Lajmi i fundit

Shikojeni/ Kjo është VIDEO-ja e parë e Donald Trump pas atentatit

‘Drogë, euro cash, ora ‘Rolex’ dhe prona në bregdet’/ Arrestohen 9 persona në Itali, mes tyre bosi shqiptar

‘Drogë, euro cash, ora ‘Rolex’ dhe prona në bregdet’/ Arrestohen 9 persona në Itali, mes tyre bosi shqiptar

17:44, 01/07/2022
A+ Aa A-

Një bandë italo-shqiptare, që ishin ndër furnizuesit kryesor me lëndë narkotike të lloji marihuanë dhe kanabis janë arrestuar nga policia italiane në provincën e Ankonës dhe Peskarës.

Sipas njoftimit të policisë italiane, në pranga kanë përfunduar 4 shtetas shqiptarë, me njërin prej tyre që dyshohet të jetë koka e grupit dhe i janë sekuestruar disa llogari bankare por edhe prona dhe disa “Rolex”, tepër të kushtueshme.

Në veçanti, hetimi ka prekur 9 persona, për arsye të ndryshme, nga këta 5 italianë dhe 4 shqiptarë me banim në provincat Ankona, Pesaro Urbino, Firence dhe Pescara.

Njoftimi i policisë:

Karabinierët e Njësisë Hetimore të Departamentit Operativ të Komandës Provinciale të Ankonës, në orët e para të së premtes, kanë zbatuar një urdhër për kujdestari personale dhe reale të lëshuar nga G.I.P. të Ankonës, me kërkesë të prokurorit publik vendas, në përfundim të një hetimi të zhvilluar në periudhën janar – shtator 2021, kundër një shoqate kriminale të dedikuar për trafikun e drogës.

Në veçanti, hetimi ka prekur 9 persona, për arsye të ndryshme, nga këta 5 italianë dhe 4 shqiptarë me banim në provincat Ankona, Pesaro Urbino, Firence dhe Pescara.

Akuzat kanë të bëjnë me posedimin dhe shitjen e marihuanës dhe hashashit dhe mund të përmblidhen si më poshtë:

– shitja e përafërsisht 11 kg marijuanë e ndodhur në Camerata Picena më 9 janar 2021;

– shitja e përafërsisht 31 kg marijuanë e ndodhur në Camaiore (LU) më 9 shkurt 2021;

– shitja e afërsisht 3.5 kg marijuanë e ndodhur në Senigallia më 26 shkurt 2021;

– shitja e 100 gram hashash e ndodhur në Torino më 1 mars 2021;

– Shitja e 10 gramëve marihuanë e ndodhur në Mondolfo më 4 prill 2021;

– shitja e 42 kg marijuanë e ndodhur në Pescara më 21 prill 2021;

– shitja e 100 gram hashash e ndodhur në Senigallia më 9 maj 2021;

– Shitja e 22 kg marijuanë e ndodhur në provincën e Ankonës më 18 qershor 2021;

– Shitja e 100 gram hashash e cila u zhvillua në Senigallia më 19 qershor 2021.

Droga ishte e destinuar për në Rivierën Marche nga San Benedetto del Tronto në Pesaro.

Masa e sigurimit në burg u krye ndaj një 27-vjeçari shqiptar, banues në provincën e Ankonës, të cilit duke pasur parasysh disproporcionin mes të ardhurave të deklaruara dhe pasurisë së zotëruar, i është sekuestruar një furgon, një skuter, 6 llogari rrjedhëse, 5 prona në Mondolfo, 4 orë të shkëlqyera Rolex.

Në vazhdën e hetimeve u arrestuan në flagrancë edhe 5 persona të tjerë, si dhe ekzekutimi i një arresti të dyshuar për krim dhe marrja e masave të sigurisë në burg dhe sekuestrimi i 2.9 kg kokainë, 57.5 kg marihuanë, 3.5 kg. hashash, 1255 bimë kanabis, një pistoletë markë “Ëalther cal” 6.35 mm me 7 gëzhoja dhe rreth 124 000 euro.

Në veçanti, karabinierët kanë regjistruar këto aksione:

– 20 dhjetor 2020, në Rudiano (BS), u arrestua një 66-vjeçar nga Ankona me 2726 kg marijuanë dhe 1 kg kokainë;

– 28 dhjetor 2020, në Pesaro, arrestohet një 59-vjeçar dhe një 61-vjeçar shqiptar, të cilëve iu gjetën në pronësi gjithsej 840 gram kokainë dhe 4700 euro;

– 14 janar 2021, në Jesi, u zbulua një serë brenda një magazine industriale ku kultivohej marihuana. Sekuestrohen 1255 bimë marihuanë, 7825 kg

marihuanë, 837 gramë kokainë, një pistoletë Ëalther e kalibrit 6.35 me 7 gëzhoja, shuma 117 730 euro dhe pajisje të ndryshme;

– 14 janar 2021, në Ankona, i gjetur në një zonë të pyllëzuar pranë spitalit Torrette në Ankona dhe i është nënshtruar sekuestrimit, një mbështjellës me 110 gramë lëndë të ngjashme me kokainë, rreth 1 kg marihuanë, 500 gramë hashash;

– 16 janar 2021, në Vipiteno (BZ), një 32-vjeçar shqiptar i mbajtur përgjegjës për faktet në lidhje me zbulimin e serrës dhe zarfit në zonën e pyllëzuar është arrestuar i dyshuar;

– Më 10 shkurt 2021, në Pietrasanta (LU), arrestohet një 29-vjeçar shqiptar, banues në Firence, të cilit i janë gjetur – në një magazinë – rreth 3 kg hashash dhe mbi 45 kg marijuanë si dhe një sasi e madhe. prej 1860 eurosh kesh;

– 30.03.2021, në Bolzano, njoftohet në ngarkim të shtetasit shqiptar, tashmë të arrestuar për aferën e serrës, urdhër arresti me burg për disa transferime të porosive në Pesaro.

Gjatë kontrolleve u arrestua edhe një 27-vjeçar nga Fano, të cilit iu gjet rreth 200 gramë marijuanë dhe materiale të ndryshme për paketimin e lëndës narkotike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco