Si u krijua jeta në Tokë! Çarjet në baltën e lashtë marsiane befasojnë ekipin e NASA-s

Si u krijua jeta në Tokë! Çarjet në baltën e lashtë marsiane befasojnë ekipin e NASA-s

13:40, 17/09/2023
A+ Aa A-

Shkencëtarët ende nuk  janë plotësisht të sigurt se si filloi jeta në Tokë, por një teori pohon se ciklet e vazhdueshme të kushteve të lagështa dhe të thata në tokë ndihmuan në grumbullimin e blloqeve komplekse kimike të ndërtimit të nevojshëm për jetën mikrobike. Kjo është arsyeja pse një copëz çarjesh balte të ruajtura mirë të gjetura nga roveri Mars Curiosity i NASA-s është kaq emocionues për ekipin e misionit.

Një dokument i ri në ‘Nature’ detajon se si modeli i veçantë gjashtëkëndor i këtyre çarjeve të baltës ofron dëshminë e parë të cikleve të lagësht-tharës që ndodhin në Marsin e hershëm.

"Këto çarje të veçanta balte formohen kur kushtet lagësht-thatë ndodhin në mënyrë të përsëritur - ndoshta sezonalisht," tha autori kryesor i gazetës, William Rapin i Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie të Francës.

Curiosity shikon çarjet e baltës në rajonin e tranzicionit argjil-sulfat. Një pamje nga afër e panoramës së marrë nga kamera e Curiosity në "Pontours" zbulon modele gjashtëkëndore  të përshkruara me të kuqe në të njëjtin imazh, djathtas – që sugjerojnë se këto çarje balte janë formuar pas shumë lagështirës -Ciklet e tharjes që ndodhin gjatë viteve.

Kurioziteti po ngjitet gradualisht në shtresat sedimentare të malit Sharp, i cili qëndron 3 milje (5 kilometra) i lartë në Kraterin Gale. Roveri dalloi çarjet e baltës në vitin 2021 pasi shpoi një mostër nga një objektiv shkëmbor me nofkën "Pontours", i gjetur brenda një zone kalimtare midis një shtrese të pasur me argjilë dhe një më lart që është pasuruar me minerale të kripura të quajtura sulfate . Ndërsa mineralet e argjilës zakonisht formohen në ujë, sulfatet priren të formohen kur uji thahet.

Mineralet e përhapura në çdo zonë pasqyrojnë periudha të ndryshme në historinë e Kraterit Gale. Zona kalimtare mes tyre ofron një rekord të një periudhe kur periudhat e gjata të thata u bënë të përhapura dhe liqenet dhe lumenjtë që dikur mbushnin kraterin filluan të tërhiqen.

Ndërsa balta thahet, ajo tkurret dhe thyhet në kryqëzime në formë T  të cilat Curiosity zbuloi më parë në " Old Soaker ", një koleksion çarjesh balte poshtë në malin Sharp. Këto kryqëzime janë dëshmi se balta e Old Soaker u formua dhe u tha një herë, ndërsa ekspozimet e përsëritura ndaj ujit që krijuan baltën Pontours bënë që kryqëzimet në formë T të zbuten dhe të bëhen në formë Y, duke formuar përfundimisht një model gjashtëkëndor.

Çarjet gjashtëkëndore në zonën e tranzicionit vazhduan të formoheshin edhe kur depozitohej sediment i ri, duke treguar se kushtet lagësht-thatë vazhduan për periudha të gjata kohore. ChemCam, instrumenti lazer preciz i Curiosity, konfirmoi një kore të fortë sulfatesh përgjatë skajeve të çarjeve, gjë që nuk është shumë befasuese duke pasur parasysh afërsinë e rajonit të sulfatit. Korja e kripur është ajo që i bëri plasaritjet e baltës rezistente ndaj erozionit, duke i ruajtur ato për miliarda vjet.

natyrore që mund të kenë çuar në jetë," tha Rapin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco