Dritë shprese për moszhdukjen e specieve, lind një rinoceront sumatran

Dritë shprese për moszhdukjen e specieve, lind një rinoceront sumatran

10:07, 04/10/2023
A+ Aa A-

Një viç rinoceronti sumatran i rrezikuar në zhdukje në mënyrë kritike ka lindur në një park kombëtar në Indonezi, çifti i tretë i suksesshëm midis një rinoceronti femër vendas të quajtur Ratu dhe Andalas, një ish-banor i kopshtit zoologjik Cincinnati të Ohajos.

Femra pa emër ka lindur të shtunën në Parkun Kombëtar Way Kambas në ishullin jugor të Sumatrës, tha Ministria e Mjedisit dhe Pyjeve të Indonezisë në X, dikur Twitter.

Ministri i Mjedisit dhe Pyjeve, Siti Nurbaya Bakar tha se ishte “lajm i lumtur jo vetëm për Indonezinë, por për pjesën tjetër të botës”.

Rinocerontët sumatranë dikur u gjetën në një numër të madh në të gjithë Azinë Juglindore, por më pak se 80 mbeten në zona të fragmentuara në të gjithë Indonezinë, sipas Fondacionit Ndërkombëtar të Rhino (IRF).

Image

Lindja e viçit përfaqëson shpresën për një specie të kërcënuar me zhdukje për shkak të gjuetisë së paligjshme dhe humbjes së habitatit.

Fotot e shpërndara nga ministria e pyjeve treguan viçin e porsalindur, që peshonte rreth 27 kilogramë (60 paund), i mbuluar me flokë të zeza dhe dukej me sy të shndritshëm pranë nënës së saj.

Në një foto , Ratu shihet duke i dhënë një shtytje të butë fëmijës së saj.

Brenda 45 minutave nga lindja e saj natyrale, viçi ishte në gjendje të qëndronte në këmbë dhe filloi të ushqehej nga nëna e saj brenda katër orëve, tha ministria.

Shpresa për speciet

Rinocerontët sumatranë janë rinocerontët më të vegjël në botë, me gjatësi rreth 4 deri në 5 metra (rreth 1.5 metra), me një gjatësi trupore mesatare prej rreth 8.2 këmbë (2.5 metra).

Ata janë më të lidhur me rinocerontët e leshtë të zhdukur sesa speciet e tjera të rinocerontit dhe janë të mbuluar me flokë të gjatë.

Rinocerontët sumatranë zakonisht jetojnë në pyje të dendur tropikale, si në ultësirë ​​ashtu edhe në malësi, në Sumatra dhe janë përgjithësisht të vetmuar në natyrë, sipas IRF. Femrat lindin një viç çdo tre deri në katër vjet dhe periudhat e shtatzënisë mund të zgjasin nga 15 deri në 16 muaj.

Humbja e habitatit i ka shtyrë ata të pushtojnë zona më të vogla të xhunglës indoneziane dhe ruajtësit janë të shqetësuar për mbijetesën e specieve.

"Ndërsa kjo specie e izoluar duket se zhduket më tej në xhungla të dendura, shikimet e drejtpërdrejta janë bërë të rralla dhe shenjat indirekte si gjurmët e këmbëve po bëhen më të vështira për t'u gjetur," tha IRF.

"Feneri i shpresës për speciet është programi i mbarështimit në Sanctuarin e Rinocerontëve Sumatran ... që ka prodhuar tre viça dhe vazhdon përpjekjet e tij të mbarështimit për të krijuar një popullatë sigurimi të rinocerontëve."

Lloji u shpall i zhdukur lokalisht në Malajzinë fqinje në vitin 2019 .

Një grua 25-vjeçare e quajtur Iman vdiq nga kanceri më 24 nëntor 2019 në Sanctuary Borneo Rhino. Vdekja e saj erdhi disa muaj pasi Tam – rinoceronti i fundit mashkull i mbijetuar – iu nënshtrua dështimit të organeve, thanë zyrtarët.

Call to Earth është një seri editoriale e CNN e angazhuar për të raportuar mbi sfidat mjedisore me të cilat përballet planeti ynë, së bashku me zgjidhjet. Nisma e Perpetual Planet e Rolex ka partnerizuar me CNN për të nxitur ndërgjegjësimin dhe edukimin rreth çështjeve kryesore të qëndrueshmërisë dhe për të frymëzuar veprime pozitive.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco