Indrit Taullau lihet në burg, akuzohet për vrasjen e Vajdin Lamajt dhe Klodian Saliut

Indrit Taullau lihet në burg, akuzohet për vrasjen e Vajdin Lamajt dhe Klodian Saliut

11:52, 16/01/2021
A+ Aa A-

U ekstradua nga Kosova për vrasjen e Vajdin Lamajt dhe Klodian Saliut: GJKKO lë në burg Indrit Taullain

Indrit Taullau lihet në “arrest me burg” nga Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Ai u ekstradua nga Kosova mbrëmjen e së enjtes në vendin tonë. 46-vjeçari, ish-anëtar i bandës së Durrësit, u shpall në kërkim nga GJKKO për akuzën e vrasjes me paramendim e grup të strukturuar kriminal.

Ky fundit akuzohet si i përfshirë në vrasjen e Klodian Saliut dhe Vajdin Lames, ngjarje të ndodhura në shkurt të vitit 2005.

Ai ishte shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, me vendimin penal të datës 02.12.2020, i ka vendosur masën “Arrest në burg” për konsumimin e veprave penale “Vrasja me paramendim e kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal”, “Mbajtja e paligjshme e armëve të zjarrit, me pasoja të rënda”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Vrasja në rrethana të tjera specifike ndaj dy ose më shumë personave, kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco