Kapet në Itali, barka me drogë nisur nga Durrësi që komandohej me telekomandë!

Kapet në Itali, barka me drogë nisur nga Durrësi që komandohej me telekomandë!

08:29, 22/06/2019

Pa timonë, pas vozitës, por me 37 kg drogë brenda. Ky zbulim i pazakontë u bë mbrëmjen e 21 qershorit nga rojet bregdetare italiane.

Mbrëmjen e 21 qershorit, roja bregdetare e Otrantos ka zbuluar një anije të vogël me anë të radarit. Në bord, asnjë pilot. Vetëm dy dëngje me marihuanë që peshonin 37 kg. Një anije fantazëm, në të vërtetë. Edhe pse u kontrollua, nuk u zbulua frymë njeriu në të, shkruajnë mediat italiane.

Një sistem navigacioni automatik u gjet në bord, ndoshta i kontrolluar nga larg me një sistem radioje. Në të vërtetë, nuk kishte as timon. Gjithçka vihej në lëvizje me një elikë të vogël të pozicionuar jashtë bordit dhe të mbrojtur me një rrjetë metalike.

Disa hetime u bënë për këtë sistem, shkruajnë mediat italiane  dhe nga të dhënat e fundit ka dalë se kjo barkë, ditët e fundit ishte parë  në zonën e Durrësit në Shqipëri/ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Xin 24/06/2019 09:07

Prova teknike.shko a shko

Shto koment

Denonco