Duke kujtuar ‘Hello, Dolly!’nga viti 1967

Duke kujtuar ‘Hello, Dolly!’nga viti 1967

19:41, 06/02/2023
A+ Aa A-

Muzikali Hello, Dolly! bëri debutimin e tij në Broadway në 1964 dhe ishte një goditje e menjëhershme me Carol Channing në rolin kryesor. Tre vjet më vonë, kur shitjet e biletave kishin filluar të bien, producenti David Merrick u rikthye me një kast tërësisht të zi që shfaqte Pearl Bailey si rolin kryesor dhe Cab Calloway si interesin e saj të dashurisë. Lëvizja ishte një sukses aq i madh sa që e vendosi Bailey-n në kopertinën e LIFE . Dhe gjithashtu tërhoqi vëmendjen e Presidentit në detyrë të SHBA.

Image

LIFE tha se me kastin e ri, “shfaqjet janë mprehur. Kërcimi ka një goditje shtesë, sikur këllëfët po përpiqen të tejkalojnë paraardhësit e tyre të shkëlqyer.” Pearl Bailey, thuhej, kishte temperamentin perfekt për rolin e Dolly-t dhe “ndihet si në shtëpinë e tij në çdo fjalë”.

Publiku ra dakord. Clive Barnes, kritiku i fuqishëm i New York Times, u tërbua për shfaqjen, në të cilën ai tha se Bailey tërhoqi duartrokitjet që ndalonin shfaqjen nga publiku: “Për zonjushën Bailey ky ishte një triumf në Broadway për librat e historisë…Ajo e mori të gjithë muzikalin në të. duart dhe e rrotulloi rreth qafës me aq lehtësi si të ishte një boa me pupla.

Image

Është interesante se Bailey i tha LIFE se kur ajo nënshkroi si Dolly, asaj nuk iu tha asgjë për përbërjen racore të pjesës tjetër të kastit. Zgjedhja për të përdorur vetëm aktorë të zinj nuk ishte pa kundërshtarët e saj - duke përfshirë Frederick O'Neal , i cili ishte presidenti i parë me ngjyrë i Actor's Equity dhe mendonte se një kastë me raca të përziera do të ishte më në përputhje me qëllimin e integrimit. LIFE citoi gjithashtu kritikë të bardhë, të cilët e panë idenë e një kasti tërësisht të zinj si mospërfillëse dhe përmendën se disa pyesnin veten nëse kjo mund të çonte në një Porgy dhe Bess tërësisht të bardhë .

Image

Përgjigja e Bailey për LIFE ishte: "Nëse dikush ishte i shqetësuar për integrimin, pse nuk u shqetësua për këtë në kohën e Dolly -t të parë ?"

Performanca e Bailey-t i dha asaj një çmim special Tony (si zëvendësim, ajo nuk kualifikohej për një nominim standard). Kur Bailey dhe kasti performuan në ceremoni, ata u prezantuan nga Carol Channing, e cila me dashamirësi u entuziazmua për suksesin që Bejli po kishte me rolin e saj të veçantë.

Image

Ndër ata që erdhën për të parë produksionin ishte Lyndon Johnson. Ai tashmë kishte një lidhje me muzikalin që nga fushata e tij presidenciale e vitit 1964, kur Channing këndoi "Hello, Lyndon!" në Konventën Demokratike të vitit 1964. Për këtë produksion të ri Johnson dhe gruaja e tij Lady Bird vizituan Bailey-n dhe dolën në skenë pas një shfaqjeje. LIFE tha se kjo ishte hera e parë që një President i SHBA shfaqej në një skenë teatrale para një publiku.

Bailey vazhdoi në rolin deri në Hello, Dolly! e mbylli shfaqjen e saj origjinale në vitin 1970. Ajo u kthye në një prodhim të ri të shfaqjes në 1975, një që ishte projektuar posaçërisht për të.

Përg Felix Bilani

Mare nga  www.life.com

Image

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco