EMRI-FOTO/ Shqiptari u kap me 10 mijë pound drogë në valixhe, gjykata merret vendimin

EMRI-FOTO/ Shqiptari u kap me 10 mijë pound drogë në valixhe, gjykata merret vendimin

18:20, 13/01/2021
A+ Aa A-

Një shqiptar është dënuar me tetë vjet e katër muaj burg pasi akzuohet si furnizuesi i drogës për një bandë me bazë në Glouceste, Angli. Dënimi vjen pas një hetimi nga Njësia e Krimit të Rëndë dhe të Organizuar (SOCU) e Gloucestershire Constabulary.

Eris Hoti, 33 vjeç, i cili jetonte nĂ« LondĂ«r, u arrestua nĂ« Aeroportin e Luton nĂ« 18 Gusht 2020, ndĂ«rsa po largohej pĂ«r t’u kthyer nĂ« ShqipĂ«ri. Ai u gjet me 10,000 paund nĂ« valixhen e tij dhe mĂ« pas u akuzua pĂ«r komplot me qĂ«llim furnizimin me kokainĂ« dhe posedim tĂ« pasurisĂ« kriminale.

Ai u shpall fajtor për të dy akuzat në një seancë gjyqësor në tetor. Ata që ishin të përfshirë në grupin e krimit të organizuar për të cilin Hoti furnizonte drogë ishin Andreë Venna dhe Mattheë Cornëall nga Gloucester, Granit Nanushi dhe Orsid Cela që të dy ishin nga Londra, Aaron Baker, Daniel Payne, James Daëkins, Paul Reeves dhe Ryan Reese nga Stroud, si dhe Leroy Slater dhe Edëard Bell nga Gloucester.

Ata u burgosĂ«n pĂ«r njĂ« total tĂ« kombinuar prej 69 vitesh nĂ« maj 2019 pas njĂ« hetimi kompleks. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i policisĂ«, Daniel NeĂ«, nga NjĂ«sia e Krimit tĂ« RĂ«ndĂ« dhe tĂ« Organizuar, tha: “Eris Hoti u dĂ«nua pĂ«r pjesĂ«n e tij nĂ« njĂ« grup tĂ« organizuar kriminal qĂ« vepronte nga Londra. Ai ishte nĂ« gjendje tĂ« furnizonte sasi tĂ« mĂ«dha kokaine pĂ«r AndreĂ« Venna dhe tĂ« tjerĂ«t brenda Gloucestershire.”

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco