Fotografitë më të shtrenjta të shitura ndonjëherë

Fotografitë më të shtrenjta të shitura ndonjëherë

16:28, 02/02/2023
A+ Aa A-

Popullariteti i fotografisë është ende i pamohueshëm, prandaj të gjitha panairet e fotografive që mund të zbuloni në mbarë botën. Megjithatë duket se fotografitë më të shtrenjta shiten ende në ankand. Këtu është një listë e përditësuar me fotografitë më të shtrenjta që janë shitur ndonjëherë (të paktën deri më sot).

Man Ray: Le Violon D'Ingre (1924)
12.4 milion dollarë (14 maj 2022)

Image

Imazhi më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand, Le Violon d'Ingres (1924) nga Man Ray, i cili paraqet shpinën e një gruaje nudo të mbivendosur me vrimat f të një violine, u shit për 12.4 milionë dollarë më 14 maj 2022 në Christie's New York. Printimi, i cili paraqet modelen e Ray-t, Kiki de Montparnasse, është unik sepse konsiderohet si një riprodhim autentik fotografik. Ekspertët në fotografi besojnë se ka më shumë vlerë sepse është krijuar në të njëjtën kohë me negativin përkatës.

Imazhi ishte artikulli më i vlefshëm i paraqitur nga koleksioni i koleksionistëve të Nju Jorkut Rosalind Gersten Jacobs dhe Melvin Jacobs, shitës të shquar të modës me lidhje të ngushta me grupet surrealiste. Në vitin 1962, Jacobses blenë Le Violon d'Ingres direkt nga Man Ray. Një drejtues i njohur i Macy's i quajtur Gersten Jacobs ndërroi jetë në vitin 2019 në moshën 94-vjeçare.

Edward Steichen: The Flatiron (1904)
11.8 milion dollarë (10 nëntor 2022)

Image

Flatiron, një fotografi e famshme e qytetit të Nju Jorkut nga Edward Steichen, u shit për 11.8 milionë dollarë, duke e bërë atë fotografinë e dytë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë. më 10 nëntor 2022 në Christie's New York.

Më shumë se 150 pjesë nga koleksioni i bashkëthemeluesit të ndjerë të Microsoft, Paul Allen, u nxorën në ankand nga Shtëpia e Ankandeve Christie's në Nju Jork të mërkurën, duke përfshirë edhe fotografinë e pazakontë.

Flatiron nga Steichen, i cili u fotografua në 1904 dhe u botua në 1905, u shit për shumë më tepër se sa pritej (2 deri në 3 milion dollarë)

Peter Lik: Fantazmë
6.5 milionë dollarë (dhjetor 2014)

Image

Duke pretenduar të jetë fotografia më e shtrenjtë ndonjëherë, "Phantom", një version pikturë njëngjyrëshe e printimit fotografik "Ghost" të publikuar më parë nga fotografi Peter Lik, fitoi famë në dhjetor 2014. Rekordi i mëparshëm, i cili ishte mbajtur nga Rhein II i Andreas Gursky , e cila ishte shitur për 4,338,500 dollarë përmes shtëpisë së ankandit Christie's në nëntor 2011, u shkatërrua nga kjo shitje anonime e artit për një vlerë marramendëse prej 6.5 milionë dollarësh.

Puna e fotografit australian të peizazhit Peter Lik, Phantom është një fotografi bardh e zi e Kanionit të Antilopës të Arizonës, një rreze depërtuese e dritës së diellit që shfaqet si një figurë fantazmë në një hapësirë ​​shpellore. Është blerë në nëntor nga një koleksionist privat, por kjo shitje ngre njëfarë shqetësimi. A ia vlen vërtet? Nëse keni vizituar Kanionin e Antilopës, do ta dini se udhërrëfyesi juaj ndalon çdo turist në të njëjtin vend në çdo hap të vizitës, në mënyrë që të gjithë të kenë saktësisht të njëjtën foto! Udhërrëfyesi hedh rërë për të marrë forma fantazmë. Nëse çdo fotograf që ka vizituar Kanionin e Antelopës shet punën e tij, a do ta arrijë edhe këtë çmim? Sa do të jetë me vlerë Grand Canyon?

Edhe pse ka një debat të rëndësishëm për shitjen e kësaj fotoje dhe anonimitetin e saj, ajo do të vazhdojë të mbajë rekordin për foton më të shtrenjtë deri në maj 2022. Edhe pse një avokat që pretendon se përfaqëson blerësin pohon se blerja ishte e vërtetë, pretendimet për shitjen nuk janë vërtetuar kurrë, dhe blerësi ka heshtur.

Andreas Gursky: Rhein II (1999)
4,338,500 dollarë (8 nëntor 2011)

Image

Më 8 nëntor 2011, kjo fotografi e Andreas Gursky u shit për 4,338,500 dollarë në Christie's në New York City. Francis Outred, Shefi i Departamentit të Christie's pas Luftës dhe Artit Bashkëkohor në Evropë, tha se kjo ishte për shkak të madhësisë dhe teknikës, por edhe sepse ka vetëm 6 (tre janë në muzetë publikë (Moma, Tate, Pinakothek der Moderne, Mynih), një është me një muze privat (Glenstone, Potomac) dhe vetëm dy kanë mbetur në koleksione private.

Richard Prince: Spiritual America (1983)
3,973,000 dollarë (12 maj 2014)

Image

Printimi Ektacolor u ekzekutua në vitin 1983 dhe u shit në Christies në Nju Jork 3,973,000 dollarë më 12 maj 2014. Është një "rifotografi" nga fotografia e Garry Gross e Brooke Shields në moshën dhjetë vjeçare e cila është në qendër të shumë polemikave. Prince nuk e ka bërë vetë foton origjinale, por ka bërë një foto të një fotografie. Origjinali u shfaq në revistën pornografike të butë Sugar 'n' Spice, dhe u porosit nga nëna e Shields në një përpjekje për të rritur karrierën e saj që në moshë të re.

Cindy Sherman: Pa titull #96 (1981)
3,890,500 dollarë (11 maj 2011)

Image

Në maj 2011, në Christie's në Nju Jork, kjo fotografi e Cindy Sherman (një autoportret si gjithmonë) u shit për 3,890,500 dollarë! Ky imazh është bërë kur ajo ishte 27 vjeç për revistën Artforum e cila në fakt nuk e publikoi kurrë! Një printim i shtatë i të njëjtit imazh u shit gjithashtu në maj 2012 për 2.88 milionë dollarë. Cindy Sherman pati një ekspozitë të madhe vetjake në MOMA dhe SFMOMA në 2012, e cila ndoshta ndihmoi.

Cindy Sherman: Pa titull #93 (1981)
3.861.000 dollarë (13 maj 2014)

Image

Pavarësisht nga fakti se informacioni u hoq nga faqja e internetit e Sotheby's kur përpiqeni të zbuloni çmimin e tij të shitjes në ankand më 13 maj 2014, ju mund ta gjeni përsëri nën shitjet e plota të ankandit të kaluar të Cindy Sherman. Një koleksionist privat që ka blerë printimin mund të dëshirojë që ai informacion të mbetet privat.

Madhërisë së saj, nga Gilbert & George (1973)

$3,767,960 (30 qershor 2008)

Image

Më 30 qershor 2008, kjo fotografi nga Gilbert & George u shit për 3,767,960 dollarë në Christie's në Londër, MB. Gilbert Prousch dhe George Passmore dhe "Arti për të gjithë" e tyre janë shumë të njohur në Britaninë e Madhe dhe punojnë në disa media. Për madhërinë e saj, është pjesë e serisë së fotografive të 13 çifteve 'Modern Bish'.

Richard Prince: Pa titull (kauboj)

3,749,000 dollarë (12 maj 2014)

Image

Më 12 maj 2014, një fotografi tjetër nga Richard Prince Untitled (Cowboy) u ble me 3,749,000 dollarë në ankandin e Christie's në NYC. Kur e dini se ai gjithashtu shiti një nga pikturat e tij mbi 8,5 milion dollarë, mund të themi se ishte një ditë e mirë për të... Ektacolor print 58 5/8 x 39 in. (149 x 99 cm.) Ekzekutuar në vitin 1998. Kjo vepër është prova e artistit përveç një botimi me dy.

Jeff Wall: Dead Troops Talk (1992)

3,666,500 dollarë (8 maj 2012)

Image

(Një vizion pas një prite të një patrulle të Ushtrisë së Kuqe, afër Moqor, Afganistan, dimër 1986) Vëmendja e madhe e fotografisë ndaj detajeve, përmasat e mëdha dhe aludimi i drejtpërdrejtë për pikturën historike të shekullit të 19-të janë ndoshta disa nga arsyet pse ajo u shit për 3,666,500 dollarë në maj 2012 në Christie's në Nju Jork. Në pamje të parë duket si një skenë e mirëfilltë lufte, por në fakt është vënë në skenë në një studio me aktorë.

Përgatiti: Felix Bilani

Marrë nga/https://www.all-about-photo.com/

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco