‘Zonja me të verdhë’ feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbush aktorja ikonë Angela Lansbury

‘Zonja me të verdhë’ feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbush aktorja ikonë Angela Lansbury

09:16, 16/10/2021
A+ Aa A-

Aktorja ikonë Angela Lansbury sot mbush 96 vjeç.

Aktorja britanike e cila tani është bërë njësh në imagjinatën kolektive me Jessica Fletcher protagoniste e serialit televiziv ‘’Zonja me të verdha’’ ka filluar karrierën e saj para se të luajë filma, përkrah yjeve të mëdhenj të Hollivudit, në teatër, me shfaqje të shkëlqyera. 

Me rastine karrierës së saj 70 vjeçare, në 2014, Angela Lansbury mori titullin Dame, të dhuruar nga Mbretëresha Elizabeth II për punën e saj si aktore skenike dhe punë bamirësie.

Teatri ishte pasioni i Angelës.

E lindur në Londër më 16 tetor 1925, Angela u zhvendos në Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Debutimi në kinema arrin në moshën 19 vjeçare me filmin ‘’Angoscia’ ku ajo luan së bashku me Ingrid Bergman.

Një debutim ky që i dha asaj nominin e parë nga tre nominimet për Oscar për aktoren më të mirë dytësore.

Dy të tjerët do të mbërrijnë në vitin 1946 për "Portretin e Dorian Gray" dhe në 1963 me "Shkoni dhe vrisni".

Statuja e lakmuar më në fund arrin në 2014, duke kurorëzuar një karrierë të jashtëzakonshme që Akademi Aëard donte të festonte.

Oscar nuk është vlerësimi i vetëm për aktoren por edhe 6 Globe të Arta për 15 nominime, një Çmim Bafta, dy yje në Hollivud dhe 18 nominime Emmy përveç disa çmime të tjera.

Kontakti i dyfishtë i Agatha Christie me misteret duket se është një parandjenjë që do të jetë karriera e saj nga viti 1984 e në vazhdim.

Në fakt, është në atë vit që ajo luan rolin e Jessica Fletcher për herë të parë dhe nga ai moment e verdha bëhet ngjyra e veçantë me të cilën të gjithë do ta identifikojnë atë.

''Zonja me të verdha'' kishte 12 sezone (deri në 1996), të gjitha në CBS dhe për katër filma televiziv, të transmetuar midis 1997 dhe 2003, por në realitet përsëriten pafund, aq sa edhe sot shikohen nga një pjesë e mirë e audiencës. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco