Trupi i pabesueshëm i mumifikuar i një foshnje mamuthi zbulohet në Kanada

Trupi i pabesueshëm i mumifikuar i një foshnje mamuthi zbulohet në Kanada

14:32, 27/06/2022
A+ Aa A-

Minatorët kanadezë kanë zbuluar trupin pothuajse të plotë të një vigani të ri, i cili vdiq më shumë se 30,000 vjet më parë.

Mijëra vjet më parë, një mamuth i ri leshi u shtri përgjithmonë në atë që tani është Territori Yukon i Kanadasë. Trupi i tij, tepër i mumifikuar, u zbulua më 21 qershor 2022.

Mamuthi, i ngrirë dhe pothuajse i kompletuar, u zbulua nga minatorët që punonin në përroin Eureka, që ndodhet në fushën e arit të Klondike që i përket territorit të Trʼondëk Hëëchʼin, një popull autokton. Sipas gjetjeve të para, bëhet fjalë për një femër që ka ende lëkurën dhe flokët e saj. " Gjeologët e Yukon Geological Survey dhe Universiteti i Calgary-t, të cilët gjetën mamuthin e ngrirë në vend, sugjerojnë se ‘Nun cho ga’,foshnja,  vdiq dhe ishte ngrirë në permafrost gjatë Epokës së Akullit më shumë se 30,000 vjet më parë ," thuhet në një deklaratë të lëshuar më 24 qershor 2022. , qeveria e Jukonit.

Nëse madhësia e tij nuk është ende e përcaktuar qartë, specialistët vlerësojnë se është pak a shumë identike me atë të Lyuba, një tjetër mamuth i ri leshi i zbuluar në Siberi 15 vjet më parë. Ky i fundit peshonte 50 kilogramë, peshonte 85 cm lartësi dhe 130 cm nga trungu deri te bishti, që është e barabartë me madhësinë e një qeni të madh, krahasuar në vitin 2007 sipas agjencisë së lajmeve Reuters .

" Si një paleontolog i Epokës së Akullnajave, ka qenë një nga ëndrrat e jetës sime të jem ballë për ballë me një mamuth të vërtetë të leshtë," u mrekullua paleontologu kanadez Grant Zazula. Kjo ëndërr është realizuar sot. “Nun cho ga” është madhështore dhe një nga kafshët më të pabesueshme të mumifikuara të Epokës së Akullit të zbuluara ndonjëherë kudo në botë .” Ky ekzemplar bëhet mamuthi i parë pothuajse i plotë i leshtë i mumifikuar i gjetur në Amerikën e Veriut. Një trup jo i plotë, i quajtur Effie, u zbulua në vitin 1948 në Alaskë, ShBA.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco