25 gjëra që kurrë nuk i mendonim se mund t'i bënim me pastë dhëmbësh

25 gjëra që kurrë nuk i mendonim se mund t'i bënim me pastë dhëmbësh

19:04, 19/09/2023
A+ Aa A-

Pasta e dhëmbëve është një produkt i zakonshëm i higjienës dentare shtëpiake që shpresojmë që të gjithë ta përdorin të paktën një herë në ditë. Edhe pse shumica e njerëzve e lidhin atë me larjen e dhëmbëve, në fakt ka disa përdorime të ndryshme për të, duke filluar nga projektet e përmirësimit të shtëpisë deri te përdorimi i tij si një produkt pastrimi! Pra, filloni të mendoni jashtë kutisë dhe shikoni të gjitha këto përdorime të ndryshme për pastën e zakonshme të dhëmbëve që shumica e njerëzve mund të mos i dinë!

Bëjini  atletet e vjetra të duken si të reja!

Për fat të keq, këpucët ndoten dhe në të vërtetë nuk mund të bëni asgjë për ta parandaluar atë. Sidomos nëse i kanë thembra të bardha, është vetëm çështje kohe që të fillojnë të ndoten sa më shumë t'i vishni. Për fat të mirë, pasta e dhëmbëve mund të përdoret jo vetëm për të pastruar gërvishtjet dhe papastërtitë, por edhe për të ndriçuar pjesën e vetme të shfaqjes.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të aplikoni pak pastë dhëmbësh në një furçë dhëmbësh të vjetër dhe të pastroni pjesën e poshtme për të liruar papastërtitë. Më pas, fshijeni pastën e dhëmbëve me një leckë të lagur për të parë ndryshimin e dukshëm!

Ndriçoni thonjtë tuaj!

Ndonjëherë, thonjtë tanë nuk duken gjithmonë më të mirët. Ato janë duke u përdorur vazhdimisht, gjë që mund t'i çojë ato në zbardhjen e lehtë. Askush nuk dëshiron që duart e tyre të duken të pista, megjithëse thonjtë nuk janë gjithmonë gjëja më e lehtë për t'u pastruar pa ndihmën e një profesionisti.

Epo, nëse thonjtë tuaj duken pak të zbardhur, kërkoni pastë dhëmbësh zbardhues! Aplikoni një fërkim në thonjtë dhe fërkojeni duke përdorur një gozhdë ose furçë dhëmbësh. Ishte duart tuaja dhe përsëritni procesin derisa të jeni të kënaqur.

Pastroni ngryshkun nga bizhuteritë

Nëse nuk i mbani gjithmonë të mbyllura bizhuteritë tuaja prej argjendi ose sende të tjera, ato do të ndoten me kalimin e kohës dhe do të humbasin shkëlqimin e tyre. Në vend që të shkoni dhe të shpenzoni para për t'i pastruar sendet tuaja prej argjendi nga një argjendar, pasta e dhëmbëve mund ta kryejë gjithashtu punën.

Pasta e dhëmbëve vepron si një agjent pastrues jo toksik për argjendin dhe i jep aromë nenexhikut dhe të freskët. Vendosni pak lyerje në artikull dhe lustroni deri sa të shkëlqejë e dëshiruar.

Mbani filxhanin tuaja pa njolla

Pavarësisht nëse pini kafe ose çaj nga një filxhan, me kalimin e kohës, mund të ndodhë një grumbullim që do ta bëjë filxhanin tuaj të duket sikur është përgjithmonë i ndotur. Ndonjëherë, sapuni ose vendosja e tij në makinë larëse enësh nuk mjafton, dhe këtu hyn pasta e dhëmbëve.

Shtoni një sasi të madhe paste dhëmbësh në filxhan dhe pastroni fuqishëm me një leckë të lagur ose furçë dhëmbësh. Përsëriteni procesin derisa të gjitha njollat ​​të jenë zhdukur dhe turi të duket mirë si i ri.

Pastroni fenerët e makinës 

Diçka që shumica e njerëzve e shohin tepër zhgënjyese është kur një film i turbullt fillon të krijohet mbi plastikën që mbulon fenerët tuaj. Kjo jo vetëm që ul sasinë e dritës që prodhojnë fenerët tuaj duke e bërë të rrezikshme drejtimin e natës, por nuk është shumë tërheqëse as në dritën e ditës.

Pra, para se të shkoni të shpenzoni kohën dhe paratë tuaja në produkte të shtrenjta pastrimi, kapni pastën tuaj të dhëmbëve. Duke përdorur një furçë dhëmbësh ose një leckë, fshijini fenerët tuaj për të hequr të gjithë ndotjen. Pasi ta lani, fshijeni edhe një herë me një leckë të thatë.

Pastroni njollën e verës nga rrobat 

Edhe pse shumë njerëz shijojnë një gotë të këndshme verë të kuqe për të shkuar me darkë ose për t'u çlodhur pas një dite të gjatë në punë, sigurisht që është një pije e rrezikshme. Nëse përfundoni duke derdhur qoftë edhe një pikë në çdo lloj pëlhure, ajo mund të njolloset dhe do të goditni veten për pakujdesi.

Megjithatë, pasi të fshini derdhjen me një leckë, mund të aplikoni pastë dhëmbësh që do t'ju ndihmojë të largoni sa më shumë njollën.

Mund të bëni një top antistresi me pastë dhëmbësh

Nëse keni përdorur ndonjëherë një top stresi, ju e dini se ata në fakt mund të ndihmojnë kur ju duhet të largoni zhgënjimin tuaj për diçka. Sidoqoftë, jo të gjithë kanë një top stresi të shtrirë, por ju mund ta bëni vetë duke përdorur pastë dhëmbësh!

Merrni një tullumbace të zakonshme dhe vendoseni mbi majën e një tubi paste dhëmbësh. Shtrydhni sasinë e dëshiruar të pastës së dhëmbëve në tullumbace, duke lidhur pjesën e sipërme të balonës kur të përfundojë. Tani, largojeni gjithë atë stres!

Fusni fijen e perit në gjilpërë me lehtësi!

Futja e një gjilpëre mund të jetë një detyrë tepër frustruese, veçanërisht nëse nuk keni një fije gjilpëre. Ndonjëherë, mund të duhen edhe minuta para se të arrini më në fund! Epo, duke përdorur vetëm pak pastë dhëmbësh, kjo mund ta bëjë shumë më të lehtë këtë detyrë të frikshme.

Fërkoni majat e gishtërinjve tuaj me pak pastë dhe rrotulloni majën e fillit midis dy gishtave. Kjo do të ndihmojë për të kapur çdo fije të lirshme dhe për të ngurtësuar majën e fillit për ta bërë shumë më të lehtë filetimin e gjilpërës.

Largon erën e qepës

Ndonëse ka pak gjëra më të shijshme se aroma e qepëve të gatuara me gjalpë dhe hudhër, aroma e qepëve të papërpunuara në duart tuaja, si rezultat, nuk është gjithmonë më e forta. Pasi të keni mbaruar prerjen ose trajtimin e qepëve, mund të keni vënë re se aroma mbetet në duart tuaja, edhe nëse i lani ato fuqishëm me sapun. Ju mund t'i jepni fund kësaj duke larë duart me pastë dhëmbësh dhe jo me sapun. Jo vetëm që aroma e mprehtë e qepëve do të zhduket, por edhe duart tuaja do të kenë erë të këndshme!

Mund të varni një kornizë

Edhe pse nuk duket e vështirë, varja e duhur e një kornize herën e parë nuk është gjithmonë një garanci, por mund të jetë me ndihmën e pastës së dhëmbëve. Truku është të vendosni një paste dhëmbësh në hangar në pjesën e pasme të kornizës.

Më pas, shtyjeni atë në mur ku keni ndërmend ta varni. Pasi korniza të shtypet në mur, pasta e dhëmbëve do të lërë një shenjë. Këtu duhet të shkojë gozhda, kështu që korniza juaj të jetë në qendër dhe ku dëshironi.

Një rregullim i shpejtë për vrimat e thonjve

Megjithëse ky hak funksionon vërtet vetëm nëse keni mure të bardha, është një mënyrë e shpejtë për të hequr qafe vrimat e bezdisshme të thonjve të mbetura në mure. Ndonëse mund të kaloni telashet për të shkuar në dyqan dhe për të blerë copa dhe bojë për një vrimë kaq të vogël, pasta e dhëmbëve është me të vërtetë gjithçka që ju nevojitet.

Shtrydhni një sasi të vogël paste dhëmbësh brenda dhe rreth vrimës për ta mbushur atë, më pas fshijeni tepricën me një leckë të lagur. Askush nuk do të jetë në gjendje të tregojë!

Pastroni ekranin e telefonit 

Mbajtja e pastër e ekranit të smartfonit është praktikisht e pamundur pasi preket vazhdimisht nga gishtat. Që ekrani i telefonit tuaj të duket menjëherë nga kutia, shpërndani një shtresë pastë dhëmbësh të menduar mbi ekran dhe fshijeni butësisht me një leckë të lagur.

Megjithatë, nëse telefoni juaj nuk është i papërshkueshëm nga uji, mund të dëshironi të jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm! Kjo metodë mund të ndihmojë gjithashtu në eliminimin e çdo gërvishtjeje të vogël duke fërkuar ekranin me një shtupë pambuku të lyer me pastë dhëmbësh.

Mos lejoni që hekuri juaj të pis rrobat tuaja

Nëse e keni përdorur një hekur për një kohë të gjatë, mund të keni vënë re disa njolla uji të çngjyrosura që shfaqen në rrobat tuaja të freskëta dhe të pastra. Edhe pse nuk është në krye të listës së shumë njerëzve për të bërë, është e rëndësishme të mbani të pastër pjesën e poshtme të hekurit për këtë arsye.

Një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për ta bërë këtë është të merrni hekurin tuaj kur është i shkëputur nga priza dhe i ftohtë dhe ta fërkoni me pak pastë dhëmbësh dhe ujë. Kjo do të ndihmojë në heqjen e çdo gungë dhe grumbullimi të padëshiruar.

Mund të ruani CD dhe DVD të gërvishtura

CD-të dhe DVD-të janë mënyra të shkëlqyera për të ruajtur sasi të mëdha të muzikës, videove dhe fotografive. Sidoqoftë, nëse ato përfundojnë duke u gërvishtur, zakonisht nuk mund të bëni shumë dhe gjithçka në disk mund të humbet.

Nëse keni një disk që e ka të vështirë të lexohet nga një kompjuter ose DVD player, pasta e dhëmbëve mund të jetë shpëtimtari juaj. Nëse e lustroni diskun me pastë dhëmbësh, mund të ndihmojë mbushja e disa gërvishtjeve në mënyrë që ato të lexohen më lehtë.

Varni foto dhe postera pa asnjë dëmtim!

Ndonjëherë, njerëzve u pëlqen të varin fotografi, postera ose dekorime të tjera letre pa përdorur korniza të shtrenjta dhe që marrin hapësirë. Megjithatë, ekziston një mënyrë për ta bërë këtë pa vendosur vrima me kunja ose gozhdë në muret dhe fotot tuaja.

Pasta e dhëmbëve mund të funksionojë si ngjitës i përkohshëm kur ngurtësohet, kështu që nëse pikasni qoshet e asaj që dëshironi të shfaqni dhe e mbani pas murit, ajo do të ngjitet. Edhe pse nuk do të zgjasë përgjithmonë, është i shpejtë, i lehtë dhe nuk do të lërë pas asnjë shenjë apo vrimë.

Mbani ato çelësat e pianos  të freskët

Jo të gjithë i lajnë duart para se të ulen për të luajtur në piano, që do të thotë se tastet grumbullojnë të gjithë papastërtitë dhe vajrat nga gishtat tuaj, duke i bërë ato të pista.

Pianot nuk janë vetëm për të luajtur muzikë, por mund të shërbejnë edhe si një vepër arti në shtëpinë tuaj dhe askush nuk dëshiron që një vepër arti të jetë e pistë. Pra, merrni një peshqir të lagur dhe pak pastë dhëmbësh dhe fshijini secilit çelës për t'i bërë ato të shkëlqejnë si të reja.

Riparon flokët e dëmtuara nga tharsja ose pjasteri!

Nëse përdorni rregullisht një ndreqës flokësh, mund të vëreni se pjesët e qeramikës fillojnë të grumbullojnë një shtresë ndyrë. Kjo zakonisht shkaktohet nga llak për flokë, shampo, xhel, papastërti ose çdo gjë tjetër që mund të jetë në flokët tuaj.

Për ta hequr këtë, fërkoni zonat e prekura me pastë dhëmbësh dhe një peshqir dhe silici në pastën e dhëmbëve do të ndihmojë në pastrimin e të gjithëve. Tani, do të merrni rezultatet që dëshironi sa herë që merrni drejtuesin tuaj.

Thuaj lamtumirë poreve të hapura të lëkurës

Epo, ekziston një hak i vogël i dobishëm pastë dhëmbësh që do të ndihmojë që shpërthimi të fillojë të shuhet pak.

E tëra çfarë do të dëshironi të bëni është të merrni një masë të vogël pastë dhëmbësh dhe ta aplikoni atë drejtpërdrejt në daljen e dhëmbëve. Përbërësit në pastën e dhëmbëve do të ndihmojnë që plasja të thahet dhe tkurret në asnjë kohë! E mahnitshme, apo jo? Nuk do t'ju duhet të shqetësoheni më për formimin e fondatinës, duke u përpjekur të tejkaloni një defekt.

Largoni mavijosjet

Nëse keni marrë një mavijosje të keqe nga e cila po përpiqeni ta largoni sa më shpejt që të jetë e mundur, disa sende shtëpiake, duke përfshirë pastën e dhëmbëve, mund t'ju ndihmojnë. Merrni një locion të rregullt për lëkurën që keni shtrirë dhe bëni një përzierje duke përdorur një sasi të barabartë paste dhëmbësh.

Mbulojeni me një shirit të madh përpara se të filloni për të parandaluar njollosjen dhe lajeni në mëngjes. Përsëriteni këtë proces për një ose dy netë të tjera ose derisa mavijosja të zhduket.

Pastroni syzet e notit me mjegull

Nuk ka asgjë më të keqe se të kesh syze me mjegull gjatë notit në pishinë. Si duhet ta shihni murin apo njerëzit përballë jush? Flisni për përplasjen me objekte të padëshiruara! Epo, fatmirësisht, ekziston një mënyrë për ta rregulluar këtë dilemë.

E tëra çfarë do të dëshironi të bëni është të fërkoni pak pastë dhëmbësh në brendësi të thjerrëzave. Vetëm aplikimi i një filmi të lehtë mbi lente do ta bëjë atë mjegull të bezdisshme një gjë të së kaluarës. Mund të na falënderoni më vonë kur nuk jeni duke u futur në korsi!

Hiqni qafe  gërvishtjet e vogla të makinës

Nuk ka asgjë si një parafango për të prishur ditën tuaj! Sidomos nëse ajo rrënim ka ndodhur të prishë punën e bojës në makinën tuaj, diçka që kushton një shumë të fortë parash për t'u rregulluar. Fatmirësisht, një tub i vogël në banjën tuaj do t'ju kursejë shumë para!

Pasta e dhëmbëve, një leckë e butë dhe pak TLC do të pastrojnë çdo dëmtim të bojës dhe do ta bëjnë makinën tuaj të duket si e re. Meqë ra fjala, je i mirëpritur që të kursen një udhëtim në garazh ku do të të kishin ngarkuar një shumë qesharake parash.

Bëjini këpucët tuaja të kenë erë të freskët

Të kesh këpucë me erë të keqe është një mënyrë për të vendosur një flluskë personale rreth vetes. Dhe nëse ato këpucë me erë të keqe mbyllen në dysheme pranë derës suaj të përparme, thuaj lamtumirë kujtdo që dëshiron të vijë për të dalë!

Nëse keni një erë të keqe që vjen nga pjesa e brendshme e këpucëve tuaja, provoni këtë hak. Merrni pak pastë dhëmbësh dhe fërkojeni brenda këpucës, pikërisht përgjatë shputës. Lëreni pastën e dhëmbëve të thahet plotësisht dhe volia! Këpucët tuaja nuk do të kenë më njerëz që vrapojnë drejt kodrave.

Hiqni njollat e bojës

A e keni bërë ndonjëherë gabimin të lini një stilolaps në xhep dhe më pas ai shpërthen duke lënë pas një njollë të bukur? Po, nuk është argëtuese dhe është një dhimbje e madhe për të hequr njollën. Epo, ne jemi këtu për ta bërë jetën tuaj pak më të lehtë.

Vraponi në banjën tuaj dhe kapeni pastën tuaj të dhëmbëve, aplikojeni pak direkt mbi njollë, lëreni të thahet gjatë natës dhe më pas hidheni në lavatriçe të nesërmen. Ju do të jeni të lumtur dhe këmisha ose pantallonat tuaja do të jenë pa bojë pa njolla!

Pastroni dyshemenë tuaj nga njollat ​​e ujit

Një gjë që askush nuk i pëlqen në dyshemetë e tyre prej druri të fortë janë njollat ​​e ujit. Jo vetëm që nuk duken të shkëlqyera, por nuk ka mënyra të thjeshta për të hequr qafe njollat. Epo, kjo është derisa pasta e dhëmbëve u shfaq në foto.

Për të hequr qafe njollat ​​e bezdisshme të ujit, do të dëshironi të futeni në banjën tuaj, të kapni tubin e pastës së dhëmbëve, të fërkoni pak në njollë, ta lini të thahet dhe ta fshini butësisht pastën e dhëmbëve. Dyshemetë tuaja, ose çdo sipërfaqe tjetër prej druri do të duket mirë si e re!

Qetësoni kruajtjen e pickimet tw mushkonjave

Pickimet e mushkonjave janë të mjerueshme dhe mjaftojnë për të prishur çdo aventurë argëtuese në natyrë. Dhe ndërsa ka një mori mjetesh juridike pa recetë që supozohet se ndihmojnë në qetësimin e pickimeve të kruajtjes, ato janë shumë të kushtueshme dhe ndonjëherë nuk funksionojnë plotësisht.

Pra, në vend që të prishni bankën, mendoni të përdorni pastë dhëmbësh! Nëse aplikoni pak pastë dhëmbësh direkt në kafshim dhe shijoni kënaqësinë e menjëhershme pasi kruajtja fillon të qetësohet dhe bëhet pothuajse inekzistente në mendjen tuaj. (Më pas shkoni dhe aplikoni një shishe me spërkatës të insekteve!).

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco