'Vrasja e deputetit britanik Sir David Amess ishte terrorizëm'

'Vrasja e deputetit britanik Sir David Amess ishte terrorizëm'

09:53, 16/10/2021
A+ Aa A-

Vrasja e deputetit konservator Sir David Amess po trajtohet si një incident terrorist nga policia britanike, njofton BBC. Sir David u godit me thikë disa herë në takimine tij elektoral në Leigh-on-Sea në Essex të premten.

Policia Metropolitane tha se ekziston një lidhje domethënëse me ekstremizmin islamik.

Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendin e ngjarjes nën dyshimin për vrasje dhe policia tha se nuk po kërkonte askënd tjetër për vdekjen.

Si pjesë e hetimit, oficerët po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës.

Forcat besojnë se vrasësi ka vepruar vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit po vazhdojnë.

Vrasësi është në paraburgim në Essex, shtoi policia.

Burimet qeveritare i kanë thënë BBC -së se ai është një shtetas britanik i cili, nga hetimet fillestare, duket se është me origjinë somaleze.

Sir David, 69 vjeç, i cili përfaqësonte Southend Ëest, po mbante një takim elektoral - ku votuesit mund të takojnë deputetin e tyre dhe të diskutojnë shqetësimet - në Kishën Metodiste Belfairs të premten kur ai u sulmua në orën 12:05 BST.

Shefi i policisë së Essex, polici BJ Harrington tha se Sir David "thjesht po kryente detyrat e tij kur jeta e tij u ndërpre në mes tmerrësisht".

Oficerët kundër terrorizmit po punojnë me Policinë Essex dhe Njësinë e Operacioneve të Specializuara të Rajonit Lindor.

"Sulmi fatal me thikë  në Leigh-on-Sea është deklaruar si një incident terrorist, me hetimin e udhëhequr nga Policia kundër Terrorizmit," tha policia metropolitane.

"Hetimit e para kanë zbuluar një motiv të mundshëm të lidhur me ekstremizmin islamik."

Oficerët po bëjnë apel për këdo që ka ndonjë informacion ose pamje nga kamerat e sigurisë, kamerë ose video, të kontaktojë me ta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco