

Arber09/02/2019 00:30

Na pelqen ose jo, Rama eshte kthyer ne nje peshe te rende politike ne rajon e me gjere. Maredheniet personale me Merkel (mbase jane demtuar se fundi por Merkel eshte ne ikje), Erdoganin, dhe Soros i kane dhene mundesi te kthet ne faktor rajonal, dhe kjo e ben te jete e veshtire ta heqesh nga Kryeminister. Shtoi kesaj influencen e tij ne Maqedoni, Kosove dhe maredheniet personale me Vucic dhe vetem i rritet pesha. Ndoshta ka shkuar ne Riad me porosi te Erdogan si mesanxher per ndonje pazar Turqi-Arabi Saudite. Dihet rivaliteti i Iranit, Turqise, Arabise Saudite per te pasur lidershipin e Lindjes se Mesme. Tjetra mund te jete ndonje hap qe Sauditet duan te hedhin me terroristet Mijahedine Iraniane te strehuar ne Shqiperi, mbase ka ardhur koha ti perdorin per diversion e trazira kunder Iranit, sic u veprua ne Libi, e Siri me ISIS.

Shto koment

Denonco