Alarm në SHBA dhe BE për grusht shteti në Sudan, pasi kryeministri dënohet në arrest shtëpie I dërguari special i SHBA për Bririn e Afrikës, Jeffrey Feltman

Alarm në SHBA dhe BE për grusht shteti në Sudan, pasi kryeministri dënohet në arrest shtëpie

09:15, 25/10/2021
A+ Aa A-

Ministria e informacionit e Sudanit thotë se kryeministri i përkohshëm i vendit Abdalla Hamdok është në arrest shtëpie dhe është detyruar të lëshojë një mesazh në mbështetje të një grushti ushtarak.

SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë lëshuar të dyja deklarata në mbështetje të qeverisë kalimtare.

Forcat ushtarake arrestuan të paktën pesë figura të larta të qeverisë sudaneze të hënën, thanë zyrtarët, pasi grupi kryesor pro-demokratik i vendit u bëri thirrje njerëzve të dilnin në rrugë për të kundërshtuar një grusht shteti të dukshëm ushtarak.

Ministria e informacionit tha se interneti ishte ndërprerë dhe se forcat ushtarake kishin mbyllur urat.

Stacioni shtetëror i lajmeve i vendit luajti muzikë tradicionale patriotike dhe paraqiti skena të lumit Nil.

Partia Umma, partia më e madhe politike e vendit, i përshkroi arrestimet si një përpjekje për grusht shteti dhe u bëri thirrje njerëzve të dalin në rrugë në rezistencë.

Më herët, Shoqata e Profesionistëve Sudanezë, një grup që kryesonte kërkesat për një tranzicion në demokraci, lëshoi ​​një thirrje të ngjashme.

Një marrje e mundshme e pushtetit nga ushtria do të ishte një pengesë e madhe për Sudanin, i cili është përballur me një tranzicion drejt demokracisë që kur lideri autokrat prej një kohe të gjatë Omar al-Bashir u rrëzua nga protestat masive.

Arrestimet erdhën pas takimeve që I Dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Bririn e Afrikës, Jeffrey Feltman, pati me udhëheqësit ushtarakë dhe civilë sudanezë të shtunën dhe të dielën në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen. Faqja e internetit e lajmeve të Sudanit theksoi takimet me zyrtarët ushtarakë.

Feltman tha në Twitter të hënën se "Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të alarmuara" nga raportet për një kontroll ushtarak.

"Kjo do të binte ndesh me Deklaratën Kushtetuese dhe aspiratat demokratike të popullit sudanez dhe është krejtësisht e papranueshme.

"Siç kemi thënë vazhdimisht, çdo ndryshim në qeverinë kalimtare me forcë vë në rrezik ndihmën e SHBA," shtoi ai.

Image

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, shkroi se ai "po ndjek me shqetësimin më të madh ngjarjet e vazhdueshme në Sudan".

"BE u bën thirrje të gjitha palëve të interesuara dhe partnerëve rajonalë që të rikthejnë në rrugën e duhur procesin e tranzicionit," shtoi ai. 

Borrell do të marrë pjesë në një takim të ministrave të jashtëm nga BE dhe Bashkimi Afrikan të martën në kryeqytetin e Ruandës.

NetBlocks, një grup që gjurmon ndërprerjet në internet, tha se kishte parë një "ndërprerje të konsiderueshme" në lidhjet e internetit në linjë fikse dhe celulare në të gjithë Sudanin të hënën.

"Metrikat vërtetojnë raportimet e përdoruesve që ndërprerjet e rrjetit duken në përputhje me një mbyllje të internetit," tha grupi. "Ndërprerja ka të ngjarë të kufizojë rrjedhën e lirë të informacionit në internet dhe mbulimin e lajmeve për incidente në terren."

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco