‘Thefsh qafën’/ Gazetari tregon momentet e vështira që kaloi nga Covid-i

‘Thefsh qafën’/ Gazetari tregon momentet e vështira që kaloi nga Covid-i

12:40, 24/11/2020
A+ Aa A-

Gazetari Artan Hoxha rrëfen dy javët e vështira të infektimit me Covid-19. Ai zbulon se është infektuar së bashku me bashkëshorten e tij, dhe e ka kaluar në gjendje të rënduar.

Hoxha shprehet se është trajtuar në një spital privat në Tiranë, pasi nuk mund t'iu besonte mjekëve biznesmenë, sipas tij, që serviren nga kamerat e propagandës qeveritare.

Postimi i plotë i Hoxhës: 

Thefsh qafën Covid-19…. Pas dy javësh të trazuara, në betejë individuale dhe familjare, e përballuam me sukses së bashku me bashkëshorten, atë që rëndom po cilësohet si virusi i shekullit. Ishte një përvojë aspak mbresëlënëse…. përkundrazi, sfilitëse dhe e lodhshme…

Vetem kur krijuesi të ben një “xhiro” nga “honet e qoftelargut”, e kupton vleren e vertete te jetes, te bashkeshortes, te familjes, te femijeve, te prinderve, te miqve dhe shokeve, gjithkujt që të ndodhet pranë. Papritmas gjendesh në nje shkretetire të frikshme, mes teje dhe krijuesit.

Aty të vetmit engjej mbrojtes, për dreq nuk jane propaganda cipëplasur e pushtetit, apo politika e dites, që te fut jo vetëm të dridhurat, por panikun…

Aty nuk vlejne mjeket e cirkut politik, “heronjte” e Whatsapp- it, “mjeket biznesmenë”, që na i servir regjia e shemtuar e propagandes qeverisese, apo qe i degjojme tek na mjegullojne më keq çdo nate nga studiot vezulluese te ekraneve kombetare…

Me duhej ta provoja vetë, se heronjte e vertete me bluza të bardha, ata të heshturit, qe bejne detyren e tyre në keto dite të trazuara, qe shpetojne jete njerezish dhe mbjellin shprese pikerisht aty ku duket se oksigjeni eshte zhdukur, jane krejt të tjere…

Falenderimi dhe mirenjohja në keto raste, per heronj te tille te heshtur, eshte shume pak

Dua ta nis mirenjohjen time nga shefi i reanimacionit të spitalit Amerikan 3, doktor Genti Huti, nje shkodran, qe për zotin “te tana i ban”. Pastaj doktor Amarildo, kryeinfermieri Eugen Ismolli, infermieret e perkushtuara me veshje prej astronauti .. etj.

Në fund, nje falenderim të veçante, miqve të vertete, qe në dite të tilla, vlejne me shume se nje thesar.

Dhe në fund nje keshille. Miq, të njohur, bashkekombas!

Eshte në zgjedhjen tuaj të lire te besoni ose jo, ta neverisni propaganden e shemtuar te pushtetit dhe panikun e pakenaqesise të opozites në betejen e saj për pushtet.

Une u mundova për 8 muaj me radhe të mos infektohem nga Covid-19, por nuk ia dola dot.Beni kujdes, ruhuni per shendetin tuaj, të familjareve tuaj, sidomos të prinderve në moshe të thyer.

Covid-19 nuk eshte nje loje, eshte nje e keqe shume e kushtueshme për shqiptaret e vene perfund nga keq-qeverisja dhe vrasja e shpreses.  Jeta e çdo njerit prej jush eshte shume e shtrenjte… Ju lutem, kujdesuni per vete dhe te tjeret, qe të mos beheni për spital. Per fat te keq, nga aty e tutje, jemi vetem statistika në buletin ditor të bilancit të Covid-19…

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skrapari24/11/2020 14:49

Tani i biri i Bejdos dhe i Mirdites. Se pari te uroj qe e kalove me sukses kete semundje te rende. Mos provofsh kurre situata te tilla Ju dhe familja Juaj. Mesazhi Juaj ishte vertet i bukur per te gjithe njerezit si duhet te mbroje vehten dhe te dashurit. Vetem ne nje pike cedonte mesazhi. Opoziten e kishe futur si"pyke" ne mesazh pa asnje lidhje.

Shto koment

Denonco