‘Aneksimi rus i territorit’/Ukraina: Plani ynë mbetet kundërofensiva

‘Aneksimi rus i territorit’/Ukraina: Plani ynë mbetet kundërofensiva

10:46, 30/09/2022
A+ Aa A-

Nga Hugo Bachega, BBC

Ukraina thotë se planet e saj mbeten të pandryshuara: vazhdon ofensiva për të rimarrë të gjithë territorin që tani është në duart e Rusisë.

Zyrtarët këtu thonë se aneksimi nuk ka ndonjë legjitimitet, por është reagimi i Moskës ndaj humbjeve të fundit në fushën e betejës. Por njoftimi ka të ngjarë që të çojë në një përshkallëzim në këtë luftë.

Kremlini mund të thotë se çdo sulm në ato zona, do të shihet si një sulm ndaj tokës ruse. Forcat ruse kontrollojnë shumicën e rajoneve të Luhanskut dhe Khersonit, por vetëm disa pjesë në Donetsk dhe Zaporozhia.

Vendet perëndimore thonë se nuk do të njohin asnjë deklaratë ruse dhe kanë kërcënuar se do të vendosin më shumë sanksione.

Në fjalimin e tij të mbrëmjes, presidenti Zelensky u kërkoi rusëve që të ndalojnë presidentin Putin përpara se dhuna dhe kaosi i shkaktuar në zonat e pushtuara të përhapet në vetë Rusinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco