Abuzimi seksual me adoleshenten/ Rrëfimi tronditës i babit: Persekutimi vazhdon

Abuzimi seksual me adoleshenten/ Rrëfimi tronditës i babit: Persekutimi vazhdon

13:22, 12/08/2020

Nuk kanĂ« fund vuajtjet pĂ«r vajzĂ«n e mitur tĂ« dhunuar seksualisht nĂ« FushĂ«-KrujĂ«, shteti nuk kryen detyrĂ«n mĂ« tĂ« shenjtĂ« qĂ« ka: ‘TĂ« mbrojĂ« tĂ« dhunuarin nga dhunuesi’

Vijon saga e vuajtjeve të familjes së vajzës së abuzuar seksualisht nga disa persona në qytetin e Fushë-Krujës. Ata bëjnë apel për ndihmë sepse shteti i ka braktisur, fëmijët janë në gjendje të rënduar psikologjike, ata akoma nuk kanë një urdhër mbrojtjeje dhe ndihen të kërcënuar.

Vajza e mitur, e abuzuar seksualisht, sot gati 1 muaj nga ngjarja që tronditi opinion publik, gjendet e braktisur nga instancat shtetërore.

Babai i saj Luan Xhepi në një intervistë të siguruar ekskluzivisht nga Syri TV ka rrëfyer të gjithë gjendjen e rënduar psikologjike të familjes së tij.

“Problemi ka nisur nĂ« momentin qĂ« vajza i ka denoncuar nĂ« polici personat qĂ« e abuzonin seksualisht prej disa muajve, ne na Ă«shtĂ« vendosur tritol tĂ« shtĂ«pia vetĂ«m pas 3 ditĂ«ve dhe ishte shansi ynĂ« qĂ« nuk ka shpĂ«rthyer se sot mundet tĂ« ishim tĂ« gjithĂ« tĂ« vdekur”.

“Shteti na ka braktisur, sot ne nuk mbrohemi mĂ«, policia vjen vetĂ«m gjatĂ« turnit tĂ« natĂ«s kur kĂ«rcĂ«nimi qĂ« kemi Ă«shtĂ« i vazhdueshĂ«m nĂ« 24 orĂ«â€.

“FĂ«mijĂ«t rrinĂ« nĂ« shtĂ«pi, kanĂ« kohĂ« qĂ« nuk dalin jashtĂ« nga frika se mundet t’u ndodhĂ« diçka nĂ« shenjĂ« hakmarrje, kjo vjen edhe si pasojĂ« e tritolit, ai akt pĂ«r mua Ă«shtĂ« gjĂ«ja mĂ« e keqe qĂ« mundet t’i bĂ«sh njĂ« njeriu sepse kĂ«rkon t’i shfarosĂ«sh”.

Kryefamiljari kë treguar se gruaja e tij është pushuar nga puna fill pas ngjarjes, ndërsa janë trajtuar me një ndihmë qesharake financiare vetëm 48 mijë lekë të vjetra.

“NĂ« kohĂ«n kur ndodhi ngjarja, u pushua gruaja nga puna, ndĂ«rsa unĂ« mundohem tĂ« siguroj jetesĂ«n duke punuar te njĂ« pronĂ« e vĂ«llait, i cili zotĂ«ron njĂ« vreshtari. NĂ« kĂ«to momente trajtohemi me njĂ« ndihmĂ« 48 mijĂ« lek, e cila nuk del as pĂ«r njĂ« thes miell, ne sot ndihemi tĂ« tradhtuar dhe tĂ« braktisur nga shteti sepse ketĂ« situatĂ« qĂ« ndodhem unĂ« dhe familja ime nuk ja uroj askujt nĂ« botĂ«â€.

Ai shtoi se ka pasur kërcënime direkt, por edhe nga njerëz të tjerë që i kanë sugjeruar të tërheqin denoncimin.

“Po kemi pasur kĂ«rcĂ«nime sepse na Ă«shtĂ« vendosur tritol, na janĂ« djegur tokat me zjarr, por edhe nĂ« qytet kur dal, mĂ« thonĂ« njerĂ«zit qĂ« ta tĂ«rheq denoncimin sepse do tĂ« jetĂ« mĂ« mirĂ« pĂ«r ne, kemi tĂ« bĂ«jmĂ« me persona tĂ« rrezikshĂ«m e shumĂ« fjalĂ« tĂ« tjera”.

“Policia nuk na ka pajisur me njĂ« urdhĂ«r mbrojtjeje akoma dhe ne kĂ«rkojmĂ« vetĂ«m njĂ« ndihmesĂ« sado minimale qĂ« tĂ« largohemi nga kĂ«tu si familje qĂ« tĂ« jetojmĂ« edhe nĂ« si tĂ« gjithĂ« tĂ« tjerĂ«t dhe fĂ«mijĂ«t tĂ« mundohen ta kalojnĂ« kĂ«tĂ« çast dramatik”.

Apeli i babait të vajzës ishte që shteti të siguronte kushtet minimale dhe sigurie për të tilla raste të veçanta, po aq dramatike është edhe mungesa e një psikologu që fëmijët të rinisin një jetë të qetë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco