Kërkohej nga Austria, arrestohet në Morinë 48-vjeçari nga Kosova

Kërkohej nga Austria, arrestohet në Morinë 48-vjeçari nga Kosova

08:50, 19/01/2021
A+ Aa A-

Një 48-vjeçar nga Kosova është arrestuar në në Morinë, pasi rezultonte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Austria. B. S., 48 vjeç është vënë në pranga nga Policia Kufitare, me qëllim ekstradimin në shtetin austriak.

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinë, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar, pasi organet e Drejtësisë NCB Viena, Austri, kanë lëshuar për të urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Vjedhja me dhunë”.

Njoftimi i plotë i policisë:

Policia kap dhe vë në pranga një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Austria.

Arrestimi provizor i tij u bë në bashkëpunim me Interpol Tiranën dhe Policinë Kufitare Morinë, me qëllim ekstradimin në shtetin austriak.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve kundër Personit dhe Pasurisë në DVP Kukës, në bashkëpunim me Policinë Kufitare Morinë dhe me Interpol Tiranën, si rezultat i masave të shtuara dhe shkëmbimit të informacionit me Interpol Tiranën, bënë arrestimin provizor të shtetasit B. S., 48 vjeç, banues në Kosovë.

Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinë, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar, pasi organet e Drejtësisë NCB Viena, Austri, kanë lëshuar për të urdhër-arrestin ndërkombëtar, për veprën penale “Vjedhja me dhunë”.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco