Vrau bashkëshorten dhe veten/ Misteri i krimit të rëndë në Lushnje

Vrau bashkëshorten dhe veten/ Misteri i krimit të rëndë në Lushnje

09:10, 20/09/2021
A+ Aa A-

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë mbrëmjen e së shtunës. Burri ekzekuton bashkëshorten me armë gjahu e më pas edhe veten.

Krimi makabër ndodhi në fshatin Babunjë të Lushnjës, kur Hekuran Rrasa, 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten Fëllënxa Rrasa, 45 vjeçe. Kanë qenë fqinjë e të afërm të familjes ata që kanë marrë vesh lajmin të parët. Pasi kanë dëgjuar krismat e armës, ata janë drejtuar te shtëpia e çiftit Rrasa, por kur kanë hyrë brenda, kanë parë që gjithçka kishte marrë fund me një tragjedi fatale. Kanë qenë fqinjët ata që kanë lajmëruan Policinë për krimin e rëndë brenda familjes. Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar arma e gjahut dhe prova të tjera.

Hekuran Rrasa qĂ«lloi fillimisht gruan e tij dhe mĂ« pas veten pĂ«r arsye ende tĂ« panjohura. NdĂ«rkohĂ«, tĂ« afĂ«rmit thonĂ« se çifti nuk kanĂ« pasur probleme tĂ« shĂ«ndetit mendor. Dyshimet e para pĂ«r kĂ«tĂ« krim tĂ« dyfishtĂ« lidhem me debatet qĂ« buronin pĂ«r shkak tĂ« gjendjes sĂ« vĂ«shtirĂ« ekonomike nĂ« familjen e çiftit Rrasa. Ata kishin pasur shpesh debate tĂ« kĂ«saj natyre, por asnjĂ«herĂ« familjarĂ«t nuk e kanĂ« çuar nĂ« mendje se mund tĂ« ndodhte diçka e tillĂ«. “Çifti ka pasur grindje kohĂ«t e fundit, edhe pĂ«r shkak tĂ« gjendjes sĂ« vĂ«shtirĂ« ekonomike nĂ« tĂ« cilĂ«n jetonin”, thonĂ« ata.

NdĂ«rkohĂ«, vĂ«llai i Hekuran RrasĂ«s Ă«shtĂ« shprehur se konflikti ka ndodhur ndoshta pĂ«r shkak tĂ« vĂ«shtirĂ«sive tĂ« mĂ«dha ekonomike. “Punonin, por kishin ekonomi tĂ« dobĂ«t. Mua mĂ« lajmĂ«ruan hajde kĂ«tu se ka ndodhur diçka. Kishin probleme ekonomike, por nuk di tĂ« ketĂ« ushtruar dhunĂ« ndaj gruas. ArmĂ«n unĂ« di qĂ« e ka pasur me leje dhe e ka shumĂ« tĂ« vjetĂ«r, ka vite qĂ« e ka blerĂ«â€, tha vĂ«llai i autorit Hekuran Rrasa. “Ata s’bĂ«nin llafe po kohĂ«t e fundit dhe dukeshin mirĂ«. Ajo nĂ« shtĂ«pi me punĂ«t e shtĂ«pisĂ«, ai punonte. KohĂ«t e fundit tani kishte lĂ«nĂ« edhe alkoolin dhe ishin mĂ« qetĂ«, se mĂ« pĂ«rpara ka pirĂ«â€, tha njĂ« prej komshinjve.

Mësohet se së fundi Hekuran Rrasa punonte në Bashkinë e Divjakës, në Drejtorinë e Mirëmbajtjes dhe Pastrimit. Ndërsa morën me vete misterin e vrasjes së dyfishtë, Hekuran dhe Thëllëza Rrasa nuk do të prehen së bashku në banesën e fundit. Mësohet se 58-vjeçari është varrosur në fshatin Babunjë, ndërsa bashkëshortja e tij është marrë nga familjarët, duke u varrosur në fshatin e lindjes.

Banorët e fshatit Babunjë të Lushnjës janë të tronditur pas vrasjes së 45-vjeçares dhe më pas vetëvrasjen e autorit të dyshuar të krimit. Asnjë prej  tyre nuk thotë se kishin dijeni për probleme të mëdha të çiftit që çuan deri në ngjarjen e rëndë. Megjithatë, të  gjithë kanë vetëm një fakt për të treguar: gjendjen e vështirë ekonomike të familjes Rrasa, të cilët kishin vetëm një fëmijë.

TĂ« afĂ«rm dhe banorĂ« tĂ« tjerĂ« tĂ« fshatit thonĂ« se familja Rrasa ishte  njĂ« familje normale nĂ« fshatin BabunjĂ«. “E kemi njohur autorin, ka qenĂ« shumĂ« normal, njeri i rregullt, nuk dinim gjĂ« pĂ«r probleme mes tyre. Para njĂ« jave isha me tĂ«, folĂ«m pĂ«r punĂ«, normal, nuk kishte shfaqur asnjĂ« problem”, thotĂ« njĂ«ri. “Gjendje e dobĂ«t ekonomike, tĂ« vesh tĂ« shikosh shtĂ«pinĂ« e tij, tĂ« vĂ«sh duart nĂ« kokĂ«â€, shprehet njĂ« bashkĂ«fshatar. “FukarallĂ«k, shtĂ«pinĂ« ia  patĂ«. Nuk kemi dĂ«gjuar pĂ«r probleme mes tyre”, tregon njĂ« fqinje.

“Gruaja para 5 ditĂ«sh iku me djalin te prindĂ«rit e vet.  Burri punonte, pastronte nĂ« ko- munĂ«. Ne e kemi tonin dhe nuk kemi dĂ«gjuar diçka. Nga ekonomia nuk kanĂ« qenĂ« mirĂ«, se  ka vuajtur dhe me nĂ«nĂ«n, por  nuk ka pasur probleme me nusen”, tha njĂ« e afĂ«rme. “KĂ«to 3-4 ditĂ«t e fundit nuk ka qenĂ« nĂ« gjendje, nuk ka qenĂ« mirĂ«â€, ngre dyshime njĂ« fqinje tjetĂ«r e familjes Rrasa. “Burri im me  atĂ« ishte kushĂ«ri. Ne si kushĂ«rinj nuk dinim gjĂ« pĂ«r konflikte. Burri pastronte nĂ« komunĂ«, s’kemi dĂ«gjuar gjĂ« as pĂ«r  depresion. Nga ekonomia s’ka qenĂ« mirĂ«, as shtĂ«pi s’ka, siç e  shikoni edhe vetĂ«, por me nusen s’ka pasur.

Skena e tmerrshme po ashtu ka shokuar edhe djalin e çiftit, i cili mes lotĂ«sh tregon se si e mori vesh lajmin e rĂ«ndĂ«. Djaloshi ka qenĂ« nĂ« njĂ« kafe nĂ« fshat kur ka mĂ«suar lajmin dhe ka shkuar menjĂ«herĂ« nĂ« shtĂ«pi, por çifti nuk kishte shenja jete dhe ishte e pamundur pĂ«r t’u ardhur nĂ« ndihmĂ«. Leonard Rrasa tashmĂ« ka mbetur krejt i vetĂ«m pasi babai i vrau tĂ« Ă«mĂ«n dhe mĂ« pas veten pĂ«r arsye ende tĂ« panjohura.

Çifti nuk kishte fĂ«mijĂ« tĂ« tjerĂ«. I riu tregon se ka qenĂ« nĂ« kafe nĂ« momentin kur e kanĂ« njoftuar. “Isha nĂ« njĂ« kafe aty afĂ«r kur mĂ« thanĂ«. Nuk di çfarĂ« ka ngjarĂ«. KĂ«rkoj ndihmĂ« nga Zoti, jam nĂ« mes tĂ« rrugĂ«ve”, deklaron 21-vjeçari, djali i Hekuran dhe FĂ«llĂ«nxa RrasĂ«s. MĂ«sohet se Hekuran Rrasa kishte vite qĂ« mbante njĂ« armĂ« gjahu me leje nĂ« banesĂ«, tĂ« cilĂ«n siç tregojnĂ« tĂ« afĂ«rmit, nuk e kishte pĂ«rdorur thuajse kurrĂ«. Ata tregojnĂ« se 58-vjeçari nuk ishte i varur nga alkooli dhe punonte vitet e fundit nĂ« ndĂ«rmarrjen e pastrim-gjelbĂ«rimit pranĂ« BashkisĂ« sĂ« DivjakĂ«s dhe kjo e shton misterin pas krimit tĂ« rĂ«ndĂ«./Panorama

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco