Japoni, vdes shkrimtari nobelist Kenzaburo Oe

Japoni, vdes shkrimtari nobelist Kenzaburo Oe

10:54, 14/03/2023
A+ Aa A-

Tokio - Laureati i çmimit Nobel për Letërsinë, Kenzaburo Oe, romanet e zymta poetike të të cilit u ndërtuan nga kujtimet e fëmijërisë gjatë pushtimit japonez të pasluftës dhe nga të qenit prind i një djali me aftësi të kufizuara, ka vdekur. Ai ishte 88.

Oe, i cili ishte gjithashtu një aktivist i hapur kundër armëve bërthamore dhe për paqe, vdiq më 3 mars, tha në një deklaratë të hënën shtëpia e tij botuese, Kodansha Ltd.  Shtëpia botuese nuk dha detaje të tjera rreth vdekjes së tij dhe tha se varrimi u bë nga familja e tij.

Oe në vitin 1994 u bë shkrimtari i dytë japonez i vlerësuar me çmimin Nobel në letërsi.

Akademia Suedeze citoi autorin për veprat e tij, në të cilat "forca poetike krijon një botë të imagjinuar ku jeta dhe miti kondensohen për të formuar një pamje shqetësuese të gjendjes njerëzore sot".

Veprat e tij më të zjarrta u ndikuan nga lindja e djalit të Oe me aftësi të kufizuara mendore në 1963.

"Një çështje personale", botuar një vit më vonë, është historia e një babai që pajtohet përmes errësirës dhe dhimbjes me lindjen e një djali të dëmtuar nga truri. Disa nga veprat e tij të mëvonshme kanë një fëmijë të dëmtuar ose të deformuar me rëndësi simbolike, me tregimet dhe personazhet që evoluojnë dhe piqen ndërsa djali i Oe-së rritet.

Hikari Oe kishte një deformim kranial në lindje që shkaktoi paaftësi mendore. Ai ka aftësi të kufizuar për të folur dhe lexuar, por është bërë një kompozitor muzike, veprat e të cilit janë interpretuar dhe regjistruar në albume.

I vetmi japonez tjetër fitues i një Nobeli në letërsi ishte Yasunari Kawabata në 1968.

I treti nga shtatë fëmijët, Oe lindi më 31 janar 1935, në një fshat në ishullin jugor të Japonisë, Shikoku. Në Universitetin e Tokios, ai studioi letërsinë franceze dhe filloi të shkruante drama.

Akademia vuri në dukje se vepra e Oe është ndikuar fuqishëm nga shkrimtarët perëndimorë, përfshirë Danten, Poen, Rabëlenë, Balzakun, Eliotin dhe Sartrin.

Por edhe me ato ndikime, Oe solli një ndjeshmëri aziatike.

Në vitin 2021, mijëra faqe të dorëshkrimeve të tij të shkruara me dorë dhe vepra të tjera u dërguan për t'u arkivuar në Universitetin e Tokios.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco