Zbulimi i planetëve 'JuMBO' nga teleskopi i James Webb

Zbulimi i planetëve 'JuMBO' nga teleskopi i James Webb

22:47, 02/10/2023
A+ Aa A-

Teleskopi James Webb bën zbulimin 'JuMBO' të objekteve të ngjashme me planetin në Orion

Planetet me madhësinë e Jupiterit, që lundrojnë lirshëm në hapësirë, të palidhur me asnjë yll, janë vërejtur nga teleskopi hapësinor James Webb (JWST).

Ajo që është intriguese për zbulimin është se këto objekte duket se lëvizin në çifte. Astronomët aktualisht po përpiqen t'i shpjegojnë ato.

Teleskopi vëzhgoi rreth 40 çifte në një studim të ri përrallor të detajuar të Mjegullnajës së famshme Orion.

Ata janë mbiquajtur Objektet Binare Masive të Jupiterit, ose shkurt "JuMBOs".

Një mundësi është se këto objekte u rritën jashtë zonave në mjegullnajë ku dendësia e materialit ishte e pamjaftueshme për të krijuar yje të plotë.

Një mundësi tjetër është se ato janë bërë rreth yjeve dhe më pas janë hedhur në hapësirën ndëryjore përmes ndërveprimeve të ndryshme.

"Hipoteza e nxjerrjes është ajo e favorizuara për momentin," tha Prof Mark McCaughrean.

"Fizika e gazit sugjeron që ju nuk duhet të jeni në gjendje të bëni vetë objekte me masën e Jupiterit, dhe ne e dimë se planetët e vetëm mund të dëbohen nga sistemet yjore. Por si t'i dëboni çiftet e këtyre gjërave së bashku? Tani për tani, ne nuk kemi një përgjigje. Është një për teoricienët", tha këshilltari i lartë shkencor i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (Esa) për BBC News.

Image

Prof McCaughrean drejtoi ekipin që prodhoi sondazhin e ri të Orion.

Duke përdorur rezolucionin e jashtëzakonshëm të JWST dhe ndjeshmërinë infra të kuqe, astronomët kanë shtuar ndjeshëm informacionin e nxjerrë tashmë nga teleskopët e vjetër, duke përfshirë paraardhësin e drejtpërdrejtë të Webb, Teleskopin Hapësinor Hubble.

Mjegullnaja e Orionit, e njohur gjithashtu me emrin e saj të katalogut qiellor M42, është rajoni më i afërt dhe i madh i formimit të yjeve me Tokën.

Së bashku me kuartetin e diejve të shndritshëm në qendër të tij të quajtur Trapezium, ky rajon i hapësirës është i dukshëm me sy të lirë si një njollë në qiell.

Nëse nuk e dini, mund të gjendet poshtë në yjësinë e Orionit, e cila është emëruar pas një gjahtari mitik grek. Mjegullnaja është pjesë e "shpatës" së gjahtarit, e varur në "rripin" e tij.

Image

Imazhi i ri JWST është në fakt një mozaik prej 700 shikimesh i fituar nga instrumenti NIRCam i Webb-it gjatë një jave vëzhgimesh.

Për të dhënë një ndjenjë të shkallës, do t'i duheshin një anije kozmike që udhëtonte me shpejtësinë e dritës pak më shumë se katër vjet për të përshkuar të gjithë skenën. Vetë mjegullnaja është rreth 1400 vite dritë nga Toka.

Të fshehura në këtë pamje janë mijëra yje të rinj, që përfshijnë një gamë masash nga 40 deri në më pak se 0,1 herë më shumë se masa e Diellit tonë.

Shumë prej këtyre yjeve janë të rrethuar nga disqe të dendur gazi dhe pluhuri të cilët mund të formojnë planetë, megjithëse në disa raste, këto disqe po shkatërrohen nga rrezatimi intensiv ultravjollcë dhe erërat e forta nga yjet më masivë në rajon, veçanërisht nga Trapezium.

Image

Mjeti rrëshqitës në këtë faqe tregon të njëjtën skenë të mjegullnajës në gjatësi vale më të shkurtra dhe më të gjata. Përdorimi i filtrave të ndryshëm në këtë mënyrë thekson artikujt me interes.

Shikoni versionin me gjatësi vale më të gjatë për të ekzaminuar retë e gjelbra të skalitura të gazit që përmbajnë hidrokarbure aromatike policiklike. PAH-të janë komponime të kudogjendura në hapësirë ​​të prodhuara nga yjet.

Shikoni gjithashtu tiparin e kuq me shumë gishta që dominon në sfond.

E njohur si rrjedhja e resë molekulare të Orionit 1, kjo është një masë hidrogjeni molekular që është tronditur nga energjia e pamasë që rrjedh larg nga vendi i një përplasjeje kataklizmike të dy yjeve gjigantë. Shpejtësia e rrjedhjes prej më shumë se 100 km/s tregon se bashkimi i yjeve ndodhi vetëm disa qindra vjet më parë.

Vini re se majat e gishtave janë të ngjyrosura me të gjelbër - një shënues për hekurin e gaztë.

Ka kaq shumë për të studiuar dhe hetuar në imazhin e sondazhit me madhësi të plotë, i cili është 21,000 me 14,500 piksele. Por janë JuMBO-të që kanë tërhequr vëmendjen e menjëhershme të astronomëve.

"Reagimet e mia varionin nga: "Whaaat?!?" për "A je i sigurt?" te 'Kjo është kaq e çuditshme!' për 'Si mund të nxirren binarët së bashku?'", kujton Dr Heidi Hammel, e cila nuk ishte në ekipin e anketimit.

Ajo tha se nuk kishte modele të formimit të sistemit planetar që parashikonte nxjerrjen e çifteve binare të planetëve.

"Por... ndoshta të gjitha rajonet e formimit të yjeve presin këta Jupiterë të dyfishtë (dhe ndoshta edhe Neptune të dyfishtë dhe Toka të dyfishta!), dhe ne thjesht nuk kemi pasur një teleskop mjaftueshëm të fuqishëm për t'i parë ato më parë," shkencëtari multidisiplinar në JWST. tha për BBC News.

Esa do të postojë imazhin e plotë të M42 në portalin e saj EsaSky , i cili lejon këdo të eksplorojë të dhënat astronomike të disponueshme publikisht. Dokumentet fillestare që përshkruajnë sondazhin dhe zbulimin e JuMBO do të postohen në serverin e para-printimit arXiv të martën.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco