Rastësi të frikshme që kanë ndodhur në të vërtetë

Rastësi të frikshme që kanë ndodhur në të vërtetë

16:59, 22/09/2023
A+ Aa A-

Ne jetojmë në një botë të madhe, të çuditshme. Aq e madhe dhe aq e çuditshme, në fakt, sa dita më e çuditshme e mundshme do të ishte ajo ku nuk ndodh asgjë e çuditshme. Rastësitë janë një pjesë krejtësisht normale dhe e pritshme e jetës, me fjalë të tjera - zakonisht asgjë më shumë se ngjarje të palidhura  së bashku nga truri i njeriut që është i lindur për të parë modele, edhe kur nuk ka asgjë atje. Por disa rastësi janë aq të çuditshme sa nuk mund t'I lëmë pa u vënë re.. Le të hedhim një vështrim në disa nga rastësitë më të egra që kanë ndodhur ndonjëherë.

1. I goditur nga rrufeja 7 herë

Roy Sullivan, një rojtar parku në Shtetet e Bashkuara, mban një rekord të zymtë: djali është goditur nga rrufeja jo një herë, jo dy herë, por shtatë herë të ndara midis viteve 1942 dhe 1977. Shanset që kjo t'i ndodhë kujtdo janë afërsisht 4.5 në 100,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 . Për të qenë i drejtë, ka shumë më tepër gjasa t'i ndodhë një njeriu që e kalon gjithë kohën e tij në një vend si Shenandoah Valley, Virxhinia, se sa  një inxhinieri softuerësh.

Rrethanat e këtyre goditjeve të rrufesë ishin të ndryshme - Sullivan u godit brenda një stacioni rojesh në kamionin e tij, ndërsa ishte në patrullë dhe madje edhe pasi karriera e tij si roje e parkut kishte përfunduar. Goditjet e përsëritura të rrufesë jo vetëm që shkaktuan lëndime të rëndësishme fizike, duke përfshirë djegie dhe probleme të tjera shëndetësore, por ato gjithashtu i sollën Sullivan një nivel të pazakontë dhe të padëshiruar vëmendjeje për shkak të pamundësisë statistikore të goditjeve të tilla të përsëritura të rrufesë në një individ të vetëm.  Roy nuk mori ndonjë superfuqi  nga asnjë prej goditjeve.

 

Image

 

2. Jim dhe Jim, të ndarë në lindje

Jim Lewis dhe Jim Springer ishin binjakë identikë të ndarë në lindje dhe të rritur në familje të ndryshme birësuese. Historia e tyre unike e jetës fitoi vëmendje për shkak të rastësive dhe ngjashmërive që u shfaqën në jetën e tyre pavarësisht se ishin të ndarë. Në vitin 1979, kur ishin 39 vjeç, binjakët u ribashkuan.

Të dy Jims ishin emëruar James nga familjet e tyre përkatëse birësuese. Ok, e çuditshme, por jo dhe aq - nuk është se James është një emër kaq i pazakontë: Të  dy kishin një qen fëmijë të quajtur Toy. Të dy ishin martuar dhe divorcuar me gra të quajtura Linda dhe u martuan përsëri me gratë e quajtura Betty. Të dy kishin nga një djalë, njëri me emrin James Alan dhe tjetri me emrin  - James Allan.

Ngjashmëritë e tyre nuk mbaruan me kaq. Të dy ndoqën profesione të ngjashme; Lewis ishte roje sigurie, ndërsa Springer ishte zëvendës sherif. Të dy kishin aftësi në zdrukthtari dhe vizatim mekanik, dhe u pëlqente të punonin me dru në kohën e lirë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco