Lajmi i fundit

Për 30 mijë euro/ Autori i krimit deklaroi se kishte marrë para nga Naim Murseli për vrasjen e gruas

VIDEO/ Po sikur një gjilpërë të godasë Tokën me shpejtësinë e dritës? Shiko çka mund të bëhet

VIDEO/ Po sikur një gjilpërë të godasë Tokën me shpejtësinë e dritës? Shiko çka mund të bëhet

10:02, 20/09/2023
A+ Aa A-

Videoja apokaliptike tregon se çfarë mund të ndodhë nëse një objekt nga hapësira godet Tokën. Por tema nuk është saktësisht ajo që mendoni. Nuk është asteroid milje i gjerë, as kometë apo meteor.

Jo, kjo është një gjilpërë e zakonshme, si ajo që mund të përdorni për të qepur butona. Por në këtë skenar teorik, gjilpëra do të udhëtonte me shpejtësinë e dritës, shkruan N1 Croatia.

Tani gjërat bëhen pak më serioze. Një video nga Riddle në YouTube tregon opsionet për atë që mund të ndodhë nëse gjilpëra do të godiste Tokën me shpejtësinë e dritës.

Në traditën e lajmeve të mira dhe të këqija, le të fillojmë me skenarin më të keq të mundshëm të goditjes së gjilpërës në Tokë me këtë shpejtësi.

Skenar i mirë dhe i keq

Në skenarin më të keq, energjia e shpërndarë nga gjilpëra do të shkaktonte një ngjarje apokaliptike në Tokë.

Kjo do të krijonte një vrimë të madhe në koren e Tokës që do të bënte që një derdhje e madhe e mantelit të Tokës të hidhej në hapësirë.

Kjo do të thotë se jeta siç e njohim u shua për shkak të nxehtësisë së pamasë të lëshuar nga përplasja. Por bëhet më keq. Ndoshta edhe energjia e çliruar nga goditja është aq e madhe sa që Toka fjalë për fjalë shpërbëhet nën forcën e energjisë.

Pra, ky është skenari më i keq i mundshëm. Të paktën do të ndodhte aq shpejt sa askush nuk do ta dinte as për të. Por ç’të themi për një opsion të mirë?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco