Dyshohet se ndihmoi Iranin për programin bërthamor, arrestohet shtetasi gjerman

Dyshohet se ndihmoi Iranin për programin bërthamor, arrestohet shtetasi gjerman

22:36, 14/09/2021
A+ Aa A-

Një shtetas gjerman me origjinë iraniane, u arrestua, pas dyshimeve për furnizim të pajisjeve laboratorike për një kompani që është në listën e zezë të Bashkimit Evropian për shkak të lidhjes së dyshuar me programet bërthamore dhe raketore të Teheranit.

Një burrë me origjinë gjermano-iraniane u arrestua të martën nën dyshimin se kishte dërguar një dërgesë të pajisjeve për t’u përdorur në programet bërthamore dhe raketore të Iranit, tha një prokuror federal gjerman.

Prokurori konfirmoi se policia kishte kontrolluar më parë zyrat dhe apartamentet e lidhura me të dyshuarin në 11 vende të ndryshme, në tre provinca gjermane-Hamburg, Schlesëig-Holstein dhe North Rhine-Uestphalia, raportojnë mediat e huaja.

Burri, i njohur si Alexander J. sipas ligjeve gjermane të privatësisë, thuhet se eksportoi pajisje me vlerë 1.1 milion euro (1.3 milion dollarë) një personi, kompania e të cilit ishte në listën e zezë nga Bashkimi Evropian. BE tha se marrësi e përdori kompaninë si një ekran për blerjen e pajisjeve për pasurimin e arsenalit bërthamor të Teheranit. Sipas prokurorit, në janar 2020, i dyshuari dërgoi disa spektrometra në Iran, të prokuruar për 166 000 euro. Gjashtë muaj më vonë, ai dërgoi dy spektrometra të tjerë për 388 000 euro.

Për ta bërë këtë, ai duhej të aplikonte ligjërisht për një leje të veçantë eksporti, pasi marrësi është në listën e zezë të BE-së. Spektrometrat mund të përdoren për të analizuar fushën magnetike rreth bërthamave atomike. Sipas marrëveshjes, Irani ka rënë dakord të frenojë programin bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco