Rasti i habitshëm i studentëve të Meksikës që u binte të fikët

Rasti i habitshëm i studentëve të Meksikës që u binte të fikët

18:40, 09/06/2023
A+ Aa A-

Autoritetet meksikane janë ende duke luftuar për të gjetur përgjigje për një të fikët në dukje të pashpjegueshëm, të qindra nxënësve të shkollave të mesme në të gjithë vendin, vjeshtën e vitit të kaluar.

Më 23 shtator 2022, 12 nxënës (11 vajza dhe 1 djalë) në shkollën e mesme publike Federale 1 në Tapachula, Meksikë u rrëzuan papritur në klasat e tyre, në banjë dhe në oborrin e shkollës.

 22 nxënës të tjerë të shkollës së mesme raportuan simptoma si dhimbje koke të forta dhe të vjella.

Është interesante se disa nga studentët e prekur raportuan se kishin nuhatur diçka të tymosur në ajër, si aroma e gjetheve të djegura, gjë që i bëri hetuesit të besonin se mund të ishte drogë si marihuanë, por analizat dolën negative.

 Studentë të tjerë raportuan se kishin parë një pluhur me ngjyrë mustardë në banjë atë ditë, por analiza toksikologjike përsëri nuk zbuloi asgjë me interes.

Përfundimisht, mjekët arritën në përfundimin se fëmijët kishin pësuar sulme paniku, por në ditët në vijim, incidente të ngjashme filluan të raportohen në shkolla të tjera në të gjithë Meksikën…

Gjatë dy muajve të ardhshëm, qindra nxënës në gjashtë shkolla të mesme të ndryshme në katër shtete meksikane, qindra milje larg njëra-tjetrës, përjetuan të fikët, marramendje të pashpjegueshme, dhimbje koke dhe të vjella, dhe disa prej tyre iu deshën disa ditë, madje edhe javë, për t'u shëruar. Në total, 227 fëmijë, kryesisht vajza, u prekën në të gjithë vendin dhe autoritetet ende nuk kanë një shpjegim të duhur për atë që ndodhi.

Në një moment, presidenti meksikan Andrés Manuel Lopez Obrador filloi të njoftonte përditë në lidhje me episodet e të fikëtit në shkollë në konferencat e tij të përditshme për shtyp, dhe madje edhe pasi incidentet pushuan së ndodhuri, teoritë për shkakun e tyre vërshuan rrjetet e mediave sociale. Ato përfshinin helmim nga plehra, kontaminim bakteresh, ilaçe, rrjedhje gazi dhe ndotje të ujit, por askush nuk kishte asnjë provë.

Misteri i kësaj "epidemie" të fikëti intrigoi shumë ekspertë në të gjithë Meksikën dhe një prej tyre, Dr. Carlos Alberto Pantoja Meléndez, një epidemiolog nga Mexico City, në fakt kreu hetimin e tij bazuar në të dhënat e disponueshme. Ai gradualisht përjashtoi përdorimin e drogës, sepse shumë nga fëmijët e prekur kishin rezultuar negativë për një sërë substancash psikotrope dhe bakteret nga ushqimi i kontaminuar, helmimi me insekticid ose goditja e nxehtësisë ishin gjithashtu të pamundura, sepse do të kërkonin shumë rastësi që të ndodhnin njëkohësisht.

Pantoja Meléndez nxori përfundimin se, për shkak se shumica e fëmijëve nuk ishin ndier të sëmurë përpara se të ligështoheshin ose të shfaqnin simptoma si të vjella ose marramendje, episodet nuk mund të ishin shkaktuar nga ndonjë gjë e gëlltitur nga goja. Për më tepër, shumë nga shkollat e prekura nuk ndodheshin afër fermave apo fabrikave, kështu që u përjashtua edhe dehja me pesticide ose kimikate të tjera industriale.

Sipas mendimit të mjekut, i vetmi shkak i mundshëm, ndonëse i pamundur, ishte histeria masive, ose sëmundja psikogjenike masive./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco