Lajmi i fundit

‘Shteti ligjor është thelbësor’/ BE asnjë shenjë për konferencën ndërqeveritare

Jeta e munduar e Maria Callas: e droguar, e abuzuar seksualisht dhe e mashtruar

Jeta e munduar e Maria Callas: e droguar, e abuzuar seksualisht dhe e mashtruar

09:23, 12/04/2021
A+ Aa A-

Jeta personale e Kalas, siç zbulohet në biografinë e saj tronditëse të re, nuk ndryshonte shumë nga rolet e saj dramatike . 

Vetë sopranoja "flet" përmes letrave për torturat nga Aristotel Onasis, marrëdhëniet e këqija për prindërit e saj dhe fundin e saj tragjik.

Në biografinë e re të Maria Callas, autorja e saj, Linzi Spence, fitoi akses në letrat e pabotuara të sopranos së madhe dhe materialit tjetër arkivor që hedh dritë mbi jetën e saj martesore, abuzimin e pësuar nga Onasis dhe ngacmimet seksuale.

Marrëdhënia "martirizuese" me Onasis

Një kapitull i veçantë në libër është marrëdhënia e Maria Callas me Aristotel Onasis dhe çfarë jetoi pranë tij kur në 1966 kërcënoi jetën e saj.

"Ka një material nga ditari i një mikeshe të ngushtë që përshkruan në detaje se si Onassis i dha asaj drogë për arsye seksuale - një akt që sot do të binte në kategorinë e përdhunimit", thotë autorja e librit të ri për Maria Callas.

Vetë sopranoja shprehet në një letër drejtuar sekretares së saj: Nuk do të doja që Onasis të më thërriste dhe të fillonte përsëri të më torturonte.

Onasis dhe Callas u takuan në 1957, në një pritje të organizuar nga një kozmograf i mirënjohur i kohës . 

Manjati shënjestroi divën greke të operës, por nuk kishte mundësinë të flirtonte me të hapur.

Romanca mes tyre u zhvillua dy vjet më vonë, kur Onasis ftoi Callas dhe burrin e saj, Meneghini, në një lundrim me jaht . 

Prania e gruas së tij, Tina Libanou, nuk e shqetësonte Onasis, i cili ishte përqendruar në qëllimin e tij për Maria Callas. 

Kur ai pretendonte një grua, Onassis nuk e ndalte asgjë.

Ai flirtoi me Kalas pothuajse hapur. 

Erotizmi midis tyre ishte tashmë i dukshëm, aq shumë saqë kur gjatë një ndalese në Stamboll Patriarku Athenagoras hypi në jaht, ai bekoi Callas dhe Onassis, duke menduar se ata ishin burrë dhe grua. 

Kur e vërteta u rikthye,të gjithë e kuptuan që bekimi i Patriarkut ishte profetik .

Më vonë, Onasis u divorcua nga Tina Libanou. 

Callas u "çlirua" nga Meneghini gati tre muaj më vonë, përkundër reagimeve dhe presionit të tij, i cili nuk donte të pranonte humbjen e tij.

Marrëdhënia e tyre rezultoi e vështirë dhe shpërthyese.

 Callas nuk kishte asnjë lidhje me gratë e bindura që Onasis ishte mësuar dhe konfliktet ishin të mëdha.

 Manjati shpesh shkonte aq larg sa të fyente dhe lëndonte divën.

Martesa me Meneghini dhe ngacmimet seksuale

Lidhur me martesën e saj me Meneghini, Callas shkruan: Burri im vazhdon të tallet me mua pasi më mori gjysmën e parave, duke vendosur gjithçka në emrin e tij pasi u martuam. 

"Unë isha një budallaçkë që i besoja atij." 

Ajo e përshkruan Meneghini si "një shushun" i cili "imiton milionerin ndërsa ai nuk ka asgjë".

Në një letër tjetër, Maria Callas i referohet presidentit të Shkollës së Muzikës Juilliard në New York, i cili, megjithëse ishte i martuar, bëri propozime të papërshtatshme të cilat, kur ajo i refuzoi, ai "mbylli derën" për bashkëpunime të ardhshme profesionale . 

"Peter Menin ra në dashuri me mua. "Kështu që kur e refuzova, ai u kthye kundër meje", thotë ai karakteristikisht.

Marrëdhënia me prindërit e saj

Zbulimet e reja përfshijnë të vërtetën për fëmijërinë e vështirë të Calla-s në Evropë.

 "Callas u zemërua me nënën e saj, e cila punoi si prostitutë gjatë luftës, sepse ajo po përpiqej t'ia" shiste "atë ushtarëve nazistë," tha Spence.

Më vonë, nëna e Calla-s i shiti historinë shtypit dhe e shantazhoi atë duke mbyllur gojën, duke i shkruar vajzës së saj:

 "A e dini se çfarë prodhues të përulur të filmave bëjnë sapo të bëhen të pasur? Në muajin e parë ata shpenzojnë paratë e tyre të para për të bërë një shtëpi për prindërit e tyre... Çfarë keni për të thënë, Maria?"

Në letra, Maria Callas duket se e mohon nënën e saj, për të cilën, siç thotë autorja e librit, ajo "ndjeu neveri".

 Fatkeqësisht për Maria Callas, autorja e librit shkruan, se babai i saj nuk ishte më mirë. 

"Ai i shkroi asaj një letër në të cilën ai paraqitej se po vdiste në mënyrë që të merrte para nga ajo."

Fundi tragjik

Materiali i deritanishëm i pabotuar hedh dritë edhe mbi problemet shëndetësore me të cilat u përball Maria Callas para vdekjes së saj, në 1977, në moshën 53 vjeç.

 Gjendja e saj shëndetësore ndikoi në paraqitjet e saj në vitet '60, ndërsa dihej gjithashtu varësia e saj ndaj drogës dhe humbja e zërit të saj në intervale të rregullta.

Maria Callas kishte një çrregullim neuromuskular me simptomat e para që u shfaqen në vitet 50-të por mjekët, në atë kohë, e ekzaminuan atë si  "të çmendur". 

Kjo shpjegon pse ajo shpesh e humbte zërin, si rezultat i së cilës karriera e saj zgjati më pak nga sa pritej ”, shkruan autorja i biografisë së re.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco