Misteri i errët i rrokaqiell në mes të Nju Jorkut

Misteri i errët i rrokaqiell në mes të Nju Jorkut

12:01, 04/10/2023
A+ Aa A-

Ndërtesa "Long Lines Building", e ndërtuar në vitin 1974, ndodhet në 33 Thomas Street në lagjen Tribeca të Nju Jorkut. Megjithatë, blloku i betonit 170 metra i lartë nuk ishte menduar asnjëherë për qëllime banimi, siç raporton Daily Mail.

Është përdorur për të akomoduar sistemet e telekomunikacionit – të paktën kaq dihet.

Arkitekti John Carl Warnecke e projektoi ndërtesën për t'i bërë ballë një goditjeje bërthamore dy-javore dhe e bëri atë të vetë-mjaftueshme në mënyrë që 1500 njerëz të mund të mbijetonin në të për dy javë.

Selia u përdor nga operatori telefonik amerikane AT&T deri në vitin 1999.

ImageKulla është e veshur me pllaka graniti të kuq kundër flakës nga Suedia

Operatorët e rrjetit lokal thuhet se vazhdojnë të punojnë në ndërtesë edhe sot. Pjesë të rrokaqiellit do të shërbejnë edhe si një qendër të dhënash me siguri të lartë. Megjithatë, disa dyshojnë se gjigandi pa dritare mban sekrete shumë më të errëta.

NSA, vampirët dhe alienët
Ndërtesa misterioze me të çarat e ventilimit me majë qarkullon prej vitesh në internet dhe ka shkaktuar diskutime të nxehta për përdorimin e saj.

Edhe aktori Tom Hanks (67 vjeç) shkroi në Twitter në 2017: "Kjo është ndërtesa më e frikshme që kam parë ndonjëherë!"

Image

Sipas hulumtimit nga " The Intercept ", ky është një strukturë e fshehtë e mbikqyrjes së NSA e koduar TITANPOINTE. E maskuar si një ndërtesë telekomunikacioni, masa e të dhënave do të përgjohen atje.

Dokumentet e zbuluara nga sinjalizuesi Edward Snowden thuhet se ofrojnë "prova bindëse". Megjithatë, NSA nuk ka komentuar zyrtarisht mbi hetimin.

Në internet po qarkullojnë edhe teori. Disa njerëz supozojnë se vampirët jetojnë në ndërtesë sepse nuk ka dritë që hyn gjatë ditës dhe ajo mbetet e pandezur dhe gjatë natës. Të tjerë dyshojnë se alienët e vegjël jeshilë fshihen atje, si tek Burrat në të Zeza. Apo është selia e Batman? Ndoshta nuk do ta dimë kurrë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco