Denoncimi i fortë/ Ja si ndikoi personalisht Obama te FBI, për llogari të Soros

Denoncimi i fortë/ Ja si ndikoi personalisht Obama te FBI, për llogari të Soros

17:27, 18/02/2020

Profesori i ligjit në Harvard, Alan Dershowitz tha të dielën se ai ka prova që ish Presidenti Barack Obama "personalisht i kërkoi" FBI të hetojë dikë "për llogari të George Soros," megadonorit miliarder liberal.

Pretendimi i Dershowitz erdhi menjëherë pasi Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr i kërkoi hapur Presidentit Trump që të ndalonte postimet e tij në tweet-er për çështjet e vazhdueshme të Departamentit të Drejtësisë, duke thënë se kjo e bëri "të pamundur" të bënte punën e tij.

Barr, i cili gjithashtu pohoi se Trump asnjëherë personalisht nuk ndërhyri në një çështje penale pavarësisht pretendimeve të demokratëve, u godit javën e kaluar nga një letër nga ish zyrtarë të DOJ të organizuar nga një grup i majtë që kërkonte dorëheqjen e tij.

"Kishte shumë kontroll të Shtëpisë së Bardhë në Departamentin e Drejtësisë gjatë administratës së Kenedit dhe nuk mendoj se kemi parë shumë profesorë liberalë që argumentonin kundër kësaj," tha Dershowitz në një intervistë me Breitbart News që u transmetua të dielën në SiriusXM.

"Unë kam disa informacione gjithashtu për administratën e Obamës, e cila do të zbulohet në një proces gjyqësor në një moment tjetër, por unë nuk jam i përgatitur t'i zbuloj ato tani, për mënyrën sesi Presidenti Obama personalisht i kërkoi FBI të hetojë dikë në emër të George Soros , i cili ishte një aleat i ngushtë i tij ". Ai nuk tha konkretisht kush mund të ketë qenë shënjestra.

 

 

Gjatë intervistës Dershowitz shtoi se: "Ne kemi parë këtë lloj ndikimi të Shtëpisë së Bardhë në Departamentin e Drejtësisë pothuajse në çdo legjislaturë presidenciale.

Dallimi: Ky president është shumë më i hapur në lidhje me të, ai ‘cicëron’ rreth tij.

Presidenti Obama ‘i pëshpëriti’ Departamentit të Drejtësisë në lidhje me të. Dhe, nuk mendoj se këta 1000 ish zyrtarë të Departamentit të Drejtësisë do të kalonin provën e ‘këpucëve në këmbë’.

Ndoshta disa prej tyre do ta kalonin, por shumë prej tyre nuk do të ishin në gjendje.

" Në kushtetutë, tha Dershowitz, presidenti "mund të marrë një vendim që me të vërtetë të kontrollojë Departamentin e Drejtësisë" dhe të vendosë konkretisht se kush do ndiqet penalisht dhe kush jo, megjithatë sqaroi se nuk do të ishte një veprim i mirë.

"Ai nuk duhet ta bëjë këtë, nuk është bërë që nga koha e Thomas Jefferson," tha Dershowitz. "Thomas Jefferson e bëri atë. Ne e kemi parë këtë gjatë gjithë historisë sonë."

Duke i bërë presion profesorit mbi pretendimet e tij se Obama bëri presion për një hetim të FBI, Dershowitz u përgjigj: "Kjo do të dalë në një proces gjyqësor në të ardhmen e afërt, po. Kjo nuk është e pazakontë. Njerëzit u pëshpërisin presidentëve gjatë gjithë kohës, presidentët i pëshpërisin Departamentin e Drejtësisë gjatë gjithë kohës.

Është shumë e zakonshme, është gabim kushdo që e bën këtë, por është e zakonshme dhe ne nuk duhet të mendojmë se është unike për ndonjë president të veçantë.

Unë kam në posedimin tim dosjen aktuale 302 [raport dëshmitar] i cili dokumenton këtë çështje dhe do të dalë në kohën e duhur, por nuk jam i lirë ta zbuloj tani sepse është një rast që nuk është paraqitur ende ".

Shumë demokratë, ndërkohë, kanë hedhur idenë e fajësimit të Barr, duke akuzuar se Departamenti i Drejtësisë është bërë shumë i politizuar. Duke nënvizuar këtë varg argumentesh, Washington Post drejtoi krijimin e një kundërshtari si Barr duke quajtur si "krahu" i Trump  edhe pse ish Prokurori i Përgjithshëm Eric Holder, në mënyrë të qartë e identifikoi veten si "krahun" e Obamës.

Komentatori dhe kontribuesi i Fox News, Mollie Hemingway, tregoi një artikull të vitit 2016 në Wall Street Journal, i cili raportonte se Obama DOJ kishte prishur përpjekjet e prokurorëve për të ndjekur akuza penale kundër HSBC Holdings PLC.

Prokurori i Përgjithshëm, Eric Holder, raportohet se mashtroi Kongresin për këtë çështje, duke thënë se kishte një çështje me prova, kur në fakt administrata Obama ishte e shqetësuar për pasojat ekonomike globale të përndjekjes së bankës.

Nga ana e tij, Barr ka mbrojtur ndjekjen penale të ish këshilltarit të Trump Roger Stone, madje pasi ai pohoi se prokurorët në karrierë kishin bërë një gabim duke rekomanduar që Stone të vuante një dënim "të tepruar" deri në nëntë vjet burg.

"Cështja Stone u ndoq penalisht ndërsa isha prokuror i përgjithshëm dhe unë e mbështeta atë," tha Barr javën e kaluar, sipas FoxNews.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco