Arrihet marrëveshja e Brexit mes Europës së Bashkuar dhe Britanisë

Arrihet marrëveshja e Brexit mes Europës së Bashkuar dhe Britanisë

11:46, 17/10/2019

‘Ne kemi një marrëveshje’.

Kështu është shprehur ditën e sotme kryeministri i Britanisë, Boris Johnson dhe presidenti i BE-së, Junker.

Siç raporton BBC, një marrëveshje e re për Brexit është arritur mes ekipeve negociuese në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE përpara një takimi të liderëve evropianë në Bruksel.

Të dy palët kanë punuar në tekstin ligjor të marrëveshjes, por do të ketë ende nevojë për miratimin e parlamenteve të Britanisë dhe BE-së.

Kryeministri Boris Johnson shkruajti në Twitter: ‘Ne kemi marrë një marrëveshje të re të madhe’.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco