Tonga mbetet pa komunikim me pjesën tjetër të botës edhe për katër javë, pas shpërthimit të vullkanit

Tonga mbetet pa komunikim me pjesën tjetër të botës edhe për katër javë, pas shpërthimit të vullkanit

09:28, 19/01/2022
A+ Aa A-

Një kabllo nënujore që i siguron kombit ishullor të Paqësorit, Tonga, lidhjen e telekomunikacionit me pjesën tjetër të botës, do të duhet të paktën një muaj për t’u riparuar, pas shpërthimit të fundit vullkanik.

Kablloja është e prishur në dy vende dhe do të kërkojë riparime të shumta.

“Kompania amerikane e kabllove SubCom këshillon se do të duhen të paktën katër javë që lidhja kabllore e Tongës të riparohet”, tha qeveria e Zelandës së Re.

Operatori ndërkombëtar i rrjetit të telefonisë celulare, Digicel, tha se kishte krijuar një lidhje të përkohshme nëpërmjet satelitit, duke mbuluar rreth 10 përqind të kapacitetit të zakonshëm.

Tonga konfirmoi të martën se tre persona u vranë nga cunami dhe shumë njerëz të tjerë pësuan lëndime.

Një fshat në një nga ishujt e shumtë u shkatërrua pothuajse plotësisht, me vetëm disa ndërtesa të mbetura në këmbë.

Shumë fshatra të tjerë në të gjithë arkipelagun kishin pësuar gjithashtu dëmtime të rënda, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Vullkani nënujor, Hunga Tonga Hunga Ha’apai, shpërtheu të shtunën, duke shpërndarë një shtresë të trashë hiri në pjesë të mëdha të kombit ishull dhe duke shkaktuar një cunami shkatërrues që u ndje deri në Peru, Kili dhe Shtetet e Bashkuara.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco