Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

09:48, 23/02/2021
A+ Aa A-

Në përgjithësi, njerëzit përpiqen për shoqëri dhe dashuri në jetën e tyre. 

Për shembull, në vitin 2020, 64% e  grave në mbarë botën ishin të bashkëjetuara ose të martuara, por sa prej tyre dinë se si ndikon dashuria në to? 

Dhe disa nga këto ndryshime do të mbeteshin pa u vërejtur nëse nuk do të ishte kureshtja e studiuesve.

Bright Side ka zbuluar  efektet që ajo ka në trupin tuaj.

1. Truri juaj prodhon dopaminë (duke shkaktuar eufori).

Image

Kur mendoni për të dashurin tuaj, trupi juaj prodhon një hormon që është përgjegjës për ndjenjën e lumturisë ( dopaminë ). 

Ju mund të ndjeni të njëjtën shtysë kur bëni diçka që ju pëlqen si të hani ushqim të shijshëm ose të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.

Shkencëtarët besojnë se fakti që shpërblehemi për dashurinë me ndjenjën e lumturisë luan një rol të rëndësishëm në çiftimin tonë, kështu që njerëzimi nuk zhduket.

2. Dashuria ul presionin tonë të gjakut.

Statistikat thonë se pothuajse çdo i rritur tjetër në SHBA vuan nga presioni i lartë i gjakut, kështu që ky është një lajm më i mirë për ata që kanë 'për fat të mirë' - marrëdhëniet mund të ndihmojnë në  uljen e presionit të gjakut.

 Diçka aq e thjeshtë sa një bisedë e shpejtë përpara nisjes për në punë ose darkës së bashku bën një ndryshim të madh.

 Por kini kujdes, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur plotësisht problemin tuaj. Ju ende keni nevojë ta diskutoni atë me mjekun tuaj.

3. Toleranca juaj ndaj dhimbjes mund të rritet.

Image

Shkencëtarët kanë zbuluar se kur po shikojmë njeriun e zemrës, truri ynë shkakton një mekanizëm që zvogëlon ndjenjën e dhimbjes. 

Megjithëse thjesht shikimi i një  fotoje të partnerit tonë romantik nuk do të jetë aq i fuqishëm sa anestezia, është akoma një bonus i mirë të dini se vetëm mendimi për ju do ta bëjë njeriun tuaj të dashur të ndihet më mirë.

4. Shëndeti juaj fizik ka të ngjarë të përmirësohet.

Image

Ka kaq shumë mënyra që shëndeti juaj fizik mund të reagojë pozitivisht në gjetjen e gjsymës tuaj, saqë studiuesit ende po na ndriçojnë me zbulime të reja - dhe disa nga këto gjëra janë provuar tashmë.

5. Mund të forcojë kockat tuaja.

Image

Një  studim tregoi se burrat që janë në një marrëdhënie mbështetëse kanë kocka më të forta. 

Ky fakt i la shkencëtarët të pyesnin nëse është një reagim natyral, apo nëse është thjesht fakti që burrat në marrëdhënie kujdesen më mirë për shëndetin e tyre dhe kanë një dietë më të mirë.

Edhe pse arsyeja është e panjohur, fakti mbetet që partneri juaj mund të ketë kocka më të forta për shkakun tuaj. 

6. Ju mund të përjetoni probleme me stomakun.

Image

Fraza " fluturat në stomakun tuaj"  është e vërtetë deri diku.

Edhe pse dashuria është një ndjenjë e shkëlqyer, ndonjëherë ajo bën që nivelet e kortizolit tuaj të rriten.

Kortizoli është një hormon që shpesh shoqërohet me stresin. 

Mund të bëjë që stomaku juaj të shqetësohet dhe të ju bëjë të ndiheni të përzier. 

Ndjenja është e ngjashme me atë që përjetojnë nuset ditën e martesës, kur bëhen nervozë deri në atë pikë sa të ndihen të sëmurë.

7. Partneri juaj mund t'ju japë dhimbje kronike.

Image

Të gjithë ndihen poshtë në një moment të jetës së tyre. 

Por kur kjo i ndodh partnerit tuaj dhe ata vuajnë nga depresioni, ka një mundësi 19% më të lartë që të përjetoni dhimbje kronike .

 Nuk është çudi që deri në  70% të të rriturve vuajnë nga dhimbje të mesit.

8. Dashuria e pakërkuar mund të të sëmurë.

Image

Nëse një marrëdhënie nuk shkon siç është planifikuar, ju ka të ngjarë të vuani nga netët pa gjumë, stresi i trupit dhe mungesa e lëndëve ushqyese, të cilat mund të dobësojnë sistemin imunitar dhe t'ju rrezikojnë të sëmureni. 

Pra, nuk është vetëm keqardhje që përjetoni kur gjërat nuk shkojnë siç janë planifikuar, trupi juaj do të vuajë edhe fizikisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco