Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh pas 120 vitesh, gjendet guma më e gjatë se Empire State Building

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh pas 120 vitesh, gjendet guma më e gjatë se Empire State Building

11:13, 28/10/2020
A+ Aa A-

 

Një gumë e madhe koraleje është gjetur në majën veriore të Australisë Great Barrier Reef, shkencëtarët thonë se është zbulimi i parë i tillë në 120 vjet.

Gumë është i pari i këtij lloji që është gjetur në rajon që nga fundi i viteve 1800, thanë shkencëtarët.

Me lartësi 500 metra, gumë është më e gjatë se Empire State Building e Nju Jorkut dhe Kullat Binjake Petronas në Kuala Lumpur, Malajzi.

Shkencëtarët zhvilluan një mision 12-mujor derisa e gjetën strukturën, të shkëputur nga Great Barrier Reef pranë Cape York, javën e kaluar.

Një ekip në bordin e një anije kërkimore në pronësi të Schmidt Ocean Institute (SOI), një grup jo-fitimprurës me qendër në Kaliforni, përdori një robot nënujor për të eksploruar gumën.

I njohur si SuBastian, robot transmetoi drejtpërdrejt videon e zbulimit të Dielën dhe e postoi në YouTube.

"Ky kombinim i fuqishëm i të dhënave të hartëzimit dhe imazheve nënujore do të përdoret për të kuptuar këtë gumë të re dhe rolin e tij brenda zonës së pabesueshme Great Barrier Reef Heritage Area."

Reefi i Barrierës së Madhe, guma më e madhe e koraleve në botë, është shtëpia e më shumë se 1500 llojeve të peshqve, 411 lloje të koraleve të forta dhe dhjetëra specie të tjera.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco