Globi i Artë, ndër serialet televizive triumfi absolut për ‘The Crown’

Globi i Artë, ndër serialet televizive triumfi absolut për ‘The Crown’

09:18, 01/03/2021
A+ Aa A-

Triumf absolut për sezonin e katërt të "The Crown" në Golden Globes 2021.

Në edicionin e 78-të të çmimeve, saga televizive për familjen mbretërore fitoi serinë më të mirë dramatike, ndërsa interpretimi i Josh O'Connor dhe Emma Corrin i Princit Charles dhe Lady Diana i dha atyre statujën për aktorin dhe aktoren më të mirë në rolin kryesor në një dramë seri.

Përveç kësaj, Gillian Anderson mori në shtëpi çmimin e aktores më të mirë për "versionin" e saj të Margaret Thatcher.

Rezultat i shkëlqyeshëm për serinë e fenomenit  "Mbretëresha e shahut" : për juristët e Hollywood Foreign Press është seriali më i mirë i kufizuar ndërsa Anya Taylor Joy është aktorja më e mirë në kategori. 

Në frontin e komedisë, njohje e dyfishtë edhe për  "Schitt's Creek ". 

Sezoni i gjashtë dhe i fundit i shfaqjes i konceptuar nga Daniel Levy është seriali më i mirë komedi / muzikor, dhe gjithashtu merr në shtëpi çmimin për aktoren më të mirë për interpretimin e  Catherine O'Hara  (nëna e "Mami kam humbur aeroplanin") . 

"Shpresojmë që vitin e ardhshëm kjo ceremoni të përfshijë më shumë larmi", tha Dan Levy, krijuesi i serialit.

Si aktori më i mirë në një seri dramatike, në vend të kësaj, Mark Ruffalo fitoi  për "Një fytyrë e dy fateve" ku ai luan dy vëllezër binjakë. 

Në fjalën e tij aktori, i njohur gjithashtu si Hulk i Universit Kinematik Marvel, tha:

"Ne duhet të jemi të guximshëm, është koha që kombi ynë të kthejë faqen për të arritur më shumë drejtësi dhe përfshirje dhe për të shëruar  Nënën Tokë ". 

Lista e plotë e fituesve të Golden Globes 2021

Aktori më i mirë dytësor në një film

Sacha Baron Cohen, Gjyqi i Çikagos 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Mesiah - FITUESI
Jared Leto, The Little Things
Bill Murray, On the Rocks
Leslie Odom, Jr, One Night in Miami

Aktori më i mirë dytësor në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv

John Boyega, Axe i Vogël - FITUESI
Brendan Gleeson, The Comey Rule
Dan Levy, Schik's Creek
Jim Parsons, Hollywood
Donald Sutherland, The Undoing

Aktorja më e mirë në një seri televizive - muzikore ose komedi

Lily Collins, Emily në Paris
Kaley Cuoco, Shoqëruesi i fluturimit
Elle Fanning, The Great
Jane Levy, Playlist i jashtëzakonshëm i Zoey,
Catherine O'Hara, Schitt's Creek - FITUES

Filmi më i mirë i animuar

The Croods - FITUES
Wolfwalkers

Aktori më i mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv

Bryan Cranston, Nderimi juaj
Jeff Daniels, The Comey Rule
Hugh Grant, The Undoing
Ethan Hawke, The Good Lord Bird
Mark Ruffalo - FITUES

Skenari më i mire

Grua e Re Premtuese, Emerald Fennell
Mank, Jack Fincher
Gjyqi i Çikagos 7, Aaron Sorkin - FITUESI
The Father, Florian Zeller dhe Christopher Hampton
Nomadland, Chloé Zhao

Aktorja më e mirë në një serial televiziv - dramë

Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Emma Corrin , The Crown - FITUESI
Laura Linney, Ozark
Sarah Paulson, Ratched

Kënga më e mirë origjinale

Luftoni për Ju, Juda dhe Mesia i Zi
Dëgjoni Zërin Tim, Gjyqi i Çikagos 7
Io Si Seen, Jeta Përpara - FITUESI
Flisni Tani, Një Natë në Miami
Tigress & Tweed, Shtetet e Bashkuara kundër Billie Holliday

Rezultati më i mirë - film

Sky Midnight (Alexandre Desplat)
Tenet (Ludwig Göransson)
Lajmi i Botës (James Newton Howard)
Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Shpirti (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste) - FITUES

Aktori më i mirë në një seri televizive - muzikor ose komedi

Don Cheadle, E hëna e Zezë
Nicholas Hoult, The Great
Eugene Levy, Creek i Schitt
Jason Sudeikis, Ted Lasso - FITUES
Ramy Youssef, Ramy

Seriali më i mirë televiziv - muzikor ose komedi

Emily në Paris
Shoqëruesi i fluturimit
The Great
Schitt’s Creek - FITUES
Ted Lasso

Aktorja më e mirë në një film - muzikor ose komedi

Maria Bakalova, Borat Moviefilm pasues
Kate Hudson, Muzikë
Michelle Pfeiffer, French Exit
Rosamund Pike, I Care a Lot - FITUESI
Anya Taylor-Joy, Emma

Aktori më i mirë në një serial televiziv - dramë

Jason Bateman, Ozark
Josh O'Connor , The Crown - FITUES
Bob Odenkirk, Call Better Saul
Al Pacino, Hunters
Matthew Rhys, Perry Mason

Filmi më i mirë - gjuhë e huaj

Një tjetër Raund
La Llorona
Jeta përpara
Minarit - FITUESI
Dy prej nesh

Seriali më i mirë televiziv - drama

Crown - Fituesi
Lovecraft Country
Mandalorian
Ozark
Ratched

Aktorja më e mirë dytësore në një film

Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Jodie Foster, The Mauritanian - FITUESI
Amanda Seyfried, Mank
Helena Zengel, News of the World

Aktorja më e mirë dytësore në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv

Gillian Anderson, The Crown - FITUESI
Helena Bonham Carter, The Crown
Julia Garner, Ozark
Annie Murphy, Schitt's Creek
Cynthia Nixon, Ratched

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv

Cate Blanchett, zonja America
Daisy Edgar-Jones, Njerëzit Normal
Shira Haas, Unorthodox
Nicole Kidman, The Undoing
Anya Taylor-Joy, The Queen's Gambit - FITUES

Seriali ose filmi televiziv më i mirë i kufizuar

Normal People
The Queen’s Gambit – FITUES
Small Axe
The Undoing
Unorthodox

Aktori më i mirë në një film - dramë

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Bota e Zezë e Ma Rainey - FITUESI
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Tahar Rahim, The Mauritanian

Regjisori më i mirë - film

Emerald Fennell, Grua e Re Premtuese
David Fincher, Mank
Regina King, Një Natë në Miami
Aaron Sorkin, Gjyqi i Çikagos 7
Chloé Zhao, Nomadland - FITUES

Filmi më i mirë - muzikor ose komedi

Borat Moviefilm Pasues - FITUESI
Hamilton
Palm Springs
Music
The Prom

Aktori më i mirë në një film - muzikor ose komedi

Sacha Baron Cohen , Borat Moviefilm pasues - FITUESI
James Corden, Prom
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Dev Patel, Historia Personale e David Copperfield
Andy Samberg, Palm Springs

Aktorja më e mirë në një film - dramë

Viola Davis,
Dita e Bardhës së Zezë të Ma Rainey Andra, Shtetet e Bashkuara vs Billie Holiday - FITUESI
Vanessa Kirby, Pjesë të një gruaje
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Grua e Re Premtuese

Filmi më i mirë - drama

The Father
Mank
Nomadland – FITUES
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco