Lajmi i fundit

EMRAT- DETAJE/ Konflikti në Laknas, ja kush është autori dhe viktima

Alfred Nobel, njeriu që qëndron pas çmimit Nobel

Alfred Nobel, njeriu që qëndron pas çmimit Nobel

12:39, 03/10/2023
A+ Aa A-

Alfred Nobel ishte një kimist, inxhinier, shpikës, biznesmen dhe filantrop suedez. 

Ai lindi më 21 tetor 1833 në Stokholm, Suedi. 

Ai mbahet mend në të gjithë botën për inicimin e tij për çmimin Nobel. 

Më poshtë do të gjeni 9 fakte interesante për njeriun që qëndron pas çmimit Nobel

ImageAlfred Nobel lindi në një familje të varfër. Ai kishte shtatë vëllezër e motra nga të cilët vetëm tre i mbijetuan fëmijërisë për shkak të varfërisë.

 

 

 

ImageAi u transferua në Shën Petersburg në Rusi së bashku me familjen e tij në 1837 pasi biznesi i babait të tij dështoi në Stokholm. 

 

 

 

ImageNobel shpiku dinamitin nga përzierja e nitroglicerinën me një substancë inerte absorbuese në 1867

 

 

 

 

ImageNë 1875 ai shpiku Gelignite ose xhelatinë shpërthyese e cila ishte lehtësisht e formueshme, më e sigurt për t'u trajtuar pa mbrojtje dhe një eksploziv më i fuqishëm se dinamiti

 

 

 

ImageAlfred Nobel kishte tre dashuri në jetën e tij. Dashuria e tij e parë ishte një vajzë ruse- Aleksandra por që kur i propozoi martesë ajo refuzoi propozimin e tij.

 

 

 

 

ImageDashuria e tij e dytë ishte Bertha Kinsky një konteshë austro-bohemiane, e cila u bë sekretare e tij në 1876. Thuhet se ajo qëndronte pas përfshirjes së Çmimit të Paqes midis çmimeve të tjera të testamentit të tij. Ajo gjithashtu fitoi Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1905

 

 

 

ImageNobel ishte një poliglot, fliste gjithsej gjashtë gjuhë; Suedisht, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, italisht dhe rusisht.

 

 

 

 

ImageAlfredi lindi si i krishterë dhe frekuentonte shpesh kishën kur ishte fëmijë. Por në rininë e tij ishte agnostik (nuk e di me siguri nëse ekziston ndonjë perëndi apo jo) dhe më vonë u kthye në ateist.

 

 

 

ImageMë 27 nëntor 1895, Nobel nënshkroi testamentin e tij të fundit, i cili la 94% të aseteve të tij totale, 31,225,000 korona suedeze për pesë çmimet Nobel: për arritjet e jashtëzakonshme në fizikë, kimi, mjekësi dhe letërsi, si dhe atë të paqes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco