FOTO/ Zbulohet portreti i parë zyrtar i përbashkët i Princit William dhe Kate Middelton

FOTO/ Zbulohet portreti i parë zyrtar i përbashkët i Princit William dhe Kate Middelton

12:17, 24/06/2022
A+ Aa A-

Është zbuluar portreti i parë zyrtar i përbashkët i Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit. Piktura ndodhet në Muzeun Fitzwilliam në Kembrixh, Angli dhe njerëzit do të kenë mundësinë ta shikojnë nga afër atë.

Duka dhe Dukesha vizituan Kembrixhin ditën e enjte për të parë pikturën me vaj 210 centimetra me 110 centimetra, të punuar nga artisti britanik Jamie Coreth.

Portreti tregon çiftin duke vështruar në distancë. Princi William të veshur  me një kostum të errët dhe kravatë blu dhe Kate e veshur me një fustan jeshil ngjyrë smerald nga marka The Vampire’s Wife, të cilën dukesha e kishte veshur më parë në një udhëtim në Dublin në vitin 2020. Fustani, i dizajnuar nga gruaja e muzikantit Nick Cave, Susie Cave, u përshkrua nga British Vogue si një kthese e madhe në stilin e Kate.

Piktura është porositur në vitin 2021 nga Fondi Mbretëror i Portretit të Cambridgeshire, sipas Muzeut Fitzwilliam . Coreth inkorporoi vetë Kembrixhin në portret, duke zgjedhur tonet e sfondit dhe një motiv arkitekturor gjashtëkëndor të frymëzuar nga ndërtesat në të gjithë qytetin, vuri në dukje muzeu në një deklaratë.

Piktura do të shfaqet në Fitzwilliam për tre vjet dhe më pas do të huazohet në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Londër në 2023 për të shënuar rihapjen e këtij institucioni.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco