Plazh në vjeshtë, këto janë 6 vendeve të bukura dhe të ngrohta që mund të shkoni

Plazh në vjeshtë, këto janë 6 vendeve të bukura dhe të ngrohta që mund të shkoni

19:54, 03/10/2023
A+ Aa A-

Ku të shkoni në plazh në vjeshtë? Të shkosh me pushime në vjeshtë është e mrekullueshme. Ka shumë pak turistë përreth, nuk ka radhë në muze, restorante, pritje për taksi e kështu me radhë. Edhe çmimet do të jenë më të ulëta. Mund të shkoni në breg të detit, pa pasur nevojë të fluturoni për shumë orë. Thjesht zgjidhni destinacionet e duhura.

Nga Afrika në Ishujt Kanarie, duke kaluar përmes Kretës dhe ujërave izraelite, por pa harruar Italinë, kemi përzgjedhur gjashtë destinacionet ku vera është edhe më e gjatë dhe ku të shkoni në plazh në vjeshtë.


Kepi ​​Verde, Afrikë
Arkipelagu perfekt për të gjithë, çifte, grupe miqsh, sportistë dhe adhurues të relaksimit. Midis ishujve të ndryshëm të këtij arkipelagu afrikan, ka resorte spektakolare me pamje nga deti i kristaltë, shtëpi pritjeje dhe bujtina shumëngjyrëshe ku mund të takoni dhe njiheni me njerëz nga e gjithë bota, pika takimi për ata që dashurojnë sërfin. Në nëntor fryn një erë që i bën Santa Maria dhe Boa Vista të përsosura për entuziastët e sporteve të valëve.


Kretë, Greqi
Në nëntor maksimumi i kalon 20 gradë dhe minimumi është afër 15, kështu që ishulli grek i Kretës është ende një destinacion i shkëlqyer për t'u zbuluar. Edhe më mirë nëse shkoni nga mesi i shtatorit dhe gjatë gjithë pjesës tjetër të tetorit, kur temperaturat shumë të nxehta të korrikut dhe gushtit fillojnë të bien, duke arritur nën tridhjetë gradë. Mos e humbisni Balosin, një nga plazhet më të fotografuara në botë, të cilin mund ta shijoni pa turma turistësh. Dhe nëse ju pëlqen çiklizmi, përdorni një makinë me dy rrota për të shijuar zonat e brendshme. Nuk do të pendoheni.


Siçilia, Itali
Plazhet thuajse të zbrazëta dhe temperaturat e këndshme e bëjnë edhe më sugjestionues zbulimin e këtij rajoni. Mos humbisni Catania, Palermo, Ortigian, Marzamemin shumëngjyrëshe, Taormina, Sirakuza dhe shumë vende të tjera që do të magjepsin zemrën dhe gojën, sepse një nga shijet e paharrueshme të Siçilisë është ushqimi i saj. Pse të mos zgjidhni të vizitoni ishullin në një kamper? Me Yescapa-n e merrni direkt nga siçilianët, të cilët do t’ju rekomandojnë vendet më të mira për të ngrënë dhe limanet kryesore ku mund të bëni banja dielli dhe të bëni nota të paharrueshme. Një suvenir perfekt? Bizhuteritë e Donna Pidda, të punuara me dorë me majolikë siçiliane, ngjyra dhe riprodhime.

Zanzibar ose Madagaskar, Afrikë
Thuajini jo resorteve dhe zgjidhni shtëpitë në plazh, bungaloë dhe shtëpitë tipike afrikane: Surfescape Beachfront Apartments dhe Asali Beach House janë vetëm dy shembuj. Shtatori dhe tetori janë perfektë për të vizituar këtë parajsë tokësore. Nëntori është gjithashtu i mirë, por në fillim. Më pas mund të hasni ditë me shi, megjithëse temperaturat janë të këndshme gjatë gjithë vitit. E njëjta gjë vlen edhe për Madagaskarin, i cili duhet zgjedhur në vend të tij, nëse preferoni një pushim më dinamik. Ndërsa në Zanzibar ditët do të kalohen në plazhe të bardha, duke notuar në ujëra të çmendur dhe zhytje të mrekullueshme, në Madagaskar mund të zbuloni bukuritë unike të natyrës, nga Avenue Baobab deri te parqet, duke përfshirë edhe atë që është shtëpia e lemurëve.

Izraeli
Këtu është një kompromis i shkëlqyer për të kombinuar detin, argëtimin dhe kulturën. Kaloni disa ditë në Tel Aviv, plot gjallëri, shumëngjyrëshe, moderne, ndoshta duke fjetur në një bujtinë për të takuar njerëz nga e gjithë bota. Më pas, pas një ndalese në Jerusalemin multikulturor, mbërrini në Eilat, një qytet simpatik bregdetar ku shtatori është ende një muaj shumë i nxehtë. Mendoni për tetorin ku maksimumi është 33 gradë dhe në nëntor 28 gradë. Nëse doni delfinët, këtu mund t'i prekni në Dolphin Reef.

Kanarie
Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, por edhe La Palma, La Gomera, El Hierro. Nëse keni shumë ditë, mendoni për mundësinë e ndalimit në shumicën e ishujve, ose edhe në të gjitha. Dijeni se nuk do të gjeni vetëm plazhe të bukura dhe det bruz, por edhe bimë, papagaj, shumë jetë nënujore, duna rëre, vullkane. Kur të shkoni? Sigurisht, gjatë gjithë vitit, por nga shtatori në nëntor temperaturat janë më të përballueshme, ishujt janë më pak të mbushur me turistë dhe të kesh eksperienca të mbushura me adrenalinë është edhe më magjepsëse. Si një fluturim me parashutë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco